Αναπαραγωγή Ειναι λογικό να βγει απο τη φωλια 24 ημερων νεοσσος παροτλετ;

Argyrissym

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
64
Πόλη
Βόλος
IMG_20150311_172310.webp Εκει που πιναμε το απογευματινο μας καφεδακι λεει η γυναικα μου "κανουν πουλια τα ματια μου" τι λες της απαντάω. Μα ειναι 3 τα πουλια στο κλουβι. και βλέπουμε αυτο. Το πουλι ειναι 24 ημερων ειναι λογικο;
 
View attachment 32274 Εκει που πιναμε το απογευματινο μας καφεδακι λεει η γυναικα μου "κανουν πουλια τα ματια μου" τι λες της απαντάω. Μα ειναι 3 τα πουλια στο κλουβι. και βλέπουμε αυτο. Το πουλι ειναι 24 ημερων ειναι λογικο;

Εφοσον βγηκε σημαινει οτι μπορει. 😀 Επισης οπως φαινεται μπορει να σταθει πολυ καλα στην πατηθρα, ειναι σε ασφαλες περιβαλλον οποτε δεν υπαρχει λογικο ή παραλογο. Τωρα για το αν κανονικα ειναι νωρις δεν μπορω να απαντησω, μπορουμε να το ερευνησουμε ομως βιβλιογραφικα. Επανερχομαι. :)
 
παντως ειναι ηρεμα στα χαδια κανουν να την κοπανησουν καποιες φορες αλλα δεν δαγκωνουν. με την κρεμα δεν τα πολυταιζουμε γιατι οι γονεις κανουν παρα πολυ καλη δουλεια ειναι παντα γεματα τα στομαχια τους.
 
Νωρίς φαίνεται να βγήκε, δεν έχει ολοκληρώσει το φτέρωμα του. Σύμφωνα με την βιβλιογραφία εγκαταλείπουν την φωλιά περίπου στο μήνα. Τσέκαρε για ψείρες. Ρίξε PINEX σε σκόνη καλού κακού.
 
Αν έχουν που θα το δω; η σκόνη δεν θα πειράξει τα μικρά; και που θα βάλω την σκόνη;
 
Κατ' αρχήν να σου ζήσουν!
ιατι οι γονεις κανουν παρα πολυ καλη δουλεια ειναι παντα γεματα τα στομαχια τους
Φαίνεται, φαίνεται :)

Αν έχουν που θα το δω; η σκόνη δεν θα πειράξει τα μικρά; και που θα βάλω την σκόνη;
Όχι δεν τα ενοχλεί τα μωρά. Θα πάρετε σκόνη pinex, θα βάλεις στην φωλιά και στο κορμάκι όλων των πουλιών, γονιών και νεοσσών, εκτός φυσικά μάτια, στόμα και ρουθούνια. Εστίασε αμάρα, σβέρκο και μασχάλες.
Φαίνεται κανονικά η μαύρη ψείρα δια γυμνού οφθαλμού.

Πάντως επειδή λέμε έναν μήνα, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βγει για την βόλτα του νωρίτερα. Απλά έχε τον νου σου μήπως δυσκολεύεται να επιστρέψει να το βάλεις εσύ, γιατί θα κουραστεί στην πατήθρα.
 
Κοίταξα τα μωρά κ στο ροκανιδι της φωλιάς δεν είδα κατι. Στις πατηθρες κ γενικά δεν είδα τπτ. Δεν θα έπρεπε να δω κατι;
 
Ναι αν είναι μαύρη ψείρα φαίνεται. Τώρα για να έχεις κόκκινη, δεν την βλέπεις αλλά παρατηρείς ανησυχία το βράδυ στα πουλάκια. Και η κόκκινη είναι και πιο ζόρικη στην αντιμετώπιση. Έχεις λόγο να υποψιάζεσαι ψείρα εκτός του νεοσσού στο κλαρί που ειπώθηκε;
 
κανουν την καθαριοτητα τους μια φορα την μερα δεν ξυνοντε γενικα τρωνε πινουν τι αλλο να δω; υπαρχει αλλος τροπος να το δω;
 
Aργυρη εγω δεν θα εβαζα (οπως και δεν βαζω) εντομοκτονα πανω στα πουλια μου αν δεν βεβαιωνομουν 100% οτι υπαρχει προβλημα με παρασιτα.

@ΥiannisΚ πως και προτεινεις να ψαξει για ψειρες; Θεωρεις οτι μπορει να σχετιζεται αυτο με την πρωιμη εξοδο του μικρου απο τη φωλια;
 
κ εγω Ανεστη φοβαμε πολυ να βαλω αλλα δεν θα επρεπε να ξυνοντε συνεχεια; κατι αλλο που θα επρεπε να κανουν;

κ οτι ειναι ζωηρα τα μικρα τα 2 τα μεγαλα πολυ αν τ αφησω κατω ειναι ικανα να γυρισουν ολο το σπιτι. αυτος στεκετε μια χαρα στα δαχτυλα
 
Aργυρη εγω δεν θα εβαζα (οπως και δεν βαζω) εντομοκτονα πανω στα πουλια μου αν δεν βεβαιωνομουν 100% οτι υπαρχει προβλημα με παρασιτα.

@ΥiannisΚ πως και προτεινεις να ψαξει για ψειρες; Θεωρεις οτι μπορει να σχετιζεται αυτο με την πρωιμη εξοδο του μικρου απο τη φωλια;

Ναι ακριβώς, νεοσσοί που ενοχλούνται απο κάτι έχουν έναν λόγο παραπάνω να βγουν νωρίτερα.
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι στην συγκεκριμένη περίπτωη υπάρχει πρόβλημα ψείρας.
Το PINEX Powder είναι ακίνδυνο. Προσωπικά το βάζω πάντα σε όλες τις φωλιές.
 
Το PINEX Powder είναι ακίνδυνο. Προσωπικά το βάζω πάντα σε όλες τις φωλιές.
👍 Κι γω συμφωνώ να βάλει στη φωλιά και λίγο πάνω στα μωράκια! Είναι ακίνδυνο! Το βάζω σε νεοσούς ημερών προληπτικά! Προσέχουμε για να έχουμε! 😉
 
Μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά έχεις να κάνεις με ένα μικρό ρωμαλαίο αντάρτη parrotlet υγειέστατο και ανυπόμονο.

Το PINEX Powder θεωρείτε ακίνδυνο και μπορείς προληπτικά να βάλεις μια μικρή ποσότητα πάνω τους και στη φωλιά.

Να σας ζήσουν!
 
καλημερα, το πηρα το φαρμακο και θα βαλω το μεσημερι. Να αλλαξω προληπτικα και το ροκανιδι της φωλιας η οχι;
 
Καθάρισε και αφαίρεσε όσο έχει κουτσουλιές. Στην περίπτωση που υπάρχουν ψείρες εκεί θα τις δεις σίγουρα. Αν και δεν νομίζω, θα είχες κι άλλα συμπτώματα.
 
καλημερα, το πηρα το φαρμακο και θα βαλω το μεσημερι. Να αλλαξω προληπτικα και το ροκανιδι της φωλιας η οχι;
Αγαπητέ Αργύρη καλημέρα,
Η αλλαγή στο ροκανίδι έχει να κάνει κυρίως με λόγους υγιεινής, και όχι με τις ψείρες.
Δεν ξέρω τον χαρακτήρα των πουλιών σου (γονέων) για να μπορέσω να απαντήσω, αν νομίζεις οτι θα στρεσαριστούν μην το κάνεις, αν πάλι είναι ανεκτικά σε παρεμβάσεις καλό είναι να γίνει, αυτό θα το κρίνεις εσύ.
Το ασφαλέστερο είναι να κάνεις υπομονή μια βδομάδα που θα αρχίσουν τα μικρά να μπαινοβγαίνουν και να το κάνεις τότε.

Σχετικά με τις ψείρες πάλι..., τα parrotlet ώς γνωστό έχουν μια ψύχωση. Έναν υποχονδριασμό σε ότι αφορά τα φτερά τους τα πουπουλά τους και ότι ξένο θα μπορουσε να περπατήσει και να κρυφτεί μέσα σ αυτά. Η παρουσία ψείρας θα είχε δημιουργήσει έναν εκνευρισμό και μια αναστάτωση μέρες πρίν που σίγουρα θα είχες παρατηρήσει. Επίσης αν ήταν σε τέτοιο βαθμό ώστε μικρά να αναγκάζοντε να βγούν απο τη φωλιά σίγουρα θα τις είχες δει και με τα μάτια σου, κυρίως στο λαιμό και στο κεφάλι να μπαινοβγαίνουν καθώς τα πουλάκια δεν θα μπορούσαν να τις "φάνε" απο εκεί. Επίσης αν δεν βλέπεις κινήσεις του στύλ να γυρίζουν απότομα να "δαγκώνουν" ουροπύργιο και μασχάλες μην ανησυχείς.

Οι ψείρες (αν υπάρχουν) δεν "φύτρωσαν" ξαφνικά, Ηρθαν άλλα πουλάκια σε κοντινή επαφή με τα δικά σου; Μπήκαν στο κλουβί αξεσουαρ που θα μπορούσαν να τις μεταφέρουν; Έιναι σε εξωτερικό χώρο; έχεις κι άλλα πουλιά κοντά;

Για να φυλάμε τα ρούχα μας και να έχουμε τα μισά βάλε το Pinex άφοβα, βάλε και λίγο σε γωνίες του κλουβιού, πρόσεχε λίγο μη πέσει απευθείας σε μάτια και ρουθούνια.

Τελυταία απλά παρακολούθα τα πουλιά σου για απότομες αλλαγές σε συνηθειες διάθεση και συμπεριφορά.

Θυμίσου αυτό το μικρό στο κλαρί είναι ανταρτης.

και σκέψου... μηπως η καλή διατροφή, το καλό γονικό ενστικτο, η ασφάλεια που νιώθει, το μεγαλωσαν πιο γρήγορα και έκανε το πρώτο βήμα 7 μέρες νωρίτερα;

και κάτι ακόμα που ξέχασα να γράψω...
αν το πουλί δεν ήταν έτοιμο να βγεί απο τη φωλιά κατα 99% θα το έβλεπες να κάθετε στο πάτο του κλουβιού και όχι στο κλαρί.

αντε βρε να σου ζήσουν! Με το καλό στο κλαρί και τα υπόλοιπα 😉
 
"Οι ψείρες (αν υπάρχουν) δεν "φύτρωσαν" ξαφνικά, Ηρθαν άλλα πουλάκια σε κοντινή επαφή με τα δικά σου; Μπήκαν στο κλουβί αξεσουαρ που θα μπορούσαν να τις μεταφέρουν; Έιναι σε εξωτερικό χώρο; έχεις κι άλλα πουλιά κοντά;"

Τα πουλια μου ειναι μεσα στο σπιτι και δεν εχουν καμμια επαφη με εξω και δεν μπηκε τπτ καινουριο στο κλουβι.
Τα μικρα δεν τα ταιζω στο χερι γιατι ειναι παντα ταισμενα και ισως παραπανω απ οσο πρεπει απλα βρεχω τις γλωσες τους με λιγο κρεμα για να ειναι φιλικα.
Σε οτι αφορα το μικρο το συγκεκριμενο ενω κοιματε στο χερι μου γουσταρει γενικα οταν ανοιγω την φωλια τσαμπουκαλευετε ειναι λιγο ανταρτης αυτο παιδια ειναι 32-33 γραμαρια υπαρχει ενα στα 38 και τα αλλα γυρω στα 27-28 αρα ειναι αρκετα καλα ταισμενα πιστευω κ ολο και κρυφοκοιτουσε απ την φωλια 2-3 μερες τωρα προς τα εξω
 
Back
Top