Ασθένειες Είναι κολλητική η καρινίαση και από τι παρουσιάζεται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panagos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panagos

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
83
Πόλη
Αθήνα
θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι κολητικη η καρινιαση και απο τη παρουσιαζεται και ρωταω διοτι εχασα μια καρδερινα που ειχε καρινιαση και βλεπω και 2 καναρες να εχουν τασεις προς καρινιαση και το παραξενο ειναι αν προερχεται λογω διατροφης οτι οι υπολοιπες χρειαζονται διαιτα και βρισκονται ολες μαζι στην ιδια κλουβα
 
Γεια σου Παναγο,

το να λες για ενα πουλι οτι εχει "καρινιαση", ειναι σαν να λες για εναν ανθρωπο οτι εχει "πυρετιαση". Με απλα λογια, η λεγομενη καρινα ή καρινιασμα δεν ειναι ασθενεια αλλα ενα απο τα συμπτωματα μιας ασθενειας!
Οι καρδερινες εχουν γενικα προβλημα με τα εντερα τους (κοκκιδιασεις, ατοξοπλασμωσεις κλπ.) και σαν συμπτωμα παρουσιαζουν την καρινα που δεν ειναι τιποτα αλλο απο αδυνατισμα και εμφανιση του κοκκαλου του στερνου τους.
 
Γεια σου Παναγο,

το να λες για ενα πουλι οτι εχει "καρινιαση", ειναι σαν να λες για εναν ανθρωπο οτι εχει "πυρετιαση". Με απλα λογια, η λεγομενη καρινα ή καρινιασμα δεν ειναι ασθενεια αλλα ενα απο τα συμπτωματα μιας ασθενειας!
Οι καρδερινες εχουν γενικα προβλημα με τα εντερα τους (κοκκιδιασεις, ατοξοπλασμωσεις κλπ.) και σαν συμπτωμα παρουσιαζουν την καρινα που δεν ειναι τιποτα αλλο απο αδυνατισμα και εμφανιση του κοκκαλου του στερνου τους.

και η θεραπεια που πρεπει να ακουλουθησω στα πουλακια ποια ειναι;
 
Περιμενε! Εδω δεν ξερεις ακομα τι προκαλεσε το καρινιασμα...
Πρεπει να διαγνωστει η ασθενεια για να ακολουθηθει θεραπεια!
 
κωστα χωρισα την καναρα και περιμενα να δω τα περιτωματα γιατι ειναι καθαρη δεν εχει βρωμια απο περιτωματα στο πτερωμα για να καταλαβω ουτε ειναι κατσουφικα και διαπιστωσα οτι ειναι υγρα και λευκα
 
Συμπτώματα ασθενειών και όχι ασθένειες

Παναγιώτη, συμπληρωματικά στα όσα αναφέρει ο Κώστας θα σου πρότεινα να διαβάσεις το post https://community.petbirds.gr/threads/Παράξενη-διάρροια.700/, αντικαθιστώντας τη λέξη διάρροια με τη λέξη "καρινίαση"
 
Μεχρι ποιο βαθμο ειναι επιτρεπτο να φαινεται το κοκκαλο; Δηλαδη εστω και λιγο ειναι σημαδι προβληματος;
Το καναρινι μου ειχε γινει πετσι και κοκκαλο απο ακαρεα. Το πηγα στον πτηνιατρο και του καναμε θεραπεια και μαλλον το σωσαμε. Εχει εμφανως παχυνει, αλλα και παλι φαινεται το κεντρικο κοκκαλο λιγο - καμμια σχεση με πριν τη θεραπεια βεβαια. Πρεπει να ανησυχω;
 
Δεν θα πάψει ποτέ να φαίνεται η καρίνα. Τώρα όμως μπορείς να κρίνεις
απο πρώτο χέρι, την διαφορά ενός φυσιολογικού πουλιού απο ένα αδυνατισμένο.
Σε 20-25 μέρες πιάσε πάλι το πουλάκι να δείς διαφορά.Αυτό σημαίνει εμπειρία!
 
(Ευτυχως) ως τωρα δεν ειχα εμπειριες απο αρρωστιες. Αλλα κι αυτα στο προγραμμα ειναι, καποια στιγμη.
 
pigaki γεια σου.

ηθελα να σε ρωτησω,
πως ακριβως εξετασε το καναρινι σου ο πτηνιατρος;

κ σε μενα 2-3 πουλακια εχουν καρινα που δεν μου μοιαζει φυσιολογικη.
ο ενας μαλιστα την εχει καμποσο καιρο ετσι αδυνατισμενη.
οι αλλοι δειξανε βελτιωση, μετα απο 15 περιπου μερες, που εδωσα Pulmosan.

επισης μπορεις να μου πεις τι θεραπεια σου προτεινε για τ ακαρεα;

κ αν ειπε κατι για τη διατροφη;
 
Eυα αργησα να σου απαντησω γιατι ετρεχα!
Το καναρινι το γυρισε καπως ανασκελα και μετακινησε τα πουπουλα της κοιλιας με τα δαχτυλα του. Επισης το ψηλαφισε.
Εδω στο site εχω δει κι αλλους τροπους, οπως πχ να το βρεχεις ελαφρα για να μπορεις να μετακινησεις τα πουπουλα πιο ανετα.

Τωρα για τα ακαρεα, ηταν πολυ σοβαρα ο Μπουρμπουληθρας μου😱 και του εδωσε ανθρωπινη αντιβιωση Vibramicyn, οπως επισης του εβαλε και αυτο το φαρμακο στο σβερκο (ολο ξεχναω πως το λενε). Δεν θελω να επακταθω τωρα γιατι ειμαστε σε αλλο θεμα, αν θες ψαξε, τα εχω γραψει αναλυτικοτερα στο αντιστοιχο θεμα. Ή στειλε μηνυμα να στα πω.
 
pigaki σε ευχαριστω

θα τα πουμε σε pm μαλλον.
, αν θες ψαξε, τα εχω γραψει αναλυτικοτερα στο αντιστοιχο θεμα.
ακομα δεν το εντοπισα, αν κ εχω ψαξει τα σχετικα θεματα,ισως ειναι παλιοτερο
θα ξανακοιταξω κ θα σου γραψω
thanks κ παλι:)

*τα δικα μου εχουν σκαμπανεβασματα στην "βελτιωση " μετα το Pulmosan
εχει 20 μερες, που τους εδωσα, αλλα εχουμε ακομα προβληματα.
κ φαινονται ταλαιπωρημενα-οχι ολα
Σημερα,
ο ενας,
που τοσο καιρο (απ τον Αυγουστο )
παρουσιαζει διαφορα περιεργα συμπτωματα,
παρουσιασε κ τρεμουλιασμα στη δεξια φτερουγα...
κ οταν τον βγαζω εξω, ακομα κ αν δεν εχει πολυ κρυο, αυτος δειχνει να κρυωνει πολυ...
απ το καλοκαιρι εχουμε διαφορων ειδων κ πολλα συμπτωματα
κ δεν μπορω να βγαλω ακρη.
απορω πως ζει αυτο το πουλακι
τρεμω μην τον χασω.
φευγω απ το σπιτι κ καθε φορα που ξαναγυρναω το πρωτο που κοιταω μπαινοντας, ειναι αυτος...☹


κ ολο τυχαινει να χειροτερευει σε φασεις που δεν μπορεις να βρεις κανενα γιατρο ☹
 
Έχασα και εγω πουλί με αυτό τον τρόπο.Λοιπόν...Αυτό που μπορώ να σας μεταφέρο είναι τα λόγια του ιδιοκτήτη του Pet Shop της γειτονιάς μου ο οποίος μίλησε για εσωτερικά παράσιτα και χορηγήσαμε στο πουλάκι Teniazine της Tafarm. Το δικό μου επειδή ήταν πολύ προχωρημένη η αδυναμία του δε τα κατάφερε. Είδα όμως πουλί στο μαγαζί εκείνο που από μισοπεθαμένο αναστήθηκε. Επειδή η θεραπεία κρατά μόνο μια μέρα καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις. Μια φορά το μήνα τα βάζω προληπτικά.
 
Eυα αργησα να σου απαντησω γιατι ετρεχα!
Το καναρινι το γυρισε καπως ανασκελα και μετακινησε τα πουπουλα της κοιλιας με τα δαχτυλα του. Επισης το ψηλαφισε.
Εδω στο site εχω δει κι αλλους τροπους, οπως πχ να το βρεχεις ελαφρα για να μπορεις να μετακινησεις τα πουπουλα πιο ανετα.

Τωρα για τα ακαρεα, ηταν πολυ σοβαρα ο Μπουρμπουληθρας μου😱 και του εδωσε ανθρωπινη αντιβιωση Vibramicyn, οπως επισης του εβαλε και αυτο το φαρμακο στο σβερκο (ολο ξεχναω πως το λενε). Δεν θελω να επακταθω τωρα γιατι ειμαστε σε αλλο θεμα, αν θες ψαξε, τα εχω γραψει αναλυτικοτερα στο αντιστοιχο θεμα. Ή στειλε μηνυμα να στα πω.

η vibramicyn ειναι πολυ καλη για παρα πολλες διαροιες, αλλα και για πυρετους απο τσιμπουρια και ακαρεα. εγω χρονια χρησιμοποιω το σιρωπι και δεν εχω προβληματα, αν διαβασεις για τι κανει το φαρμακο θα εκπλαγεις απο το ευρος του. Δε σκοτωνει ακαρεα, το αλλο που εβαλε στη πλατη κανει τι δουλεια. Πιστευω να γλυτωσε το πουλι σου
 
δε σκοτωνει ακαρεα, το αλλο που εβαλε στη πλατη κανει τι δουλεια. Πιστευω να γλυτωσε το πουλι σου

Nομιζω σκοτωνει τα εσωτερικα.
Το εχω διαβασει και οντως εχει εφαρμογη σε πολλες περιπτωσεις. Κι εγω το εχω παρει καποιες φορες!

Γλυτωσε, ετσι δειχνει προς το παρον τουλαχιστον! Αλλα αυτο που μου ειπε ο κτηνιατρος ειναι ουσιαστικα ''ου μπλεξεις''. Οτι αν το προλαβεις στην αρχη εχει καλως, αλλιως μπορει να υποτροπιασει πολυ ευκολα γιατι αυτα δημιουργουν ''νεκρες εστιες'' οι οποιες μπορει να ξαναφουντωσουν. Ουσιαστικα του προσφερεις μια καλυτερη ποιοτητα ζωης. Αλλα εμενα ηταν πολυ αρρωστο το καημενο, αμφεβαλλε αν θα τα καταφερει. Τωρα ευτυχως εχει παχυνει κιολας.
Αν και νομιζω οτι μου ξαναβραχνιασε λιγο τελευταια, καμια σχεση ομως με πριν τη θεραπεια.
 
Back
Top