Ασθένειες Ειναι αυτο φυσιολογικη πτερορροια; (σε budgie)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatoly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatoly

PB Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2008
Μηνύματα
1.341
Καλημερα
τα παπαγαλακια μου εδω κ καποιες μερες περνουν πτερορροια, σε φυσιολογικα πλαισια θα ελεγα κρινοντας απο την μικρη μου πειρα, αλλα χθες παρατηρησα οτι στο μεγαλυτερο αρσενικο εχει γυμνωθει τελειως ενα σημειο στο μετωπο, στα 4 περιπου χρονια που τον εχω πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο😕
Ειναι φυσιολογικο;
 

Συνημμένα

  • DSC04387.webp
    DSC04387.webp
    33,7 KB · Προβολές: 147
  • DSC04386.webp
    DSC04386.webp
    38,8 KB · Προβολές: 130
Αυτο δεν μου φαινεται καλο.. Δηλαδη αυτη ειναι η αποψη μου. Ελπιζω να μην ειναι σοβαρο. Ελπιζω να σε βοηθησουν και αλλοι.
 
Ανατολή δώσε κάποιο στοιχείο επιπλέον(υπάρχουν νεοσοί, προηγήθηκε κάποια αντιβοίωση ή θεραπεία ή αλλαγή τροφής ή πρόσθεση φρούτων; ). Πάντως δε φαίνεται για φυσιολογική πτερόρροια.
 
Προηγηθηκε η θεραπεια για τα κοκκιδια με esb3 για μια εβδομαδα, κ μετα multivit, δεν υπαρχουν νεοσσοι, λαχανικα εχω καιρο να δωσω, στο κλουβι υπαρχουν γκριτ, σουπιοκοκκαλο κ μινεραλ μπλοκ, βαζω μπανιο καθε πρωι, η μονη αλλαγη ειναι οτι τα ειχα μεσα κ προχθες τα εβγαλα μονιμα εξω
 
Ανατολή θα πρότεινα τα εξής:
Αρχικά έλεξε αν πρόκειται για δουλειά της θυλικιάς κατά το τάϊσμα και κοίτα για εξωπαράσιτα (ψείρες κτλ). Ψέκασε με το αντιπαρασιτικό το δάχτυλο και εφάρμοσε στο κεφάλι το υλικό. Συνέχισε να δίνεις πολυβιταμίνες. Μπάνιο μην βάλεις για μερικές ημέρες για να δράσει το αντιπαρασιτικό. Αν συνεχίσει να εξαπλώνεται θα πρότεινα απομόνωση, και χορήγηση με μπατονέτα στο συγκεκριμένο σημείο διαλύματος ιωδιούχου γλυκερίνης σε αναλογία 1/6 για 10 ημέρες ( ή 5 ημέρες και 5 lamisil αλοιφή για ανθρώπους εναλάξ) για εξάλειψη πιθανότητας μυκητίασης που μπορεί να δημιουργήθηκε από εξασθένηση του οργανισμού από το ESB3. Η αλλαγή περιβάλλοντος θα επιδρούσε στο σύνολο του πτερώματος και όχι εντοπισμένα.
 
Ξέχασα αν πρόκειται για μυκητίαση θέλει καθημερινή απολύμανση και είναι κολλητική και για ανθρώπους.
 
Αρχικά έλεξε αν πρόκειται για δουλειά της θυλικιάς κατά το τάϊσμα και κοίτα για εξωπαράσιτα (ψείρες κτλ). Ψέκασε με το αντιπαρασιτικό το δάχτυλο και εφάρμοσε στο κεφάλι το υλικό.

Δεν ειναι με ζευγαρι, ειναι στην κλουβα μαζι με αλλα 6... Κ ειναι το πιο ησυχο πουλι απο ολα, δεν εχει πολλα πολλα με τα αλλα απο περυσι που χαθηκε το ζευγαρι του

αντιπαρασιτικο εχω το PINEX σπρει, θα το απομονωσω να το παρακολουθησω, πρωτα κοκκιδιωση, τωρα αυτο😕, δε με θελει θα αλλαξω χομπι☹
 
Ανατολή δυστυχώς όταν ένα πουλί αρρωσταίνει συνήθως ο οργανισμός εξασθενεί και εμφανίζωνται και άλλες παθολογικές καταστάσεις. Γιαυτό μετά από κάθε αγωγή απαιτείται η παρακολούθηση μέχρι να σιγουρευτούμε ότι όλα βαίνουν καλά.
Και εδώ είναι έναι μέρος της πρόκλησης του χόμπυ που έχουμε. Να διατηρούμε τα πτηνά συντροφιάς νικώντας παθαλογικές καταστάσεις.
Καλό είναι που θα το απομονώσεις. Σε περίπτωση που η πτερόροια επεκτείνεται εκτός από μυκητίαση που είναι το άκρο μπορεί να είναι και βακτηριδιακή μόλυνση (μη επικίνδυνη) που με την ίδια αγωγή πιστεύω ότι θα φύγει.
Σε παρόμοιες καταστάσεις πάντως προσωπικά προτιμώ τη χρησιμοποίηση γαντιών 1 χρήσεως (για καλό και κακκό)
 
Λογω Πασχα ημουν απασχολημενη κ δεν προλαβα να ασχοληθω περισσοτερο με το παπαγαλακι, τελικα ευτυχως για μενα μαλλον ηταν απλα πτερορροια μιας κ εχει ξαναγεμισει το σημειο με νεα φτερακια

Θα ηθελα να ευχαριστησω τον Κωστα dikatgreece που παντα ασχολειται με τις ανησυχιες μου δικαιολογημενες ή μη κ μου δινει πολυτιμες συμβουλες 🙂
 

Συνημμένα

  • DSC04491.webp
    DSC04491.webp
    38,9 KB · Προβολές: 130
Μπραβο Ανατολη. Μαλλον περνουσε κατα την διαρκεια της πτερορροιας κατι το στρεσσαρε κι εγινε ετσι.

Καλη αναρωση.
 
Ευχαριστω Φωτη!
Ειχε προηγηθει θεραπεια για κοκκιδιωση κατι που σημαινει κ καθημερινη καθαριοτητα κ συχνη αλλαγη στις πατηθρες κτλ κ οντως ηταν στρεσαρισμενο, ισως γι'αυτο! Τελος καλο παντως! 🙂
 
Back
Top