Γενικά Ειναι τα κοκατιλ τοσο βαρετα;

leon cupra

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2015
Μηνύματα
119
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλη την ομάδα.. Έχω ένα ζευγάρι κοκατιλ όπως ήδη ξέρετε και θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους κοκατιλ η οποιονδήποτε ξέρει.. Είναι τόσο βαρετά πουλιά; Όλοι μέρα κάθονται στα κλαδιά και κουνιούνται μόνο όταν τρώνε και πίνουν νερό? Φωνή δεν ακούω ούτε σφυριγματα, σαν βαλσαμωμενα είναι... Ειμαι πολυ απογοητευμένος από την ρατσα...ίσως φταίει και η δική μου ιδιοσυγκρασία που δεν θέλω ησυχία... Και τους έχω και όλα τα καλά του παραδείσου από παιχνίδια φαγητό τα πάντα... Μέχρι σκέφτομαι και την απομάκρυνση τους αν συνεχίσει όλο αυτό βαρετό της υπόθεσης μεγάλη λύπη μου γιατί τα αγαπω.. Αλλά σίγουρα δεν κανουν όλες οι ράτσες με όλους.. Αυτά θα ταιριαζαν γάντι σε ένα ζευγάρι ηλικιωμένους και όχι σε νέους, συγγνώμη για το μεγάλο άρθρο μου
 
χαχα! Καλημερα! Ομολογω γελασα λιγο...

Ποσο καιρο τα εχεις; Εχουν παιχνιδια; Δεν εχω κοκατιλ αλλα πιστευω οτι δεν ειναι καθολου βαρετα! Ειναι ημερα; Αλληλεπιδρας μαζι του; Ποια ειναι η καθημερινοτητα τους;

Παιζουν πολλα ρολο! Απο υγεια... Μεχρι κ το οτι αυτα τα ιδια βαριουνται!
 
χαχα! Καλημερα! Ομολογω γελασα λιγο...

Ποσο καιρο τα εχεις; Εχουν παιχνιδια; Δεν εχω κοκατιλ αλλα πιστευω οτι δεν ειναι καθολου βαρετα! Ειναι ημερα; Αλληλεπιδρας μαζι του; Ποια ειναι η καθημερινοτητα τους;

Παιζουν πολλα ρολο! Απο υγεια... Μεχρι κ το οτι αυτα τα ιδια βαριουνται!
Δεν τα εχω και πολύ καιρό είχα δύο θηλυκά έδωσα το ένα και πήρα αρσενικο και τα έκανα ζευγάρι. Στην αρχή το κάνανε συνέχεια και τους πήρα φωλιά ξαφνικά λες και τα μάγεψε κάποιος σταμάτησαν τα πάντα και το έριξαν στο φαί υγιεστατα είναι όταν δεν δουλεύω είμαι μαζί τους συνέχεια, δεν ξέρω ίσως έπεσα σε τεμπέλικα πουλιά τι να πω 😀

Άλλοι παραπονιούνται ότι είναι φωνακλάδικα. Περίεργο 😕
😀 όλα σε μένα ρε θεε... Πραγματικά Μαρια βαλσαμωμενα η λέξη τα λέει όλα αλλά όταν πεινάνε άστο μιση ώρα στην στη ταιστρα

Σε αυτή την στάση είναι τουλάχιστον μιάμιση ωρα
 

Συνημμένα

  • 20151208_124110.webp
    20151208_124110.webp
    171,8 KB · Προβολές: 4
Χα χα χα. Ενίσχυσες το ασβέστιο του θηλυκού μήπως σου ετοιμάσει τίποτα αυγά; Σουπιοκόκκαλο, ωμό σουσάμι, τσόφλια κοπανισμένα από βραστό αυγό, όχι σπανάκι αυτή την περίοδο και αυγό βρασμένο.
 
Χα χα χα. Ενίσχυσες το ασβέστιο του θηλυκού μήπως σου ετοιμάσει τίποτα αυγά; Σουπιοκόκκαλο, ωμό σουσάμι, τσόφλια κοπανισμένα από βραστό αυγό, όχι σπανάκι αυτή την περίοδο και αυγό βρασμένο.
Τι αυγά βρε μάρια με δουλεύεις τώρα 😀 εδώ παρακαλάω να κουνησουν το τσουλουφι τους.. Ποια λαχανικά λες ούτε μαρούλι τρώνε ούτε μήλο ούτε αχλάδι ούτε αυγό βραστό ευτυχώς έχω αυγοτροφη και τσιμπάνε λίγο και τους βάζω πολυβιταμινες στο νερό για τα απαραίτητα. Οικονομικά πουλιά για κάποιον καρμιροβελονι πάνε γάντι

Βέβαια με τον αρσενικο έχω έρθει κοντά όταν το βγαζω από το κλουβι κάθεται στο χέρι μου αλλά ως εκεί απλά κάθεται και κοιταζόμαστε.

20151204_135208.webp
 
Βέβαια με τον αρσενικο έχω έρθει κοντά όταν το βγαζω από το κλουβι κάθεται στο χέρι μου αλλά ως εκεί απλά κάθεται και κοιταζόμαστε
Αυτό είναι τεράστιο βήμα για το οποίο θα έπρεπε να είσαι περήφανος. Μην παραπονιέσαι, δώσε δραστηριότητα στα πουλιά. Φρέσκα κλαδιά, καρπούς από τους οποίος μπορούν να βγάλουν σπόρους, παιχνίδια απλά απο χαρτί να σκίζουν κ. Α.
 
Είναι cool τα άτομα :)
😀 πάντως Μαρια αν κανένα μέλος έχει κανένα ζευγάρι λοβακια που κάνουν φασαρία και είναι υπερδραστήρια και τον έχουν κουράσει και θέλει κάτι τραγικά ήσυχο πολύ ευχαρίστως να αλλάξουμε πουλιά
 
Μήπως λείπεις πολλές ώρες απο το σπίτι και οταν επιστρέφεις πιά είναι η ώρα που και εκέινα θέλουν να χαλαρώσουν; Τους βάζεις καθόλου μουσική να ακούνε; Ανταποκρίνονται σε σφυρισματα ήχους κτλ;
 
Τα κοκατίλ είναι υπέροχα πουλιά και όντως, πολύ φασιαριόζικα. Εχω 4 τώρα (2 αρσενικά και 2 θηλυκά) και γλώσσα δεν βάζουμ μέσα. Τα έχει κομμένα φτερά μήπως και καθηλώνονται; Τα τρομάζει κάτι μέσα το χώρο που τα έχεις; Τα δικά μου τα βγάζω τακτικά για πτήσεις και έχουν κάνει συμμορία, ανω-κάτω όλο το δωμάτιο! Κάτι δεν πάει καλά, αν είναι ήσυχα και δεν κουνιούνται!(
 
Μου ακούγεται φοβερά παράξενο..
Κοκατιλ και ήσυχα;
Ένα ζευγάρι είχα φοιτητής και σφύριζαν σαν τσοπάνηδες όλη μέρα.
Με την υγεία τους πως είναι;
Άψογα φίλε μου τρώνε πίνουν λαμπερό φτέρωμα ούτε φουσκωματα ούτε τίποτα
 
Άψογα φίλε μου τρώνε πίνουν λαμπερό φτέρωμα ούτε φουσκωματα ούτε τίποτα
περίεργο που δεν φωνάζουν... καλύτερα να τα αφήσεις να προσαρμοστούν παραπάνω στο σπίτι σου... και επειδή τα πας τόσο καλά με τον αρσενικό κράτα τα με τα άλλα μπορεί να απογοητευτείς γιατί δεν θα σε συμπαθούν π.χ.
 
Βαρετα δεν ειναι σε καμια περιπτωση.Ακολουθει μια σειρα ερωτησεων : Ποσο καιρο τα εχεις; Παιχνιδια εχουν; Ποιες ωρες της ημερας ασχολεισε μαζι τους; Τι ακριβως κανετε οταν ασχολησε μαζι τους; Τα εχεις εξημερωσει (απο οτι ειδα απο την φωτο εχεις κανει ενα μεγαλο βημα με το αρσενικο αλλα εχεις αρκετο δρομο μπροστα σου); Οταν τα εχεις εξω τι ακριβως κανουν; Οσο για το οτι δεν φωναζουν και δεν κανουν τιποτα σημαινει οτι βαριουνται οποτε κατι κανεις λαθος.Βρες με τι θελουν να ασχοληθουν δοκιμασε διαφορα ηδη παιχνιδιων και μεγαλη ποικιλια (προσοχη σε ακαταλληλα πραγματα). Εγω εχω 2 θυληκα, το ενα δεν σταματαει να φωναζει και το αλλο ειναι πιο υπερκινητικο και απο τον Βεγγο.
 
Βαρετα δεν ειναι σε καμια περιπτωση.Ακολουθει μια σειρα ερωτησεων : Ποσο καιρο τα εχεις; Παιχνιδια εχουν; Ποιες ωρες της ημερας ασχολεισε μαζι τους; Τι ακριβως κανετε οταν ασχολησε μαζι τους; Τα εχεις εξημερωσει (απο οτι ειδα απο την φωτο εχεις κανει ενα μεγαλο βημα με το αρσενικο αλλα εχεις αρκετο δρομο μπροστα σου); Οταν τα εχεις εξω τι ακριβως κανουν; Οσο για το οτι δεν φωναζουν και δεν κανουν τιποτα σημαινει οτι βαριουνται οποτε κατι κανεις λαθος.Βρες με τι θελουν να ασχοληθουν δοκιμασε διαφορα ηδη παιχνιδιων και μεγαλη ποικιλια (προσοχη σε ακαταλληλα πραγματα). Εγω εχω 2 θυληκα, το ενα δεν σταματαει να φωναζει και το αλλο ειναι πιο υπερκινητικο και απο τον Βεγγο.
Το θηλυκό το έχω ένα μήνα και το αρσενικο 15 μέρες παιχνίδια έχουν ασχολούμαι όταν δεν δουλεύω όσο μπορώ περισσότερο τους μιλαω και τους κάνω σφυριγματα τα βγάζω έξω η θηλυκια είναι σκέτο αγρίμι ο αρσενικός κάθεται στο χέρι μου παίζουμε με το δάχτυλο μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν φεύγει κάποια στιγμή από κοντά μου, απλά πιάνεται ευκολα με το χερι σε σχέση με το κορίτσι που είναι αγρίμι και όλο δαγκωνει και κοπανιεται
 
Τα εχεις παρα πολυ λιγο καιρο και το αρσενικο που καθεται και στο χερι σου ευχαριστω να λες. Το ποιες ωρες ασχολεισε παιζει σημαντικο ρολο αν ειναι πρωινες η απογευματινες. Το απογευμα αποχεραιτουν την μερα και ειναι πιο παθητικα σε σχεση με το υπολοιπο της ημερας. Οταν τα εχεις εξω το αρσενικο καθεται στο χερι σου,το θυληκο που ειναι αγριμι πως το βαζεις πισω στο κλουβι;Ξεκινησε να τα εχεις μεσα και τα 2 μεχρι να σε μαθουν γτ αν ειναι αγριμι και το εχεις εξω δεν προκειτε να σε συνηθισουν. Να τους μιλας οπως κανεις οταν βαζεις το χερι σου στο κλουβι για φαγητο η ο,τι αλλο παντα με αργες κινησεις θα σε βοηθησει να εχεις το χερι σου μεσα στο κλουβι ακινητο σε μια ακρη απλα να το βλεπουν για να καταλαβουν οτι δεν προκειτε να τα πειραξεις (για αρκετη ωρα, ειναι κουραστικο αλλα αποδοτικο). Προσπαθησε να τα δελεασεις με κεχρι αν δεν εχεις μπορεις να παρεις απο καποιο πετσοπ. Μην τα πιεζεις να ανεβουν στο χερι σου αφησε τα να ερθουν αυτα σε εσενα.Αμα σου ορμαει το χερι αφησε το να σε δαγκωσει μην κανεις αποτομη κινηση να το τραβηξεις δεν θα σε πονεσει. Στην ουσια αυτο που θελεις να κανεις ειναι να σταματησουν να φοβουνται τα χερια σου. Το 2ο κοκατιλ που πηρα το εχω 7-8 μηνες περιπου και απλα ανεβαινει στο χερι και ερχεται πανω μου να παιξει με ευκολια μεν αλλα δεν με αφηνει να το χαιδεψω. Τωρα τελευταια σταματησε να με απειλη ανοιγοντας το ραμφος οταν πλησιαζα το χερι απο πανω. Εχει σταματησει και αυτο και απλα το αποφευγει οσο κοντα και αν πλησιασω. Υπομονη πανω απολα και διαβασε διαφορα θεμα για εκπαιδευση μεσα στο φορουμ γτ σε βρισκω λιγο αδιαβαστο. Με τον καιρο θα καταλαβεις οτι το λαθος δεν ηταν που τα πηρες αλλα που σκεφτηκες να τα δωσεις!
 
Το θηλυκό το έχω ένα μήνα και το αρσενικο 15 μέρες παιχνίδια έχουν ασχολούμαι όταν δεν δουλεύω όσο μπορώ περισσότερο τους μιλαω και τους κάνω σφυριγματα τα βγάζω έξω η θηλυκια είναι σκέτο αγρίμι ο αρσενικός κάθεται στο χέρι μου παίζουμε με το δάχτυλο μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν φεύγει κάποια στιγμή από κοντά μου, απλά πιάνεται ευκολα με το χερι σε σχέση με το κορίτσι που είναι αγρίμι και όλο δαγκωνει και κοπανιεται

Eίναι λογικό αν τα έχεις πιάσει καναδυό φορές με γυμνά χέρια κι έχουν τρομοκρατηθεί να μουδιάζουν κάθε φορά που σε βλέπουν ακόμη κι όταν σε ακούν να έρχεσαι. Ποιές ώρες είσαι στο σπίτι;

Θα επαναλάβω κι εγω ότι το διάστημα που τα έχεις είναι πάρα πολύ μικρό.
 
Eίναι λογικό αν τα έχεις πιάσει καναδυό φορές με γυμνά χέρια κι έχουν τρομοκρατηθεί να μουδιάζουν κάθε φορά που σε βλέπουν ακόμη κι όταν σε ακούν να έρχεσαι. Ποιές ώρες είσαι στο σπίτι;

Θα επαναλάβω κι εγω ότι το διάστημα που τα έχεις είναι πάρα πολύ μικρό.
Μακάρι φίλε μου τι να πω... Από το πρωί θα είμαι σπίτι μέχρι το μεσημέρι η από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ
... Τώρα ας πούμε είμαι στο υπνοδωμάτιο αρκετά μακριά από το σαλόνι και αυτά είναι στο σαλόνι βαλσαμωμενα στο ψηλό κλαδί και μόλις με δουν κάνουν κάτι γλου γλου σαν γλάροι αυτή είναι η φωνή τους όλη μερα
Τα εχεις παρα πολυ λιγο καιρο και το αρσενικο που καθεται και στο χερι σου ευχαριστω να λες. Το ποιες ωρες ασχολεισε παιζει σημαντικο ρολο αν ειναι πρωινες η απογευματινες. Το απογευμα αποχεραιτουν την μερα και ειναι πιο παθητικα σε σχεση με το υπολοιπο της ημερας. Οταν τα εχεις εξω το αρσενικο καθεται στο χερι σου,το θυληκο που ειναι αγριμι πως το βαζεις πισω στο κλουβι;Ξεκινησε να τα εχεις μεσα και τα 2 μεχρι να σε μαθουν γτ αν ειναι αγριμι και το εχεις εξω δεν προκειτε να σε συνηθισουν. Να τους μιλας οπως κανεις οταν βαζεις το χερι σου στο κλουβι για φαγητο η ο,τι αλλο παντα με αργες κινησεις θα σε βοηθησει να εχεις το χερι σου μεσα στο κλουβι ακινητο σε μια ακρη απλα να το βλεπουν για να καταλαβουν οτι δεν προκειτε να τα πειραξεις (για αρκετη ωρα, ειναι κουραστικο αλλα αποδοτικο). Προσπαθησε να τα δελεασεις με κεχρι αν δεν εχεις μπορεις να παρεις απο καποιο πετσοπ. Μην τα πιεζεις να ανεβουν στο χερι σου αφησε τα να ερθουν αυτα σε εσενα.Αμα σου ορμαει το χερι αφησε το να σε δαγκωσει μην κανεις αποτομη κινηση να το τραβηξεις δεν θα σε πονεσει. Στην ουσια αυτο που θελεις να κανεις ειναι να σταματησουν να φοβουνται τα χερια σου. Το 2ο κοκατιλ που πηρα το εχω 7-8 μηνες περιπου και απλα ανεβαινει στο χερι και ερχεται πανω μου να παιξει με ευκολια μεν αλλα δεν με αφηνει να το χαιδεψω. Τωρα τελευταια σταματησε να με απειλη ανοιγοντας το ραμφος οταν πλησιαζα το χερι απο πανω. Εχει σταματησει και αυτο και απλα το αποφευγει οσο κοντα και αν πλησιασω. Υπομονη πανω απολα και διαβασε διαφορα θεμα για εκπαιδευση μεσα στο φορουμ γτ σε βρισκω λιγο αδιαβαστο. Με τον καιρο θα καταλαβεις οτι το λαθος δεν ηταν που τα πηρες αλλα που σκεφτηκες να τα δωσεις!
Τα πιο πολλά που λες τα τηρώ αργές κινήσεις ήρεμη ομιλία κτλ. Ο αρσενικός δέχεται χάδια μόνο στο ράμφος όταν πάω να τον χαϊδέψω στο κεφάλι κανει τάχα ότι με δαγκώνει αλλά στην ουσια φαίνεται ότι παίζει την θηλυκια μια φορά την εβγαλα και δεν προκειτε δευτερη πολύ αγριμι την έπιασα ήρεμα όταν κουράστηκε... Κεχρι εχω στο προγραμμα να τους πάρω...η φύση της δουλειάς μου έχει περίεργα ωράρια δεν είμαι σταθερές ώρες σπιτι και ούτε προκειτε να αλλάξω ωράριό για τα πουλιά... Τους κάνω ότι καλύτερο μπορώ τους προσφέρω τα καλύτερα απο κει και πέρα θα κάνω υπομονή... Αν δεν δω διαφορά μπορεί αλλού να είναι πιο ευτυχισμένα, αγαπάμε τα πουλιά φίλε μου.. Πολύ.. Αλλά και μεις είμαστε άνθρωποι με υποχρεώσεις και πολλά άλλα... Το παλεύω τουλάχιστον προσπαθώ πολυ..
 
Μην πιέζεσαι Δημήτρη από τις συζητήσεις μας. Αρκετά έχουμε όλοι μας. Απλά καθένας λέει το σωστό κατά την γνώμη του κι εμείς ακολουθούμε στα πλαίσια του εφικτού.
Είναι μικρό το διάστημα, κάνε λίγη υπομονή και θα ξετσουμίσουν. Μην ποστάρεις μετά μου έχουν πάρει τα αυτιά :)
 
Back
Top