Φροντίδα Ειναι ευκολο να εκπαιδευσω το budgie μου να μιλαει;

Χαρηςbudgie13

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2016
Μηνύματα
118
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας! Εχω παρει εδω και μια εβδομαδα ενα αρσενικο budgie και τον λενε Σαμερ. Ειναι 5-6 μηνων. Ειναι σχετικα ευκολο να τον εκπαιδευσω να μιλαει;
 
Ειναι σχετικα ευκολο να τον εκπαιδευσω να μιλαει;
Είναι πολύ-πολύ πιθανόν, εφόσον η γενικότερη σχέση σας θα είναι ικανοποιητική και αν επιμένεις με μικρές και πολύ λίγες λέξεις.
Διάβασε τα της εκπαίδευσης και αν χρειαστείς κάτι να ρωτήσεις και πάλι. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ο δικος μου το "Αλεκο" το ειπε σε λιγοτερο απο ενα μηνα αφου το πηρα. Σε αυτο ομως καθομουν καθε μερα σχεδον ιδια ωτα και του το ελεγα συναιχεια και γρνικα στην μερα του το "πεταγα" μετα απο κανενα 2μηνο ειπε και Μαικλ το οποιο δεν καθησα να ασχοληθω απλα του μιλαγα συναιχεια με το ονομα του. Τωρα κανα 2 εβδομαδες δουλευω εντατικα το "Μαικλ καλο αγορι" και Δευτέρα του Πάσχα ειπε Μαικλ καλο! Τωρα περιμένω το "αγορι"😛
 
Για να μιλισει εχω διαβασει οτι πρεπει να ακουει πολλες φορες την λεξη ή φραση που του ζητατας να μαθει. Το λογικο ειναι να ξεκινισεις με το ονομα του. Το καλυτερο να τελειωνει σε ο ή ι γιατι το μαθανει καλυτερα.
 
Τα μπατζι μαθαινουν πολυ ευκολα να μιλανεκαι μαλιστα αρκετα καθαρα.
Εμενα φαντασου εμαθε και το θηλυκο, που λενε πως τα θηλυκα δεν μιλανε!
Να του επαναλαμβανεις την ιδια λεξη αργα και καθαρα. Εκεινη την ωρα να αφαιρεις τα παιχνιδια ή καλυτερα να βγαζεις το πουλι απο το κλουβι κι αν ειναι ημερο να το εχεις στο χερι σου, για να μην αποσπαται και να χει στραμμενη την προσοχη του σε εσενα και σε αυτο που του λες.
Οταν βλεπεις οτι ανταποκρινεται και προσπαθει να μιμηθει κι αυτο την λεξη, ακομα κι ας μην τα καταφερνει, να τον επιβραβευεις με καποια λιχουδια.
Καλη επιτυχια!
 
Τα μπατζι μαθαινουν πολυ ευκολα να μιλανεκαι μαλιστα αρκετα καθαρα.
Εμενα φαντασου εμαθε και το θηλυκο, που λενε πως τα θηλυκα δεν μιλανε!

Να του επαναλαμβανεις την ιδια λεξη αργα και καθαρα. Εκεινη την ωρα να αφαιρεις τα παιχνιδια ή καλυτερα να βγαζεις το πουλι απο το κλουβι κι αν ειναι ημερο να το εχεις στο χερι σου, για να μην αποσπαται και να χει στραμμενη την προσοχη του σε εσενα και σε αυτο που του λες.
Οταν βλεπεις οτι ανταποκρινεται και προσπαθει να μιμηθει κι αυτο την λεξη, ακομα κι ας μην τα καταφερνει, να τον επιβραβευεις με καποια λιχουδια.
Καλη επιτυχια!
Ειναι θρυλος που λενε οτι τα αρσενικα δεν μιλανε απλα συνιθος αυτοι που ασχολουνται περνουν αρσενικα
 
Ειναι θρυλος που λενε οτι τα αρσενικα δεν μιλανε απλα συνιθος αυτοι που ασχολουνται περνουν αρσενικα

Εγω πιστευω τελικα οτι το φυλο σαφως παιζει καποιο ρολο, αλλα οχι καθοριστικο!
 
Back
Top