Αναπαραγωγή Ειναι πυρωμενη;

ΜΙτσος

PB Member
Εγγραφή
9 Νοε 2007
Μηνύματα
93
Πόλη
Λεμεσός
Λοιπον παρολο που εχω πολλα πουλια μεσα στη μεγαλη μου κλουβα, εχω παρατηρησει οτι μια απο τις αρσενικιες καρδερινες μου τελευταια οχι μονο κελαιδαει πολυ αλλα κανει κατι παραξενους ηχους και σκυβει κανοντας αποτομες κινησεις δεξια και αριστερα, αυτο το κανει σε μια αλλα θυληκια καρδερινα και αυτη στη συνεχια κανει το ιδιο... Πηρα σημερα να δω την καρδερινα(την αρσενικη) απο κοντα και παρατηρησα οτι η μυτη της εχει ασπρησει τελειος(το μαυρο συμαδακι της εξαφανηστηκε) και τα ποδια της το ιδιο... Εντομεταξη οι αλλες αρσενικιες καρδερινες μου που ειναι στην ιδια ηληκια με αυτην ακομη η δεν εχουν ασπρησει, σκεφτομουν την πιθανοτητα να εχει πυρωσει... Και αν εχει τι να κανω(δεν μπορω να τα αφησω μαζι με τα αλλα πουλια γιατι θα τα ενοχλουν...)Σας βαζω μερικες φοτογραφιες για να μου πειτε τη γνωμη σας...
 

Συνημμένα

  • IMG_0693.webp
    IMG_0693.webp
    12,4 KB · Προβολές: 551
  • IMG_0697.webp
    IMG_0697.webp
    21,5 KB · Προβολές: 262
  • IMG_0698.webp
    IMG_0698.webp
    24,3 KB · Προβολές: 310
  • IMG_0699.webp
    IMG_0699.webp
    20,5 KB · Προβολές: 466
  • IMG_0706.webp
    IMG_0706.webp
    12,1 KB · Προβολές: 234
  • IMG_0707.webp
    IMG_0707.webp
    12,8 KB · Προβολές: 257
και μονο που ειπς οτι ασπρισε η μυτη κα ικανει κινησεις σκυβοντας δεξια-αριστερα εινα ι100% πυρωμενη καλη επιτυχια λοιπον
 
Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορο να την αφησω στην μεφαλη κλουβα με τα αλλα πουλια γιατι ειανι πολλα και θα τις ενοχλουν... Τα καναρινια μου για να τα ζευγαροσω τα βαζω μεσα σε μικρα κλουβια γιατι για καποιον αγνοστο λογο τα αυγα εξαφανιζονται... Ετσι αναγκαστηκα αν ειναι πυρωμενη θα πρεπει να την βαλω μεσα σε μικρο κλουβι με καναρα ή με καρδερινα ή να την αφησω εκει οπως ειναι και μολις κανει αυγα να παρω και να τα βαλω σε παραμανα... Τι ειναι καλυτερο να κάνω;
 
Δεν δοκιμάζεις με το ήδη έτοιμο ζευγάρι; Πάρε μία ζευγαρώστρα που είναι μεγάλο κλουβί. Ντύστινα με ψεύτικα φύλλα δηλαδή κανε το κλουβί να μοιάζει σαν φυσικό περιβάλλον και βάλτα εκει. Μετά άστα στην ησυχία τους.
 
Δεν εχω κανενα καινο κλουβι σε αυτο το μεγεθος... Αν την βαλω για καρδερινοκαναρα μαζι με καναρινα παλι θα χρειαστω τετοιου μεγεθους κλουβι;
 
Όχι αν τη βάλεις με κανάρα μπορείς και σε μικρότερο. Το πιο δύσκολο είναι να κάνει η θηλυκιά φωλιά. Οπότε με κανάρα δεν έχεις πρόβλημα
Απλά καλό είναι να βάλεις ζευγαρώστρα με χώρισμα ώστε αν τυχόν έχεις προβλήματα από τον αρσενικό μετά να μπορείς να τα χωρίσεις εύκολα.
 
Back
Top