Αναπαραγωγή Ειναι καλη περιοδος για να ξεκινησω την αναπαραγωγη των budgies μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπερα σε ολους και καλο χειμωνα να εχουμε!
2 εβδομαδες που ελειπα διακοπες ειχα αφησει ολα τα πουλακια μου στους παππουδες..
καθε μερα φρουτακι, λαχανικα κ γενικα μια καλη διατροφη σε ολα.
Ετσι αποφασισα να βαλω μια φωλια στα budgie μου και να ετοιμαστουν και αυτα με την σειρα τους να γινουν γονεις.
Ειναι καλη περιοδος για να ξεκινησω την αναπαραγωγη τους;
εχουν περασει την πτεροροια πριν κανα μηνα.
Απο διατροφη τους πηρα χυμα αλλα αο τσουβαλι γνωστης μαρκας, αυγοτροφη γνωστης μαρκας και μια βιαμινη με φρουτα ολα της ιδιας μαρκας για να μην σας πριζω..
Εκανα καλα με τις κινησεις που εκανα για την αναπαραγωγη τους;
 
Απο οτι ξερω τα μπαντζι ζευγαρωνουν ανοιξη οχι με τις ζεστες γιατι:
  • Οι ηψηλες θερμοκρασιες κανουν κακο στα αυγα.
  • Τα μπαντζι αυτη την εποχη περνανε πτεροροια για να ετοιμαστουν για τον χειμωνα. Εαν τα μικρα γενιοντουσαν την ανοιξη θα ειχαν περασει την πτεροροια και θα ηταν ετοιμα για τον χειμωνα οποτε τωρα θα δυσκολευτουν να προσαρμοστουν.
  • Η ζεστη επειρεαζει τις τροφες και θα ηταν προτιμοτερο να διατηρουνται πιο φρεσκες με τις δροσιες της ανοιξης.
Διαβασε και εδω
Κοινά Παπαγαλάκια - Budgerigar
 
Μπορούν να αναπαραχθούν σε οποιαδήποτε περίοδο όμως δεν νομίζω να έχεις κάποια σημάδια πριν την αρχή του έτους. Δεν χάνεις τίποτα να βάλεις την φωλιά.
Είμαι φανατικά αντίθετη με την χύμα τροφή γιατί το σημαντικότερο δεν είναι η μάρκα στο τσουβάλι αλλά οι συνθήκες φύλαξης και η ταχύτητα κατανάλωσης.
 
Μπορούν να αναπαραχθούν σε οποιαδήποτε περίοδο όμως δεν νομίζω να έχεις κάποια σημάδια πριν την αρχή του έτους. Δεν χάνεις τίποτα να βάλεις την φωλιά.
Είμαι φανατικά αντίθετη με την χύμα τροφή γιατί το σημαντικότερο δεν είναι η μάρκα στο τσουβάλι αλλά οι συνθήκες φύλαξης και η ταχύτητα κατανάλωσης.
Μαρια την τροφη την παιρνω απο τσουβαλι που κλεινει αεροστεγος
και εκει που πηγαινω και ψωνιζω ο τυπος αυτος παιρνει τσουβαλια 25κιλα και τα βαζει σε σακουλακια του κιλου και τα κλεινει αεροστεγος
 
Μαρια την τροφη την παιρνω απο τσουβαλι που κλεινει αεροστεγος
και εκει που πηγαινω και ψωνιζω ο τυπος αυτος παιρνει τσουβαλια 25κιλα και τα βαζει σε σακουλακια του κιλου και τα κλεινει αεροστεγος
Εντάξει τότε αφού εφαρμόζει τόσο σχολαστικούς κανόνες υγιεινής.
 
Back
Top