Διατροφή Ειναι καλο το μηνιαιο προγραμμα διατροφης που εφαρμοζω;

manos ts.

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
76
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα!
Παραθέτω ένα μηνιαίο πρόγραμμα διατροφής που εφαρμόζω και θα ήθελα την γνώμη σας.
Αν πρέπει να αφερεθεί κάτι ή να προστεθεί κάτι.
Θα βοηθούσε πολύ πιστεύω αν αναφερθούν αντοίστιχα προγράμματα, έτσι ώστε να σχοιματίσουμε μια καλύτερη εικόνα και μια αντοίστιχη εφαρμογή.
 

Συνημμένα

Μάνο για ποια εποχή είναι το πρόγραμμα; Εφαρμόζεις το ίδιο όλο το χρόνο; Τα πουλιά βρίσκονται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
 
Το αρχείο είναι συμπιεσμένο και χρειάζεται αποσυμπίεση με πρόγραμμα όπως το zip ή rar. Μετά το αρχείο αυτό ανοίγει με EXCEL ( Δεξί κλικ και "Άνοιγμα με..." ).
 
Μάνο για ποια εποχή είναι το πρόγραμμα; Εφαρμόζεις το ίδιο όλο το χρόνο; Τα πουλιά βρίσκονται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
Σταύρο αφορά το μήνα Σεπτέμβριο και τα πουλιά είναι σε εσωτερικό χώρο καλά αεριζόμενο και συνδιασμό φυσικού και ηλεκτρικού φωτισμού.
 
Σταύρο αφορά το μήνα Σεπτέμβριο και τα πουλιά είναι σε εσωτερικό χώρο καλά αεριζόμενο και συνδιασμό φυσικού και ηλεκτρικού φωτισμού.
Εμένα προσωπικά μου φαίνεται καλό. Βρίσκω μόνο κάπως υπερβολική τη χορήγηση πολυβιταμινών τρεις φορές την εβδομάδα, ειδικά αν βρίσκεσαι σε περίοδο εκτός πτερόρροιας.
 
Απο την στιγμή που υπάρχει muta-vit μέχρι τέλος του μηνός
σημαίνει οτι θεωρεί περίοδο πτερόρροιας όλον τον Σεπτέμβριο.
Οπως βλέπω τείνει μειούμενο προς το τέλος του μηνός.
Το multivit είναι δυό φορές μέσα στον μήνα άρα δεν επηρεάζει ουσιαστικά.
Το Livimun είναι ένα προιόν που αν κάνει αυτά που λέει τότε
ίσως να πρέπει να το δίνουμε όλο τον χρόνο, απλώς με διαφοροποιημένες δόσεις.
Εκείνο που δεν θα έκανα ποτέ είναι να κάνω απεντόμωση και απολύμανση σκευών σε διαφορετικές μέρες.
Αυτά νομίζω είναι πολύ χρήσιμο να γίνονται μαζί.
 
Εμένα προσωπικά μου φαίνεται καλό. Βρίσκω μόνο κάπως υπερβολική τη χορήγηση πολυβιταμινών τρεις φορές την εβδομάδα, ειδικά αν βρίσκεσαι σε περίοδο εκτός πτερόρροιας.
Ευχαριστώ Σταύρο και Μάκη για το σχόλιό σας σχετικά με το πρόγραμμα, απλά όπως αναφέρει και ο Μάκης συγκαταλέγω τον Σεπτέμβριο ως μήνα που συνεχίζεται η πτερόρροια γιατί όντως δεν έχει ολοκληρωθεί σε όλα τα καναρίνια.
 
Εμενα μου ανοιγει το EXCEL με "κινεζικα".
Μπορει να το "φτιαξει" καποιος;
Ευχαριστω
 
Εμενα μου ανοιγει το EXCEL με "κινεζικα".
Μπορει να το "φτιαξει" καποιος;
Ευχαριστω
Το αρχείο είχε όντως αποθηκευθεί με λάθος επέκταση. Το έχω διορθώσει και ενημέρωσα το πρώτο μήνυμα. Αν εξακολουθείτε να έχετε προβλήματα με το αρχείο, κάντε αναφορά μηνύματος για να το ξανακοιτάξω.
 
πολυ καλη δουλεια μπραβο φιλε μου θα ηθελα να αναφερω εδω διαβαζοντας το προγραμμα διατροφης και διαχειρησης που παραθετης τα εξεις για ολο τον μηνα παροχη αυγου μονο 3 φορες και καθολου αυγοτροφη; τα πτηνα αυτην τη περιοδο χρειαζονται καθημερινα πρωτεινες ζωικης και φυτικης προελευσης υψηλης διατροφικης αξιας οπως το αυγο η σπιρουλινα η γυρη τα πολυβιταμινουχα συμπληρωματα καλο ειναι να προσθετονται με την αυγοτροφη και οχι στο ποσιμο νερο και τα πουλακια να απολαμβανουν φρεσκο καθαρο νερο καθημερινα με εξαιρεση την παροχη μυλοξηδου η ΕΜ μια φορα την εβδομαδα ειναι απαραιτητη λοιπον η χορηγηση ποιοτικης αυγοτροφης κατα προτιμηση σπιτικης η και του εμποριου ξηρη με την προσθηκη αλεσμενων φρουτον και λαχανικων βιταμινων βοτανον γυρης σπιρουλινας προπολης μελιου σπορον υγειας φρεσκου αυγου προβιοτικον φρουκτοζαχαριτων FOS κτλ
εφοσον προκειτε για εσωτερικη εκτροφη καποιες απολυμανσεις ειναι απαραιτητες με μετρο ομως η χρηση των προιοντον αυτον
δωσε μεγαλη προσοχη στη καθαριοτητα του δαπεδου και των γυρω επιφανειων το πολυ στης 15 ημερες να γινετε αλλαγη στο υποστρωμα και ενας καθαρισμος στης εσωτερικες επιφανιες των κλωβων για την απομακρυνση υπολειματων τροφης και ακαθαρσιων
το LIVIMUN εως φυσικο ανοσοενυσχιτικο ειναι ευργετικη η χορηγηση του ολο το χρονο
τελος να αναφερω οτι καλο ειναι στα πτηνα να χορηγητε και ενα συμπληρωμα με βιταμινη D3 εφοσον δεν τα βλεπει φυσικο ηλιακο φως μεσω της αυγοτροφης και αυτο καθως επισης και ενα καλο μειγμα σπορον με χαμηλο ποσοστο σε ελαιουχους σπορους η αναλογια τον οποιον θα μεταβαλεται αναλογα την περιοδο συντηρηση αναπαραγωγη πτερορροια
 
Συμαντικές οι επισυμάνσεις σου Απόστολε.
Όσον αφορά την αυγοτροφή, δεν ανέφερα με δική μου παράληψη ότι χρεισιμοποιώ καθημερινά κατά την διάρκεια της πτερόρροιας αυγοτροφή, (CEDE) συγκεκριμένα.
Απλώς συμπεριλαμβάνω αυγό αλεσμένο στην αυγοτροφή τις συγεκριμένες ημέρες.
 
Back
Top