Αναπαραγωγή Ειναι δυστοκια αυτη η συμπεριφορα;

voutsigoutsi

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
184
Παδια καλησπερα. Εχω μια καναρα που ειναι ετοιμη να γεννησει (την περιμενα αυριο-μεθαυριο) Πηγα πριν λιγο και την βρηκα να καθεται μεσα στη φωλια ορθια με τα φτερα μισανοιχτα το στομα ανοιχτο και την ουρα ψηλα. Δεν εχω εμπειρια αλλα μου φαινεται σαν να προσπαθει να γεννησει το αυγο. (Γεννανε απογευμα;) Ειναι φυσιολογικο η μηπως ειναι δυστοκια να προσπαθησω να επεμβω;
 
προσοχη φιλε μου, εγω μολις εχασα μια καναρα μου μεσα στη φωλια και μαλιστα κατα την 6η μερα της επωασης.. Πολυ στενοχωρηθηκα.
 
Φωτο

Οταν παω πολυ κοντα βγαινει απ τη φωλια και φερεται μαλλον φυσιολογικα (τρωει, πινει λιγο πηδαει τις πατουρες) και ξαναμπαινει και κανει το ιδιο. Να μια φωτο
 

Συνημμένα

  • 010.webp
    010.webp
    40,4 KB · Προβολές: 110
Σορρυ παιδια λαθος εκτιμηση μιση ωρα μετα (κι αφου εφαγε 2 σταγονες ασβεστιο) ολα φαινονται νορμαλ... Εχει οντως αυγο ετοιμο αλλα μαλλον εκανε ετσι επειδη ηταν στον ηλιο...
 
Παδια καλησπερα. Εχω μια καναρα που ειναι ετοιμη να γεννησει (την περιμενα αυριο-μεθαυριο) Πηγα πριν λιγο και την βρηκα να καθεται μεσα στη φωλια ορθια με τα φτερα μισανοιχτα το στομα ανοιχτο και την ουρα ψηλα. Δεν εχω εμπειρια αλλα μου φαινεται σαν να προσπαθει να γεννησει το αυγο. (Γεννανε απογευμα;) Ειναι φυσιολογικο η μηπως ειναι δυστοκια να προσπαθησω να επεμβω;

Εχει σκάσει απο τη ζέστη το πουλάκι. Βάζε μπανάκι δυό φορές την ημέρα.
Να το κόψεις όταν της επιστρέψεις τα αυγά της και αρχίσει να τα κλωσάει.
Πολύ αργά θα πάει πάντως αυτή η γέννα.Αν όλα πάνε κατ' ευχήν
θα βγαίνει ο Ιούλιος για να απογαλακτιστούν τα πουλιά που θα βγάλει.

Υ. Γ Ρήξε και μια πολύ προσεκτική ματιά για ψείρες. Συγγνώμη δεν διάβασα το τελευταίο πόστ σου.
 
Μακη εχει μονιμα μπανακι μεσα. Κανει 2-3 φορες τη μερα και μαλιστα μπαινει ολοκληρη μεσα. Οσο για ψειρες το σκεφτηκα την εψαξα αλλα δεν ειδα τιποτα. Ειναι στο μπαλκονι τα πουλια κι ακομα δεν εχει τοσο πολυ ζεστη. Επειδη οντως ΠΟΛΥ αργα θα παει η γεννα σκεφτομαι μολις σφιξουν οι ζεστες ( και εκκολαφθουν τ αυγουλακια( λεμε τωρα) να τα μετακομισω μεσα... Καλα θα κανω λες;
 
Αν βρω ψειρα μπορω να τα ψεκασω μ αυτο το βιολογικο σπρει που πουλανε και λενε οτι δεν κανει κακο;
 
Μακη εχει μονιμα μπανακι μεσα.

Aυτό δεν είναι καθόλου καλό. 10-15 λεπτά είναι αρκετό.

Επειδη οντως ΠΟΛΥ αργα θα παει η γεννα σκεφτομαι μολις σφιξουν οι ζεστες ( και εκκολαφθουν τ αυγουλακια( λεμε τωρα) να τα μετακομισω μεσα... Καλα θα κανω λες;

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου ΔΕΝ θα τα έβαζα τώρα, για γέννα.

Αν απο τώρα σου σηκώνει τα φτερά και βαριανασαίνει, σημαίνει οτι υποφέρει απο
την ζέστη και το πάχος της. Φαντάσου σε τί κατάσταση θα βρεθεί σε λίγο καιρό όταν θα πρέπει να μή σηκώνεται απο τ' αυγά ( τα οποία, να σημειωθεί, ακόμα δεν έχει γεννήσει).
 
Αργοπορημενη γεννα

Φιλε Μακη μαζι με τα υπολοιπα εμπειρα παιδια για μας τους αρχαριους σας θεωρω κατι σαν "δασκαλους" μας. 🙂 Οκ μπανακι μονο 10-15 λεπτα και θα βγαινει. Και πηρα και το μαθημα μου! Οχι ζευγαρωμα μετα το τελος Απριλιου! Ομως το προβλημα ειναι οτι η καναρα ηδη εκανε σημερα το πρωτο αυγο οποτε το λαθος (χρονικα) το εκανα. Τι με συμβουλευεις τωρα για να μην τα ταλαιπωρησω περισσοτερο; Να βγαλω τον αρσενικο μηπως σταματησει στα 2-3 αυγουλακια; Να τα βαλω λιγες μερες αργοτερα (εννοω αφου εκκολαφθουν τ αυγα) μεσα σε κλιματιζομενο χωρο; Περιμενω συμβουλες
 
Τί θα έκανα εγώ στο έγραψα.
Τώρα η απόφαση είναι δικιά σου. Οσα αυγά πρόκειται να κάνει,
θα τα κάνει, είτε έχεις, είτε δεν έχεις μέσα το αρσενικό.
Αν αποφασίσεις να την κόψεις, πάρε τα αυγά της και
αντικατέστησέ τα με πλαστικά. Μετά απο μια εβδομάδα
πάρε και τα πλαστικά και χάλασε την φωλιά.
Βάλε την κανάρα μαζί με τα υπόλοιπα θηλυκά σου.

- Αν θέλεις να συνεχίσεις την γέννα, μήν πειράξεις τίποτα.
Απλά αντικατέστησε τα αυγά και μόλις δείς το τελευταίο
τα επιστρέφεις. Ετσι θα στα βγάλει όλα μαζί και θα είναι πιο εύκολη
η τελική διαχείρηση.Αν δεν έχεις προβλήματα με τον αρσενικό άστον μέσα.
Αν πάλι ενοχλεί τον αποσύρεις αλλά δεν τον ξαναβάζεις πλέον.
 
καλο θα ηταν να αλλαξεις θεση, αν και δεν πρεπει, του κλουβιου που το χτυπαει ο ηλιος ή να καλυψεις εξωτερικα τη φωλια με ενα μικρο χαρτονακι, για να προστατεψεις την καναρα απο τον ηλιο.
 
Θα το ρισκάρω να τ αφήσω όπως είναι. Χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια φίλοι μου.
 
Θα το ρισκάρω να τ αφήσω όπως είναι. Χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια φίλοι μου.



Οπως ειναι εννοεις στο πρωτο ποστ?
Βγαλτην απο τον ηλιο τουλαχιστον(Δεν θελω να ειμαι μακαβρια αλλα θα την χασεις την καναρα...☹)
και βαλτα μεσα στο απιτι καπου με ησυχια και χωρις να την χτυπαει κλιματιστικο και γενικα ρευματα..



Φιλε Μακη σας θεωρω κατι σαν "δασκαλους" μας..


Συμφωνω μαζι σου αλλα γι αυτο πρεπει να τους ακουμε κιολας και να μην ρισκαρουμε αφου εχουμε "ετοιμες απαντησεις" στις αποριες μας 🙂
 
Back
Top