Γενικά Ειναι κοινά καναρίνια ή κάποια ράτσα;

Εγγραφή
18 Ιαν 2008
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά χαρά σε ολους με λένε Στέλιο ειμαι απο Θεσσαλονίκη καί εχω τρία καναρίνια. Δύο αρσενικά και ενα αγνώστου φύλου λόγω ηλικίας. 🙂 (χρώματος πορτοκαλί ). Τα δύο μεγαλύτερα ειναι ενα ασπρο και ενα κόκκινομαυρο περίπου εννέα μηνών. Μιάς καί δέν γνωρίζω πολλά αν θέλετε πέστε μου αν ειναι κοινά καναρίνια η κάποια ράτσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

Συνημμένα

  • 6.webp
    6.webp
    5,6 KB · Προβολές: 176
  • 7.webp
    7.webp
    10,7 KB · Προβολές: 164
  • 8.webp
    8.webp
    8,1 KB · Προβολές: 148
  • 9.webp
    9.webp
    9,8 KB · Προβολές: 157
καλυτερα βγαλε ποιο κοντινες εικονες των καναρινιων γιατι ειναι πολυ μακρινες.
καλως ηρθες!
 
στην πρωτη και δευτερη εικονα χωρις να ειμαι σιγουρος ειναι καναρινια χρωματος! Στις αλλες 2 τωρα δεν μπορω να καταλαβω επειδη ειναι μακρινες, βγαλε πιο κοντινες!😉
 
Μάλλον σ'αυτες τίς φωτογραφίες φαίνονται καλύτερα.. ειναι λιγο πιό μεγάλες..
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    25,7 KB · Προβολές: 116
  • 2.webp
    2.webp
    27,2 KB · Προβολές: 106
  • 3.webp
    3.webp
    32,8 KB · Προβολές: 109
  • 5.webp
    5.webp
    24,8 KB · Προβολές: 106
στο κοκκινο αν διακρινω καλα του δινεις κοκκινες βιταμινες που δεν οφειλουν σε τιποτα καλυτερα παρε το Intensief η το can-tax για το νερο η την αβγοτροφη.
στην τριτη εικονα πρεπει να ειναι λευκο κυριαρχο γιαατι διακρινω κιτρινα φτερακια στα φτερα του, για το αλλο φαινεται κοινο ομως καλυτερα βαλε πιο κοντινες φωτο που να φαινεται μονο το πουλι.
 
Πιστέυω πως σέ αυτές τις φωτο φαίνονται καλύτερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά γιά την αμεση ανταπόκριση και για τις συμβουλές.
 

Συνημμένα

  • 2.webp
    2.webp
    15,7 KB · Προβολές: 113
  • asproylis1.webp
    asproylis1.webp
    29,5 KB · Προβολές: 111
  • asproylis.webp
    asproylis.webp
    19,8 KB · Προβολές: 111
  • kokkinoylis.webp
    kokkinoylis.webp
    24,4 KB · Προβολές: 119
το πρωτο μαλλον ειναι κοινο το δευτερο ειναι λευκο κυριαρχο και το τεταρτο ειναι κιτρινο κοινο βαμμενο!
 
Νομίζω οτι στην τέταρτη φωτό είναι ένα κόκκινο λιποχρωμικό εντόνου πτερώματος ΚΑΚΟΒΑΜΕΝΟ. Τα άλλα είναι όπως λένε τα παιδιά.
Δεν υπάρχει λόγος παροχής χρωστικής στο κόκκινο. Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα πλέον.
Αφού έβαψε λαιμό και κεφάλι σημαίνει οτι τελειώνει με την πτερόρροια.
 
Μια μικρούλα παρέμβαση εκτός θέματος, αν μου επιτρέπεται. Ο ασπρούλης θέλει γρήγορα pedicure και το παστέλι του πέταμα.Από όσο μπορώ να διακρίνω έχει κόκκινο δακτυλίδι, δηλαδή πουλί του 2006 και υποψιάζομαι ότι έχουν να τύχουν των απαραίτητων περιποιήσεων τα ποδαράκια του, αρκετούς μήνες.Ή μήπως χρόνια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Ευχαριστώ για τα φώτα σας παιδιά οσο αφορα το ασπρο το εχω λιγότερο απο δύο μήνες και οντως θελει Pedicure... Να δω πως θα βρω το κουράγιο να του κανω (φοβάμαι μην το τραυματίσω) ασε που δεν εχει συνηθησει πλήρως και ειναι ακομη νευρικό και φοβισμένο σε σχεση με το κοινο που το εχω περιπου εξι μηνες και ειναι πιο εξηκειωμενο μαζι μου. Τωρα το κοκκινο τοχω λιγοτερο απ'ολα ειναι το ποιο νεο μελος της οικογενειας... Το πηρα πριν καμια εικοσπενταρια μερες απο ενα πετ σοπ της Βεροιας οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα οσο αφορα το βαψιμο απ'οτι καταλαβαινω λογω του οτι οντως βγαινει οπου ναναι απο την πτεροροια του την φετινη, ας αρκεστω στο οτι εχω ενα υγειες νεαρο πουλακι. 🙂
 
Στελιο απο οτι βλεπω απο τα μεγαλα κλουβια ενδιαφερεσαι για τα καναρινακια σου και μπραβο σου!

Αν θελεις να τους κανεις και κατι ακομα που θα το καταευχαριστηθουν ειναι να τους βαλεις ξυλινες πατηθρες!
Ειναι φυσικα κλαδακια που εχουν και διχαλα στο τελειωμα τους,της εταιριας trixie (www.trixie.de)
Ψαξε να τα βρες αξιζει τον κοπο!
 
Back
Top