Γενικά Ειναι οι παπαγάλοι κατάλληλα ζώα συναισθηματικής υποστήριξης;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mirtopap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mirtopap

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2023
Μηνύματα
89
Καλημέρα σας. Πριν κάποιους μήνες σκεφτόμουν να πάρω ένα Μονκ ή παροτλετ αλλά τελικά με την γνώμη πολλών και στο φόρουμ άλλαξα γνώμη λόγω το ότι είμαι μαθήτρια λυκείου και ήθελα να επικεντρωθώ στα μαθήματα. Το θέμα είναι ότι τώρα μήνες μετά, μετά από μια σειρά χρόνια ψυχολογικά προβλήματα διαγνωστηκα με κατάθλιψη και ξεκίνησα και αγωγη αντικαταθλιπτικών. Η ψυχολόγος και ο ψυχίατρος που βλέπω μου είπαν να πάρω ένα κατοικίδιο που θα είναι αποκλειστικά δικό μου για να μου δώσει κίνητρο να σηκώνομαι κάθε μέρα και να με κάνει πιο ενεργή, μιας που δεν μπορώ να συγκεντρωθω καθόλου στα μαθήματα και όλη μέρα μήνες τώρα είμαι στο κρεβάτι. Έτσι κατέληξα στο να πάρω σε λίγο καιρό μια green cheek conure σε ένα μεγάλο κλουβακι με πολλά παιχνίδια. Η ερώτηση που έχω εγώ είναι εάν το θεωρείτε καλή ιδέα ; διάβασα κάπου ότι οι παπαγάλοι νιώθουν τα συναισθήματα και επηρεάζονται αρνητικά... Δεν θα υπάρξει παραμέληση προφανώς, το περιβάλλον θα είναι κατάλληλο και έχω σταματήσει να πηγαίνω και σχολείο τουλάχιστον μέχρι να σταθεροποιηθούν τα φάρμακα αρα θα είναι μαζί μου πολλές ώρες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλησπέρα ! Αρχικά περαστικά, ΑΝ θες ένα κατοικίδιο για να σε κάνει να σηκώνεσ ένας παπαγάλος είναι αυτό που ψάχνεις. Θέλουν χρόνο περιποίηση και αγάπη και όταν τους την δώσεις θα γίνουν φίλοι για μια ζωή. Οι παπαγάλοι όντως καταλαβαίνουν τα συναισθήματά σου, πριν από χρόνια όταν περνούσα μια δύσκολη περίοδο της ζωής μου τα παπαγαλάκια μου ήταν εκεί για εμένα όπως έιμαι εγώ εκέι για αυτά. Όπως το βλέπω εγώ , ένας παπαγάλος θα σου δώσει κίνητρο να γίνεις χαρούμενη. Η χαρά που θα πάρεις όταν νιώσεις ότι ένα τόσο δα πλασματάκι εμπιστεύετε εσένα είναι ότι πιο κοντινό μπορώ να σκεφτώ στο να αποκτάς ένα παιδί....
 
@Freddy ευχαριστώ για την απάντηση ! Απλά νιώθω λίγο σαν να το χρησιμοποιώ για να νιώσω εγώ καλύτερα, όχι πως αυτό σημαίνει πως αν γίνω καλά ξανά θα το παρατήσω, πιο πολύ ένα συναίσθημα απλα
 
Παίρνοντας έναν παπαγάλο εκτός από την χαρά που παίρνεις εσύ , βρίσκει και αυτό μια οικογένεια. Και όταν πεθάνει να ξέριες ότι ακόμα και αν ήταν ένα μέρος μόνο της ζωής σου, εσύ ήσουν όλη του η ζωή...
 
Καλημέρα.
Έτσι κατέληξα στο να πάρω σε λίγο καιρό μια green cheek conure
Πολύ καλή επιλογή.
Δες το παρακάτω άρθρο.
Η ενασχόληση με τα κατοικίδια μας βοηθάει πάντα να χαλαρώνουμε και να έχουμε ποιοτικό προσωπικό χρόνο, όσο ασχολούμαστε με την φροντίδα τους ''ξεχνάμε'' ότι πρόβλημα μπορεί να μας απασχολεί.

Εύχομαι τα καλύτερα για την υγεία σου που είναι σίγουρο ότι θα βελτιωθεί αφού έχεις κάνει το πρώτο πιο σημαντικό βήμα, ζήτησες βοήθεια από τους κατάλληλους ανθρώπους, με την βοήθεια των Γιατρών και με την πάροδο του χρόνου όλα θα γίνουν καλύτερα.
 
@mirtopap περαστικά πρώτα από όλα. Είσαι νέο παιδί κ έχεις πολλά όπλα στην φαρέτρα σου όπως την επιμονή σου κ την αποφασιστικότητα σου. Πρώτα από όλα δείχνει υπευθυνότητα που απευθύνθηκες στους ειδικούς. Μπράβο σου.
Τώρα, για το παπαγαλάκι, είναι τόσο αξιολάτρευτα κ αξιαγάπητα τα κατοικίδια πτηνά που θέλεις δεν θέλεις, κ θα γελάσεις με τα καμώματα του κ θα ξεχαστείς κ θα αποκτήσεις μια ρουτίνα φροντίδας κ θα το αγαπήσεις κ θα σου τα γυρίσει όλα στο εκατονταπλάσιο. Σκέψου, η υιοθέτηση κ φροντίδα των καναρινιών
συμπεριλαμβάνονεται στην ψυχολογική υποστήριξη των θεραπευομενων. Κ τα οφέλη δεν αφορούν μόνο άτομα ΑΜΕΑ αλλά όλους .

 
Με το καλό να την αποκτήσεις την κονουριτσα κ να μας την παρουσιάσεις. Είμαι σίγουρη ότι θα την λατρέψεις κ θα σε λατρέψει. 😊
Πρόσεξε μόνο από που θα την αγοράσεις. Εάν δεν ξέρεις, υπάρχουν κ εδώ μέλη εκτροφείς που μπορεί να έχουν διαθέσιμη ή να σου δώσουν συμβουλές.
 
Ένας παπαγαλος θα σε κλείσει στο σπίτι ίσως; Ένας σκύλος ίσως θα σε έχει εξω σε βουνά σε πάρκα σε δάση και σε παραλιεσ με κόσμο ίσως όταν το επιλέγεις; Μήπως ένας σκύλος είναι καλύτερη επιλογή; Ένα λαμπράτορ η ένα λυκόσκυλο ίσως;
 
Και τον παπαγάλο θα μπορούσε να τον βάλει σε μια τσάντα πλάτης για παπαγάλους και
να τον παίρνει μαζί της 😉... Περαστικά εύχομαι ... Οποιοδήποτε ζώο θα σε βοηθήσει ..να του μιλάς και να βάζετε μουσική να χορεύετε να γελάτε ... Να του διαβάζεις δυνατά τα μαθήματα σου να τα μαθαίνεται μαζί ... Θα δεις που θα νιώθεις ότι σου απαντάει... Σαν να σε καταλαβαίνει .. και δεν χρησιμοποιείς κανένα ζώο όταν του δίνεις φροντίδα .... Μεγάλωσα με ολόκληρη φάρμα ζώων στο χωριό πολλών ειδών εκτός από καναρινια και παπαγάλους και να που μέσα στην πόλη βρήκα αυτούς τους φτερωτούς φίλους για να με ξυπνούν και μένα το πρωί και να μου δίνουν ελπίδα ..
Να προσέχεις τον εαυτό σου ...
 
@MARY58 έχω βρει έναν καλό εκτροφέα στο fb τον ioannisdavos με τεστ dna κλειστό δαχτυλίδι και ήμερο μεγαλωμένο στο χέρι. Θα το πάρω πέντε μηνών κιόλας οπότε θα με μάθει πιστεύω και πιο εύκολα
[automerge]1700923830[/automerge]
@MARY58 σίγουρα τον πρώτο καιρό θα τον παίρνω σε βόλτες με κλουβακι μεταφοράς μετά αφού χτίσουμε μια σχέση θα του γνωρίσω και το στηθοδεσμο να πηγαίνουμε για περπάτημα 😂
[automerge]1700923857[/automerge]
@Ελένη Σαμ πολύ ωραία λόγια 💜 συμφωνώ απόλυτα μαζί σας . Ευχαριστώ για την απάντηση
 
@mirtopap , κι εγώ θα ταράξω λίγο τα νερά, ισχυριζόμενος ότι για την περίπτωσή σου, ένας σκύλος θα βοηθούσε ίσως περισσότερο. Εντάξει, και ο παπαγάλος μπορεί να βγει έξω με harness, αλλά ο σκύλος θα πρέπει να βγαίνει καθημερινά και όχι μόνο μία φορά την ημέρα, έξω, ενώ επιπρόσθετα πιστεύω ότι θα έχετε μεγαλύτερη σωματική επαφή και αλληλεπίδραση, θα έρχεται μαζί σου, θα ασχοληθείς ενδεχομένως να τον εκπαιδεύσεις σε παραπάνω σημεία ίσως από την εκπαίδευση ενός παπαγάλου, και ίσως και να μάθει συναισθητικά τρόπους να σε ξεσηκώνει και να σου ανεβάζει τη διάθεση. Επίσης μία γάτα....η εμπειρία του να καθήσει μια γατούλα στην αγκαλιά σου ήρεμη και να κοιμηθεί, είναι ασύγκριτη...έχεις ήδη μια πηγή γαλήνης μέσα σου, πάνω σου, την οποία ακουμπάς και η οποία αποζητά την επαφή μαζί σου.
Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι η αλληλεπίδραση μεταξύ ανθρώπου με σκύλους και γάτες είναι πιο εύκολη και ενδεχομένως πιο πολυποίκιλη με αρκετές διαφορετικές αποχρώσεις από ό,τι με έναν παπαγάλο, μπορείς να ανοίξεις το παράθυρο, την μπαλκονόπορτα, αν μένεις σε διαμέρισμα ορόφου, χωρίς να φρικάρεις μην την κοπανήσει το ζώο, και φυσικά οι κτηνίατροι είναι πολύ πιο έμπειροι και ακριβείς σε αυτά τα είδη από ό,τι σε ένα πτηνό.
Όσον αφορά στο πρόβλημα υγείας που έχει ανακύψει στη ζωή σου, θα έλεγα, όχι χωρίς προβληματισμό, και με γνώση ότι ο ίδιος είμαι "έξω από τον χορό" . δηλαδή δεν ζω ή δεν έχω βιώσει μια ανάλογη εμπειρία, θα σου δηλώσω όμως με βεβαιότητα, ότι όλα γίνονται....αρκεί να έχεις την κατάλληλη υποστήριξη και θέληση. Την υποστήριξη από ό,τι γράφεις, την έχεις...όσον αφορά στη θέληση όμως, γνωρίζουμε όλοι ότι κάμπτεται σε κάποιες φάσεις της ζωής μας και υπαναχωρούμε των αποφάσεών μας. Αυτό μάλιστα συμβαίνει στις συναισθηματικές διαταραχές συχνά. Όταν λοιπόν, και αν, ζήσεις μια ανάλογη εμπειρία, τότε θεώρησε ότι έχεις έναν ευρύτερο εαυτό, έναν εσωτερικό αν το θέλεις κόσμο, με τον οποίο γεννήθηκες για να ζήσεις, ο οποίος είναι όπως σου γράφω πιο πάνω, ευρύτερος του εγώ σου και των συναισθημάτων σου, των ορμονών σου (προφανώς και η ηλικία σου είναι τέτοια που οι ορμόνες σου παίζουν τραμπάλα και επηρεάζουν την ψυχική σου κατάσταση). Απευθύνσου λοιπόν σε αυτή την δυνατότητα με την οποία γεννήθηκες, αυτή που σου έδωσε την ικανότητα να κάνεις τα πρώτα σου βήματα, να μάθεις να μιλάς κλπ. Και τότε θα διαπιστώσεις ότι η σκέψη σου υπερέχει των συναισθημάτων σου, δημιουργεί και τροποποιεί συναισθήματα...η σκέψη σου έχει τον έλεγχο και τον έλεγχο των σκέψεών σου τον έχεις εσύ η ίδια. Γεννήθηκες με άλλα λόγια για να είσαι υγιής και έτσι θα γίνει. Το ζήτημα της θλίψης ή της κατάθλιψής σου, είναι ένα πρόβλημα φυσικά, το οποίο θα σε βοηθήσει, ξεπερνώντας το, να ανακαλύψεις ότι είναι και μια ευκαιρία η οποία θα σε πάει πιο πέρα στη ζωή σου. Η σκέψη είναι το παν και η θεώρηση όχι του ότι θα γίνεις καλά, αλλά ότι είσαι ήδη καλά (κι ας περνάς μέσα από αυτό το δύσκολο στάδιο, η ουσία της ύπαρξής σου παραμένει κατακάθαρη και υγιής). Να σημειώσω ότι δεν είμαι ψυχολόγος, θεραπευτής ή σύμβουλος, αλλά έχω δει ζωντανά παραδείγματα (και όχι ένα και δύο) ανθρώπων με ασθένειες (όχι μόνο καταθλίψεις, αλλά και σοβαρότατα προβλήματα υγείας) να γίνονται καλά, να μπορούν να ζουν και να αναπνέουν τη ζωή στο έπακρο, οι οποίοι, πέραν της βοήθειας ιατρικής, φαρμακευτικής και συμβουλευτικής που έλαβαν (κατά τη γνώμη μου απαραίτητα κι αναντικατάστατα στοιχεία σε μια θεραπευτική πορεία), εκπαίδευσαν τον εαυτό τους να σκέφτεται ότι κατά βάση είμαι καλά και υγιής, ακόμα και στις χειρότερες στιγμές ή κρίσεις της ασθένειάς τους, κι αυτό το έκαναν αναβιώνοντας τέτοιες σκέψεις πολλές φορές την ημέρα...μέχρι που έγιναν και στα μάτια του εαυτού τους, αλλά και των άλλων, καλά.
Σου εύχομαι ειλικρινά και από τα βάθη της καρδιάς μου μια πολύ όμορφη πορεία αποθεραπείας και τη μετέπειτα αξιοποίηση της γνώσης που έλαβες στις άπειρες διαδρομές της ζωής που θα σου αποκαλύπτονται.
 
@ianos ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια ! Όσο για τον σκύλο, έχουμε ήδη έναν σκύλο της οικογένειας ο οποίος είναι κολλημένος στην μαμά μου και δεν με συμπαθεί τόσο και γενικά το να βγαίνω έξω μου είναι δύσκολο, ιδίως τρεις φορές την ημέρα όσο χρειάζεται ένας σκυλος. Γάτα μαζί με τον υπάρχοντα σκύλο δεν μπορώ να πάρω και γενικά ο παπαγάλος είναι και το αγαπημένο μου ζώο 💜
 
@mitropap Καλημερες και πολλα ΜΠΡΑΒΟ που δεχτηκες να συνεργαστεις ειδικούς για το θεμα που σ απασχολεί. θα το γνωριζεις ειδη αλλα δεν εισαι η μονη. Απο τα 25 μου με ΓΑΔ ,panic attacks,διπολικοτητες και καταθλιπτικά επισοδεια τις περιοδους που "μπορουσα και μονος μου" , στα 45 μου μπορω με σιγουρια να σου πω οτι με την υποστηριξη θα τα πας περίφημα. Σε θαυμάζω για την δυναμη που αντλησες να ζητησεις βοηθεια και μακαρι να ημουν κι εγω συνεπεις σ αυτο νωριτερα. Εμενα με βοηθησε παρα πολυ η ασκηση που φανταζομαι σου προταθηκε ειδη. εννοητε θα κανεις οτι σου αρεσει αλλα θα ηθελες οταν εισαι ετοιμη να κανεις μια προσπαθεια με το σκυλακι της οικογενειας? πως τον/την λενε? ελπιζω να μην κουρασα , μπραβο ξανα ρε
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@alphonse Είναι η Φιόνα 💗 το θέμα είναι ότι είναι "κολλημένη" στην μαμά μου και πολύ ζηλιάρα οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω. Ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια όμως !
 
Back
Top