Φροντίδα Ειναι καταλληλο το κλουβι;

Konstantinos1

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2009
Μηνύματα
53
Πόλη
Κερατσίνι
αυτο ειναι το νεο κλουβι που πηραμε για το μικρο μας φιλο. Θα ηθελα την γνωμη σας γενικα και αν οι πατηθρες ειναι καλα τοποθετημενες δλδ αποστασεις.[x]
 

Συνημμένα

  • P5190090.webp
    P5190090.webp
    66,8 KB · Προβολές: 385
  • P5190091.webp
    P5190091.webp
    69,4 KB · Προβολές: 318
  • P5190094.webp
    P5190094.webp
    64,8 KB · Προβολές: 302
Κωσταντίνε μου με γεια το καινούριο κλουβάκι! Ειναι πολύ όμορφο!

Εγω σε τέτοιο κλουβί θα έβαζα 3 πατήθρες για να έχει και λιγο χώρο να γυμνάζει τα φτερά του. Η ιδανική απόσταση είναι να μετρήσεις 7 καγκελάκια απο τη άκρη του κλουβιού, για να μην καταστρέφει τη ουρίτσα του. Η μπανιέρα καλό θα ήταν να παραμένει για 15 λεπτά και μετά να την αφαιρείς.

Βάλε σουπιοκόκκαλο και αυγοθήκη με άμμο.

Καλή διαμονή στο καναρινάκι σου.:)
 
συμφωνω με οτι ειπε η τζεορτζινα αλλα θα σου λεγα να βαλεις τις πατηθρες οχι στην ιδια θεση που τις εχεις δηλαδη πχ τις 2 πανω να βαλεις την μια λιγο πιο πανω απτην αλλη ετσι θαχει πιο ποικιλια στις κινησεις του.
 
Κωνσταντινε το λαθος σου ειναι οτι πατηθρες οι επανω πρεπει να ειναι στην ιδια ευθεια με τις κατω για να μην εχεις προβλημα με τις κουτσουλιες των πτηνων
 
καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις μικρες αλλα χρησιμες πληροφοριες που μου δεινετε. αυτο με τις πατηθρες ηδη το διορθωσα. τωρα στις ταιστρες στο πλαι στην μια θα βαλω τροφη και στην αλλη αμμο πεψης. την αυγοθηκη και την θηκη για την αυγοτροφη που ειναι στην πισω πλευρα εχουν σωστη θεση η πρεπει να τα βαλω πιο ψηλα;
 
Θα σου πρότεινα στις 2 ταίστρες του κλουβιού να βάλεις σπορους.
Στην μια αυγοθήκη θα έχεις μόνιμα την άμμο- γκριτ, και θα έχεις άλλη (μια όχι μόνιμα) όταν χρειάζεται να βαλεις αυγό ή αυγοτροφή.
Να επιλέξεις σημεία τέτοια να τις τοποθετήσεις που να μην είναι κάτω από πατήθρες και λερώνεται το σκεύος και το περιεχόμενο απο τις κενώσεις του πουλιού, αλλα και σε ένα σημείο που να μην περιορίζει τις πτητικές του κινήσεις... Δοκίμασε, πειραμάτισου με τις θέσεις και αν δεν τις βρίσκεις βολικές τις ξανααλλάζεις...
Βασικό είναι να έιναι σε εύκολα προσβάσιμο σημείο, ωστε να αλλαζεται ευκολα το περιεχόμενο του σκευους χωρίς να τρομάζει το πουλί απο το χέρι που χώνεται στο χώρο του!
 
αν και ξεφευγω απο το αρχικο θεμα αυγο και αυγοτροφη δεν χρησημοποιουμε μαζι; Τα βαζουμε εναλαξ; Παντως προσαρμοστηκε πολυ γρηγορα ειναι πολυ ορεξατος και πολυ φωνη
 
Κωνσταντινε καλοριζικο το κλουβακι πολυ ωραιο:)

αυγο και αυγοτροφη δεν χρησημοποιουμε μαζι; Τα βαζουμε εναλαξ;


Ναι τα βαζουμε εναλλαξ η και ενα απο τα 2 οτι επιλεξεις..
Το καλυτεροτερο βεβαια ειναι το φρεσκο αυγουλακι, αλλα και ενναλαξ να το κανεις ολα καλα χωρις προβλημα 😉
Προσοχη ομως γιατι το αυγο παχαινει και συνηθως το δινουμε καθημερινα την περιοδο αναπαραγωγης..
Απο κει και περα μπορεις να του δινεις μια φορα το μηνα(καθαρα προσωπικη αποψη)αν θες...
Υπερ προσοχη το καλοκαιρι το φρεσκο αυγο να αφαιρειται στο μισαωρο γιατι χαλαει και ευκολα μεταρεπεται σε δηλητηριο..
Για να μην ξεχαστεις καμια φορα αν θες να του δωσεις το καλοκαιρι λιγο αυγο καλυτερα να ειναι αυγοτροφη...
Για περισσοτερα εδω: Διατροφή Καναρινιών στο Καναρίνια όλων των τύπων PB
Γιατι ξεφυγαμε τελειως😛
 
ειναι κατλληλο για Lovebirds αυτο το κλουβι; γιατι εχω βρει ενα ολοιδιο κλουβι και θελω ν το αγορασω.
 
ειναι κατλληλο για Lovebirds αυτο το κλουβι; γιατι εχω βρει ενα ολοιδιο κλουβι και θελω ν το αγορασω.



Αν και βγαινουμε εκτος θεματος γιατι εδω ειναι το φορουμ για τα καναρινια...


Ουτε να το σκεφτεσαι αυτο το κλουβι για Lovebirds!
Χρειαζονται τουλαχιστον το τριπλασιο σε μεγεθος... 😉
 
αυτο ειναι το νεο κλουβι που πηραμε για το μικρο μας φιλο. Θα ηθελα την γνωμη σας γενικα και αν οι πατηθρες ειναι καλα τοποθετημενες δλδ αποστασεις.
Μονο δυο πατηθρες θα βαλεις. Μια αριστερα κατω και μια δεξια πανω.
 
Back
Top