Ασθένειες Ειναι ξεροευλογια η χτυπημα;

NIK.GKIOU

PB New Member
Εγγραφή
17 Οκτ 2014
Μηνύματα
12
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα εδω και 1.5 μηνα εβγαλα δυο καναρινακια τα οποια απο το ενα μου εβγαλε μια πληγη στο δαχτυλο και το εβαλα πεταντιν αλλα ξεραθηκε αλλα πρηστηκε... σημερα καποιος μου ειπε οτι αυτο ειναι ξεροευλογια τι γνωμη εχετε εσεις;
 
Το μπεταντίν όπως και να έχει καλό κάνει, αλλά θα βοηθούσε μια φωτογραφία.
 
Καλησπερα αγαπητη/ε, καλο θα ηταν να δουμε και μια φωτογραφια του ασθενη.. Ποσο καιρο βαζεις bedadin..?
Απαραιτητα να χωρισεις τα πουλακια αν τα εχεις μαζι, για όσο διάστημα χρειαστεί για να αναρρώσει πλήρως.
Διαβασε και εδω Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά • PetBirds
Εχει ''ματωσει'';
 
Καλησπερα εδω και 1.5 μηνα εβγαλα δυο καναρινακια τα οποια απο το ενα μου εβγαλε μια πληγη στο δαχτυλο και το εβαλα πεταντιν αλλα ξεραθηκε αλλα πρηστηκε... σημερα καποιος μου ειπε οτι αυτο ειναι ξεροευλογια τι γνωμη εχετε εσεις;
Το μπεταντίν όπως και να έχει καλό κάνει, αλλά θα βοηθούσε μια φωτογραφία.

Στην αρχη ναι ειχε ματωσει και μετα με το πεταντιν ξεραθηκε... 1 μερα το βαλα
 

Συνημμένα

  • poul.webp
    poul.webp
    39,5 KB · Προβολές: 98
  • poul1.webp
    poul1.webp
    29,6 KB · Προβολές: 88
  • poul2.webp
    poul2.webp
    31,4 KB · Προβολές: 94
Καλά σου είπανε. Είναι ευλογιά. Συνέχισε το Μπεταντιν(κάθε βράδυ για 5 συνεχείς μέρες) και φρόντισε πολύ την καθαριότητα στις πατήθρες για να μην υπάρξουν επιμολύνσεις στις πληγές.
 
Επισης με ειπανε και για φουσιντιν με κορτιζονη και μια αλλη εκδοχη ειναι πιραλβεχ 2 φορες την μερα και το βραδι πεταντιν σην αμοχιλ για πεντε μερες τι να ακολουθησω τελικα;
 
Επισης με ειπανε και για φουσιντιν με κορτιζονη και μια αλλη εκδοχη ειναι πιραλβεχ 2 φορες την μερα και το βραδι πεταντιν σην αμοχιλ για πεντε μερες τι να ακολουθησω τελικα;
Εσύ θα αποφασίσεις. :)
 
Εδώ δεν είμαστε γιατροί. Τις γνώμες μας ζητάς και σου απαντάμε με βάση την εμπειρία μας. Την απάντησή μου στην έδωσα εγώ. Πρέπει να σου απαντήσω και για τις όποιες άλλες συμβουλές σου δίνουν κάποιοι άλλοι; Δηλαδή αν αρχίσω να σου λέω οτι όλοι οι άλλοι σου λένε ΜΠΟΥΡΔΕΣ θα με πιστέψεις; Εσύ ο ίδιος πρέπει να κρίνεις ποιού οι συμβουλές είναι άξιες προσοχής και να τις ακολουθήσεις. 👍
 
Εδώ δεν είμαστε γιατροί. Τις γνώμες μας ζητάς και σου απαντάμε με βάση την εμπειρία μας. Την απάντησή μου στην έδωσα εγώ. Πρέπει να σου απαντήσω και για τις όποιες άλλες συμβουλές σου δίνουν κάποιοι άλλοι; Δηλαδή αν αρχίσω να σου λέω οτι όλοι οι άλλοι σου λένε ΜΠΟΥΡΔΕΣ θα με πιστέψεις; Εσύ ο ίδιος πρέπει να κρίνεις ποιού οι συμβουλές είναι άξιες προσοχής και να τις ακολουθήσεις. 👍
γιανα εχω μπει στο φορουμ και να σας ρωταω ενω διπλα στο ονομα σας γραφει σταφ μεμπερ πιστευω πως σημαινει οτι εμπιστευκμαι περισσοτερο την σποψη σας.. Παντα καλοπροαιρετα
 
γιανα εχω μπει στο φορουμ και να σας ρωταω ενω διπλα στο ονομα σας γραφει σταφ μεμπερ πιστευω πως σημαινει οτι εμπιστευκμαι περισσοτερο την σποψη σας.. Παντα καλοπροαιρετα


μπενταντιν καθε βραδυ και σχολαστικη καθαριοτητα αγαπητε..
αν θελεις μας ενημερωνεις πως θα παει...
 
Καθαριότητα δεν εννοούμε μόνο τον πάτο, αλλά και τις πατήθρες! Καθημερινά με νερό να πλένεις τις πατήθρες! 😉 Περαστικά σας! Και φυσικά με αυτό το καναρινάκι να ασχολείσαι τελευταίο, αφού έχεις ασχοληθεί με όλα τα υγιή σου καναρίνια!
 
Σκευάσματα με κορτιζόνη μην δίνεις στα πουλάκια σου. Και εγώ συμφωνώ ότι είναι καλύτερα να συνεχίσεις με μπεταντίν που είναι πιο ελαφρύ και αν δεν δείς βελτίωση πάς σε πιο εξειδικευμένα φάρμακα.
 
καλησπερα.. και παλι εκανα την θεραπεια καθε βραδι μπεταντιν και υποχωρησε εντελως... Το ποδι του εγινε οπως πριν ευχαριστω πολυ για την συμβουλη!
Πολύ ευχάριστα νέα! Μπράβο!
 
Back
Top