Αναπαραγωγή Ειναι νωρις να ξεκινησω τωρα την προετοιμασια των καναρινιων μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patrinos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patrinos

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Καρδίτσα
Καλημερα! Θα ηθελε να μου απαντησει καποιος εαν ειναι νωρις να ξεκινησω τωρα την προετοιμασια των καναρινιων μου για να αρχισουν αναπαραγωγη αρχες νοεμβριου
 
η αναπαραγωγικη πεεριοδος μολις τελειωσε τα πουλακια τωρα θα περασουν πτερορεια θελουν πλουσια διατροφη βιταμηνες κ φρουτακια την ανοιξη παλι ζευγαρωματα
 
Αρχες Νοεμβριου δε ζευγαρωνουμε καναρινια. Η αναπαραγωγικη περιοδος τελειωσε αλλα αρχισε η επομενη της ανοιξης του 2010. Τωρα τα πουλια εχουν αναγκη πλουσια διατροφη λογω της πτεροριας και το Οκτωβρη Νοεμβρη εφαρμοζεις διαιτα, μονο σπορια και κανα φρουτακι.Αν εφαρμοσεις αυτα καθως επισης και αν προσεξεις την υγιεινη των καναρινιων σου τοτε αυτα θα ειναι σε θεση επειτα απο προετοιμασια να ζευγαρωσουν του χρονου την ανοιξη
 
καλησπερα στην παρεα. εμενα τα καναρινια μου ξεκινησαν ολα την αναπαραγωγη παριοδο απο τον νοεμβρη. ετσι ηταν η σειρα και απο τον εκτρωφεα που τα ειχα παρει. επομενοσ και εγω τωτε θα ξεκινησω παλι. αυτη τη φορα θα βαλω και φωτισμο για να εχουν περισσοτερεσ ωρεσ οι καναρεσ να ταιζουν τα μικρα. αφου τωτε θελουν, γιατι να τουσ το χαλασω εγω; καλα πηγα περυσι με 10 ζευγαρια. Φετοσ με 30. καλη επιτυχια σε ολουσ μασ!
 
Εχεις πρόχειρο τον αριθμό των δακτυλιδιών τους, για να τον ρωτήσω ( τον εκτροφέα που
τα πήρες ) κάποιες λεπτομέρειες για τον τρόπο που τα ετοιμάζει;
 
αυτη τη φορα θα βαλω και φωτισμο για να εχουν περισσοτερεσ ωρεσ οι καναρεσ να ταιζουν τα μικρα. αφου τωτε θελουν, γιατι να τουσ το χαλασω εγω;

Δεν ειναι καλυτερα να μην τα κουραζουμε τα καημενα και να τα αφηνουμε στην φυσικη πορεια της αναπαραγωγης;
Για ποιο λογο τετοια βιασυνη για ζευγαρωματα;
 
εγω νομιζα την ανοιξη ζευγαρονουν τα πουλια
οχι χοιμονα...
τελικα καποια ποστ με βερδευουν
αντι να με φοτισουν,...😕
 
εγω νομιζα την ανοιξη ζευγαρονουν τα πουλια
οχι χοιμονα...
τελικα καποια ποστ με βερδευουν
αντι να με φοτισουν,...😕


Μαγκι εχεις δικιο, συμβαινει αυτο 😉

Ο καθενας συμπεριφερεται στα πουλια του, οπως νομιζει!
Ολοι μας εχουμε κριση και διαλεγουμε με ποιο τροπο
θα φροντισουμε τα πουλια μας!

Επισης ειναι και το τι ζηταει καποιος απο τα πουλια του!
Αλλοι τα εχουμε γιατι μας ευχαριστουν πραγματικα, τα αγαπαμε πραγματικα και θελουμε το καλυτερο για αυτα! Αλλοι τα εχουν για καποιο σκοπο οπως το εξτρα χαρτζηλικι και αλλοι παλι τα εχουν γιατι... Ετσι απλα τους αρεσει η ολη φαση αλλα δεν θα ασχοληθουνε κιολας πολυ πολυ, απλως πουλια ειναι(🙄)

Εσυ μην μπερδευεσαι διαλεξε γιατι θες να εισαι κατοχος των πουλιων σου κι ολα καλα 😉
 
Μαγκι εχεις δικιο, συμβαινει αυτο 😉

Ο καθενας συμπεριφερεται στα πουλια του, οπως νομιζει!
Ολοι μας εχουμε κριση και διαλεγουμε με ποιο τροπο
θα φροντισουμε τα πουλια μας!

Επισης ειναι και το τι ζηταει καποιος απο τα πουλια του!
Αλλοι τα εχουμε γιατι μας ευχαριστουν πραγματικα, τα αγαπαμε πραγματικα και θελουμε το καλυτερο για αυτα! Αλλοι τα εχουν για καποιο σκοπο οπως το εξτρα χαρτζηλικι και αλλοι παλι τα εχουν γιατι... Ετσι απλα τους αρεσει η ολη φαση αλλα δεν θα ασχοληθουνε κιολας πολυ πολυ, απλως πουλια ειναι(🙄)

Εσυ μην μπερδευεσαι διαλεξε γιατι θες να εισαι κατοχος των πουλιων σου κι ολα καλα 😉
δεν θελω να ερθω σε αντιπαρεθεση με κανεναν. τα πουλια τα αγαπαω απο μικροσ και ζευγαρωνα κοινα καναρινια και ποτε δεν ειχα πουλησει κανενα. μου αρεσει να τα φροντιζω και απο εδω εχω παρει καποιεσ γνωσεισ. εδω και δυο χρονια εχω καποια μαλινουα. τωρα αν αυτα ζευγαρωνουν απο το χειμωνα που ειναι το κακο;




σει να ασχολουμαι
 
δεν θελω να ερθω σε αντιπαρεθεση με κανεναν...ζευγαρωνα κοινα καναρινια και ποτε δεν ειχα πουλησει κανενα.


Χαρη το ποστ μου δεν ειχε σκοπο αντιπαραθεσης...
Εξηγησα στην Μαγκι πως εχουν τα πραγματα με τα δικα μου ματια, ετσι οπως το εχω αντιληφθει..
Και δεν ειχα σκοπο να θιξω αν πουλαει καποιος η οχι...
Με λιγα λογια της ειπα οτι ο καθενας λειτουργει αλλιως...
Απλα διαφωνουμε στο τροπο εκτροφης πουλιων!
Κι ο σκυλος μου λιγουρευεται το κομματι κρεας γεματο δηλητηριο(φολα)που ειναι στο παρκο αλλα δεν τον αφηνω να φαει!
Το ιδιο κανω και με τα ζευγαρωματα πουλιων..
 
ειναι υπερβολκα νωρις ακομα και για σκεψη. Τα πουλια πρεπει να κανουν το κυκλο τους οπως θα εκαναν στη φυση, δεν ειναι μηχανες παραγωγης,ζωντανα πλασματα ειναι. Για μενα προσωπικα προετοιμασια απο γεναρη και πρωτες φωλιες(αναλογα βεβαια με τον καιρο αν υποθεσουμε οτι ειναι εξω)απο μαρτη. Γνωμη μου παντα αν ειναι σε εσωτερικο χωρο ενα μηνα νωριτερα, στα δικα μου πουλια το επιτρεπω να γεννησουν, δηλαδη φλεβαρη. Εχω μια καναρα η οποια γεννησε πριν απο 2 βδομαδες μεσα ιουλιου για μενα ηταν λαθος να το αφησω με τετοια ζεστη και σε περιοδο πτεροροιας, ειναι καρπερο πουλι, σε καμια περιπτωση δεν το αφησα. Καθε πραγμα στον καιρο του και ολα θα πανε καλυτερα.
 
Γιατί το Νοέμβριο;Δε μπορείς να περιμένεις μέχρι την Άνοιξη; Το Νοέμβριο κάτσε να απολαύσεις το υπέροχο κελάηδημα. Κάθε πράγμα στον καιρό του λένε στο χωριό μου.
 
λοιπον ακου να σου πω το να βαλεισ τα πουλια για ζευγάρωμα απο τον νοεμβριο μου φενετε πολυ νορισ και ισωσ εχεισ τζουφια αυγα. αλλα και την ανοιξη που σου λενε μερικοι μου φενετε πολυ αργα εγω συνιθοσ τα ζευγαρωνω περιπου στα χριστουγενα παντα ομωσ με αναμενα φοτα καποιεσ ωρεσ τισ νυχτασ
 
παιδια τελη σεπτεμβριου με αρχες οκτωβριου φτιαχνουν τα πουλια απο την πτεροροια. αν ξεκινησεις τελη οκτωβριου να ανεβαζεις την μερα σταδιακα (ενα τεταρτο την εβδομαδα) τα χριστουγενα παλι δεν προλαβαινεις να φτασεις της ωρες που πρεπει να εχεις για να φερεις σε κυκλο τα πουλια για να ζευγαρωσουν. ετσι νομιζω εγω φιλικα παντα σακις_40
 
Έχουν γραφτεί τόσα άρθρα για το πότε γίνεται η αναπαραγωγή και το γιατί γίνεται τότε. Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις για το πως πρέπει να προετοιμάζονται τα πουλιά. Έχουν δωθεί τόσες συμβουλές για τη σημασία που παίζει το φυσικό φως στον αναπαραγωγικό κύκλο των πουλιών. Και ακόμη ξεκινάμε από την αρχή να μιλάμε για τα αυτονόητα. Κάποιες φορές νοιώθω ότι τσάμπα σπαταλάμε ώρες ατελείωτες για να μεταδώσουμε τα 5 πράγματα που ξέρει ο καθένας μας.
 
καποτε προσπαθουσα τα Χριστουγεννα να εχω τα πρωτα μου καναρακια και καμαρωνα απο τη στιγμη που ηρθα σε επαφη με καποιο συλλογο και μου εξηγησαν καποια πραγματα καμαρωνω ταπρωτα μου πουλακια κοντα στο Πασχα.
Αν ξεκινησεις Νοεμβριο ποτε θα σταματησεις;
ποσες γεννες σκοπευεις να παρεις απο καθε ζευγαρι; Γιατι το νορμαλ ειναι δυο με τρεις γεννες αναλογα με την κατασταση που βρισκονται τα πουλια μας
Κανε υπομονη και περιμενε την ανοιξη η χαρα σου θα ειναι η ιδια και τα πουλια σου πιο ξεκουραστα και καλυτερα προετοιμασμενα! 😉
 
Εγώ βάζω τα πουλιά μέσα στο σπίτι, στο σαλόνι μου, στις αρχές Δεκεμβρίου, και Ιανουάριο έχω τα πρώτα πουλάκια. Το κάνω 4 σερί χρονιές με τα ζευγάρια που είχα με μεγάλη επιτυχία (ένα ζευγάρι έχω κάθε χρόνο).
 
...

και γω τα ζευγαρια μου τα βαζω γυρω στα χριστουγεννα... Βεβαια ειναι σε εσωτερικο χωρο με ζεστη και φυσικα εξτρα φως... Αν εχουν τελειωσει οι γεννες τον ιουνιο εχουν ξεκουραστει αρκετα πισετυω... Ποτε δεν ειχα προβλημα... Αν ο φιλος εχει τσαματησει τα ζευγαρωματα αρκετα νωρις δε θα εχει προβλημα να τα βαλει το νοεμβριο αν βεβαια τα εχει σε σωστο χωρο κτλ, αλλα βεβαια να τα σταματαει και νωρις...
 
και γω τα ζευγαρια μου τα βαζω γυρω στα χριστουγεννα... Βεβαια ειναι σε εσωτερικο χωρο με ζεστη και φυσικα εξτρα φως... Αν εχουν τελειωσει οι γεννες τον ιουνιο εχουν ξεκουραστει αρκετα πισετυω...

Καλά βρε Τάκη, απο τον Δεκέμβριο μέχρι τον Ιούνιο κρατάει για σένα η
αναπαραγωγική περίοδος;
 
εγω ξεκιναω τελοσ νοεμβρη και σταματαω τελοσ μαρτη. μετα σε κλουβεσ μεγαλεσ μεχρι τελοσ αυγουστου.
 
Back
Top