Φροντίδα Ειναι ευκολα στην εκπαιδευση τα cockatiel;

christos1948

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2014
Μηνύματα
229
Πόλη
Λευκωσία
παιδια υπαρχη καποιος που να εχει cockatiel σαν κατοικιδιο; Επειδη αποφασισα να παρω ενα θα ειθελα να μαθω αν ειναι ευκολος σαν χαρακτειρας και στην εκπαιδευση.
 
Ναι κι εγώ πιστεύω είναι πολύ καλός χαρακτήρας παπαγάλου. Το αρσενικό φωνάζει αρκετά βέβαια να το έχεις υπ' όψιν σου. Αλλά είναι τρυφερά και έξυπνα
 
βρεικα απο ενα εκτροφειο ταισμενα στη συριγγα. Να παρω ενα απο αυτο ή να παρω lutino που δεν ειναι ημερο
 
Αυτό του εκτροφείου το έχει ταίσει και η μάνα του και ο άνθρωπος ή μόνο ο άνθρωπος με την σύριγγα;
 
θα βαλω φωτογραφιες αλλα προτα να σε ρωτησω ειναι φυσιολογικο που δεν πολυ κινειτε, που δεν τρωει ουτε πινει και που μενει στο πατο του κλουβιου;
 
Μήπως είναι μικρότερο των δύο μηνών; Έχει ολοκληρώσει πτέρωμα; Πριν το πάρεις τι έτρωγε; Είχε απογαλακτιστεί ή το τάιζαν οι γονείς ακόμα;
 
μονο στο κελφαλι ακομα δεν βγηκαν. μου ειπε οτι ειχε απογαλακτιστει και πος πριν 10 μερες βγηκε απο την φολια του
 
Είναι πολύ μικρό ακόμα. Ότι βγήκε από την φωλιά δεν σημαίνει ότι μπορεί να τραφεί μόνο του. Το καλύτερο να το επιστρέψεις ελπίζοντας και παρατηρώντας αν θα το δεχθούν οι γονείς του να ωριμάσει και να είναι έτοιμο και ασφαλές να το πάρεις. Διαφορετικά κινδυνεύει. Μία μέρα νηστικό σ' αυτή την ηλικία μπορεί να του κοστίσει την ζωή του.
Είναι επείγον. Αλλιώς πρέπει να το ταίσεις εσύ με κρέμα.
 
πηστευω πος επρεπε να το αφησω ακομα λιγο αλλα και τορα μπορει να τραφει μονο του απλα φοβοταν την ταιστρα και του εβαλα κατο τροφη και πηγε και εφαγε λιγο και νερο πηγε να πιει αλλα δεν ξερω αν τα καταφερε. Θα το αφησω και αυριο να το δω αν μπορει να επιβιωσει μονο του. Τελικα ειναι 1 μηνων
 
α είναι πολύ μικρό θέλει τάισμα με κρέμα συμπληρωματικά αλλιώς ρισκάρεις. Δώσε το πίσω επειγόντως.
 
θα μπορω να το παρω πισο το επομενο Σαββατο. Το ταισμα με κρεμα γινεται με την συριγγα; Επεισης θα το παρω σε κτηνιατρο αυριο ή μεθαυριο.
 
να το πάρεις ή να το πας πίσω εννοείς; Το επόμενο σ/κ είναι πολύ αργά για να το πας πίσω.
Για τάισμα με σύριγγα δες εδώ GouldianFinch.gr - Gouldian Finch, Genetics .
Δεν είναι εύκολη δουλειά και έχει και κινδύνους για την ζωή του πουλιού από κάποιον που δεν ξέρει.
Διάβασε και ένα πρόσφατο παρόμοιο θέμα Parrotlet 27 ημερων αρνείται να φάει
 
παντος εφαγε λιγο και ο θειος μου μου ειπε οτι μπορει να ζησει μονο του
 
Καταλαβαίνεις πιστεύω πως ένα μωρό πρέπει να τρώει πολύ όχι λίγο.
Και μάλιστα πρέπει να τρώει συχνά τουλάχιστον 6 γεύματα την ημέρα σ' αυτή την ηλικία.
Επίσης δύο μηνών που σου είπε στην αρχή ο θείος σου έχει πολύ μεγάλη διαφορά από ενός μηνός που σου είπε στην συνέχεια.
Τι θα πείραζε να περιμένετε λίγο να μεγαλώσει το πουλάκι και να είναι ασφαλές;
Κρίμα τι να πω...
 
εγω πηστευω πως δεν ετρωγε γιατι ηταν η πρωτη μερα και φοβοταν αφου μετα που δοκημασε λιγη τροφη ξηφοβηθηκε λιγο και αρχισε να τρωει
 
Χαίρομαι πολύ!
Να το παρατηρείς σχολαστικά και αν χρειαστείς να παρέμβεις.
Περιμένουμε και τις φωτογραφίες.
 
Back
Top