Αναπαραγωγή Ειναι ζευγαρι αυτα τα lovebirds;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
εχω δυο πουλακια lovebirds fischer. στο κλουβι υπαρχει και φωλια. καθε βραδυ μπαινουν μεσα και κοιμουνται και το πρωι βγαινουν. μου εχουν πει οτι αν ειναι του ιδιου φυλου δεν θα το εκαναν αυτο ειδικα τα θηλυκα. ειναι αυτο ενδειξη οτι ισως ειναι ζευγαρι; Ειναι περιπου 5 μηνων και δεν ειναι αδερφακια.
 
στο κλουβι υπαρχει και φωλια.
ειναι περιπου 5 μηνων και δεν ειναι αδερφακια.
Βγάλε την φωλιά. Για ποιο λόγο να υπάρχει; Πάνε και κρύβονται και θα γίνουν αντικοινωνικά, θα καταντήσουν να μην τα βλέπεις ποτέ. Τα πουλιά είναι μικρά για φωλιές και ζευγαρώματα.
Εξάλλου όταν θα έρθει η ώρα τους να ζευγαρώσουν η εμφάνιση της φωλιάς είναι ένα ακόμα μήνυμα αναπαραγωγής. Όταν υπάρχει μόνιμα στο κλουβί τι μήνυμα να στείλει;
μου εχουν πει οτι αν ειναι του ιδιου φυλου δεν θα το εκαναν αυτο ειδικα τα θηλυκα.
Λάθος, κατ' αρχήν στην ηλικία τους είναι άφυλα ακόμα.
 
Βγάλε την φωλιά. Για ποιο λόγο να υπάρχει; Πάνε και κρύβονται και θα γίνουν αντικοινωνικά, θα καταντήσουν να μην τα βλέπεις ποτέ. Τα πουλιά είναι μικρά για φωλιές και ζευγαρώματα.
Εξάλλου όταν θα έρθει η ώρα τους να ζευγαρώσουν η εμφάνιση της φωλιάς είναι ένα ακόμα μήνυμα αναπαραγωγής. Όταν υπάρχει μόνιμα στο κλουβί τι μήνυμα να στείλει;

Λάθος, κατ' αρχήν στην ηλικία τους είναι άφυλα ακόμα.
το αντιλαμβανομαι οτι ειναι μικρα ακομα για ζευγαρωματα αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να βγει η φωλια. Δεν κρυβονται καθολου απλα κοιμουνται μεσα το βραδυ. Νομιζω οτι εχουν την αναγκη της ασφαλειας ειδικα το βραδυ. λαθος; η παρουσια της φωλιας δεν ειναι για να ζευγαρωσουν, εδω δεν ξερω αν ειναι καν διαφορετικου φυλου οπου και αυτη ηταν η ερωτηση μου.
 
δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να βγει η φωλια.
Ό,τι ήξερα στο είπα. Περίμενε να σου πει και κάποιος άλλος.
εδω δεν ξερω αν ειναι καν διαφορετικου φυλου οπου και αυτη ηταν η ερωτηση μου.
Με 10 ευρώ κάνεις τεστ και για τα δύο και έχεις σίγουρη απάντηση. Ποιος ο λόγος να προσπαθούμε με διάφορα τεχνάσματα να υποθέσουμε κάτι τόσο εύκολο;
 
Ό,τι ήξερα στο είπα. Περίμενε να σου πει και κάποιος άλλος.

Με 10 ευρώ κάνεις τεστ και για τα δύο και έχεις σίγουρη απάντηση. Ποιος ο λόγος να προσπαθούμε με διάφορα τεχνάσματα να υποθέσουμε κάτι τόσο εύκολο;
test? που μπορει να το κανει κανεις; Σε ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες σου. απο τη αρχη που μπηκα στο φορουμ μου δινεις τις καλυτερες συμβουλες. και η υπαρξη της φωλιας δεν ειναι τεχνασμα. απλα υπηρχε στο κλουβι που μου εδωσαν και δεν θεωρησα σωστο να τη βγαλω.
 
test? που μπορει να το κανει κανεις;
Δες εδώ και ρώτα.
η υπαρξη της φωλιας δεν ειναι τεχνασμα. απλα υπηρχε στο κλουβι που μου εδωσαν και δεν θεωρησα σωστο να τη βγαλω.
Η δική μου γνώμη είναι να την βγάλεις προς το παρόν και να εστιάσεις στην σωστή διατροφή τους.
Αργότερα έχεις χρόνο για τα ζευγαρώματα από το φθινόπωρο και μετά.
 
Όπως σου είπε και η Μαρία δεν χρειάζεσαι τη φωλιά. Περισσεύει σε αυτή τη φάση. Το ότι μπαίνουν μέσα και τα 2 δεν σημαίνει τίποτα για το φύλο τους. Έχουν παρατηρηθεί κι ομοφυλόφιλα ζευγάρια αλλά και ζευγαρώματα σε αρκετά είδη πουλιών και οι παπαγάλοι το κάνουν πολύ εύκολα. Κάνε το τεστ για να ξέρεις που βαδίζεις.
 
Back
Top