Φροντίδα Ειναι καλο αυτο το κλουβι για 3 γκουλντιαν;

Νομιζω οτι ειναι μικρο.
Καλο ειναι να μπορουν τα πουλια να ψιλοπετανε.
Πρεπει να αλλαξεις και τον τροπο που τοποθετησες τις πατηθρες. Οχι παραλληλα με το μηκος του κλουβιου αλλα καθετα.
Ελπιζω να βοηθησα.
 
Σαν μέγεθος κλουβιού είναι οριακό. Η διάταξη των πατήθρων δεν είναι καλή. Επίσης καλό είναι να βγάλεις αυτή τη φωλιά μιας δεν δεν σου αφήνει κανένα έλεγχο σε περίπτωση γέννας. Η φωλιά από παπαγαλάκια (ξύλινο κουτί) είναι μια καλή λύση. Καλό θα ήταν να αφήσεις ένα ζευγάρι και να βρεις άλλο ένα θηλυκό (αν πρόσεξα καλά έχεις 2 αρσ και 1 θηλ.). Αντώνης
 
Ειναι 45 πλατος 35 βαθος και 70 μηκος! Δν ειναι μικρο! Αυτη τη φωλια μου ειπαν απο το πετ σοπ! Και αυτη πηρα! Εχει και ενασ φιλοσ μου και εχει τν ιδια και γεννανε!
 
Ειναι 45 πλατος 35 βαθος και 70 μηκος! Δν ειναι μικρο! Αυτη τη φωλια μου ειπαν απο το πετ σοπ! Και αυτη πηρα! Εχει και ενασ φιλοσ μου και εχει τν ιδια και γεννανε!

Μαλλον εννοεις 70 υψος;!
Απο ο,τι εχω διαβασει ειναι καλυτερο ενα κλουβι με περισσοτερο μηκος παρα υψος. Και ειναι λογικο αφου σε ενα κλουβι με αρκετο μηκος δινεται η δυνανοτητα στα πουλια να κινουνται και να πετανε πιο ανετα 😉
 
Πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο να ηταν πιο μεγαλο σε μακρος για να κανουν και πτησεις.. Αλλα δε μου λες.. Αυτα δεν εινια τα δυο αρσεικα με την θυληκια που δε ξέρεις με ποιο να την ζευγαρωσεις; Γιατι τα έχεις ακόμα μαζι και εχεις βάλει και φωλια; Τα ζευγαρια εινια καλο να ειναι μόνα τους... Τωρα αν ξεκινησουν τη διαδικασια αναπαραγωγης θα μπαινοοβγανει και ο αλλος στη φωλια (χαμενος) και θα τα ενοχλει... Αν δε θέλεις γένενς βγαλε τη φωλια.. Ασε που πιο ωραιο εινια να βαλεις ενα αρσενικο και τρια τεσσερα γομενακια, σορυ κοριτσια του φόρουμ..σε κάποια θέματα είμαι "ΑΝΑΤΟΛΗΤΗΣ"...😀
 
και πως εισαι σιγουρος οτι θα ζευγαρωσει και με ποιον αν δε το δεις με τα ματια σου.. Εγω ειχα ζευγαρει που δε τα "ειδα ποτε" να ζευγαρωνουν και μου εκαναν 3 γεννες...
 
θα δω με ποιον σιναναστρεφετε περισσοτερο! Αλλα απο οτι ξερω δεν πειραζει το ενα τη φωλια του αλλου...
 
Ετσι οπως σκεφτεσαι εσυ σκεφτομουν κι εγω.. Και μου βγηκε ακριβως οπως το ηθελα με δυο ζευγαρια... Ετσι οπως τα ηθελα ετσι ηρθαν αλλα απο μονα τους τα ζευγαρια.. Εσυ δες απο τωρα με ποιον συναναστρεφεται και βγάλε τον άλλον! Μη περιμενεισ να γεννησουν και μετα, αυτα που σου λεω τωρα ειναι για να μη μπερδευτεις στις γέννες.. Κλωσσαει τα πουλια και εχει κάνει γεννα με κάποιον αλλα στην ουσία την έχει "βατέψει" ο άλλος... Παραλιγο να έχω κι εγω αυτο το σκηνικο που σου λεω.. Ενω ειχε γινει ζευγαρι με εναν ο αλλος πηδηξε πανω της και προσπαθουσε να, αλλα αυτυη φωναζε και δεν ηθελε...
 
Back
Top