Γενικά Ειναι καλο που βαζω ηχους στο παπαγαλακι μου να ακουει;

Spiros Papatheodorou

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2014
Μηνύματα
221
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Εχω ενα παπαγαλακι και του βαζω να ακουει στο ιντερνετ ηχους απο παπαγαλακι και αυτο οταν το ακουει ψαχνει να τα βρει..
Ειναι καλο αυτο η να μην του βαζω να ακουει;
 
Μπορείς να του βάζεις, όχι για πολλή ώρα και κουράζεται στην μάταιη αναζήτηση. Για λίγα λεπτά τονώνεται και γίνεται χαρούμενο.
Ωστόσο μπορείς να του βάζεις μουσική, παρατηρώντας ποιο τραγούδι του αρέσει καλύτερα. Βέβαια πρέπει να διαλέγεις μελωδικές μουσικές και τραγούδια που αρέσουν π.χ στα παιδάκια.
 
Μια χαρά!
Να προτιμάς πρωινές ώρες και αργά το απόγευμα τότε είναι πιο δραστήρια.
 
Οτα βαζω στο παπαγαλακι μου να ακουει ηχους πουλιων, η οταν ακουει απο εξω τα πουλια κελαηδαει και πεοσπαθει να βγει απο το κλουβι ψαχνωντας απο καπου να φυγει,..
Ειναι καλο αυτο η να μην του βαζω να ακουει;
 
η οταν ακουει απο εξω τα πουλια κελαηδαει και πεοσπαθει να βγει απο το κλουβι ψαχνωντας απο καπου να φυγει,..
Αν βάλεις ΟΛΑ τα έξω πουλιά σε ένα τεράστιο κλουβί, θα προσπαθεί να μπει σε αυτό. Κοινή λογική.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ναι αλλα ειναι καλο να του βαζωνα ακουει πουλια η οχι;
Γιατι εγω θελω να μαθει εμενα και να καθεται στο χερι μου μετα απο καιρο..
 
Το να ακούει πουλιά δεν εμποδίζει την μεταξύ σας σχέση. Όπως σου έγραψα και πριν, να μην ακούει για πολλή ώρα γιατί δεν είναι μελωδικά πουλιά σαν τα καναρίνια να έχει κάποιο σκοπό διδασκαλίας κάτι τέτοιο.
Οι παπαγάλοι είναι πιο ευαίσθητοι ψυχολογικά και η συνεχής αναζήτηση ενός ανύπαρκτου πουλιού μπορεί να του δημιουργήσει άγχος.
 
Παντως απο την πρωτη μερα καναμε προοδο!
Οταν ετρωγε ημουν διπλα στο κλουβι και του μιλουσα και δεν φοβοτανε και μετα επρεοε να βαλω το χερι μου να βγαλω κατι... Εβαλα πολυ σιγα το χερι μου και δεν ταραχτηκε καθολου!
 
Αυτό είναι πολύ σπουδαίο, να προσέχεις να το κρατήσεις σαν κατάκτηση μην αρχίσεις μετά να βάζεις απρόσεκτα το χέρι σου και τρομάξει γιατί θα έχεις απώλεια εμπιστοσύνης.
Μπράβο!
 
Οχι ειμαι πολυ προσεκτικος..
Αφου πλεον οποιος μπαινει στο δωματιο μου οπως οι γονεις μου.. Με εχουν παρει απο φοβο γιατι τους λεω να μην φοναζουν...

Και εχω κουραστει να του μιλαω... Χαα καθομαι αρκετη ωρα και του λεω διαφορα σαν να ειναι ανθρωπος,!
 
Χα χα μην τους βάζεις να ψιθυρίζουν οι άνθρωποι. Απλά να μην υπάρχουν αιφνιδιασμοί.
 
Ωραίο όνομα να σου ζήσει!
Μην έχεις το κλουβί αν γίνεται κοντά στην πόρτα ή στο φυσικό πέρασμα των ανθρώπων όταν μπαίνουν στο δωμάτιο γιατί θα νοιώθει συνεχώς ανήσυχο.
 
Όταν ανοίγεις το παράθυρο, να προσέχεις μην χτυπάει το ρεύμα αέρος στο κλουβί και σου κρυώσει. Αντέχουν χαμηλές θερμοκρασίες αλλά όχι ρεύματα.
 
Αφού δεν το χτυπάει να το ανοίγεις, να δροσίζεται και να παίρνει και καθαρό αέρα
 
Back
Top