Αναπαραγωγή Ειναι τωρα η καταληλη στιγμη για αναπαραγωγη;

MariosΧ

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2015
Μηνύματα
62
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εχω ψαξει και εχω βρει διαφορα αρθρα αλλα δεν με καλυπτουν πληρως. Μπορειτε να μου πειτε εαν ειναι ωριμα αυτα τα παπαγαλακια για αναπαραγωγη; Καθως δεν ξερω την ηλικία τους και ανησυχω μην παθουν κατι αν τα βαλω προωρα. Επιπλεον πως σας φαινεται αυτη η φωλιά ειναι καλη ή χρειαζονται κατι άλλο;
 

Συνημμένα

  • αρσενικο.webp
    αρσενικο.webp
    31,1 KB · Προβολές: 85
  • θυληκο.webp
    θυληκο.webp
    34 KB · Προβολές: 78
  • μαζι.webp
    μαζι.webp
    41,1 KB · Προβολές: 100
  • φωλια(εξωτερικα).webp
    φωλια(εξωτερικα).webp
    32,2 KB · Προβολές: 79
  • φωλια(εσωτερικα).webp
    φωλια(εσωτερικα).webp
    33,1 KB · Προβολές: 80
Μου φαινονται ετοιμα αλλα δεν ειναι εποχη για ζευγαρωμα περιμενε μεχρι το Φθινοπωρο.Αλλα περιμενε να δεις τι θα πουν οι υπολοιποι για το αν ειναι ετοιμα.:)
 
Ο αρσενικος ειναι ετοιμος το θηλυκο δεν νομιζω... η φωλια ειναι τελεια. Περιμενε μεχρι το Φθινοπωρο που ειναι η επομενη αναπαραγωγικη περιοδο. Νομιζω ειναι γυρω στον 1 χρονο και τα δυο.
 
Ο αρσενικος ειναι ετοιμος το θηλυκο δεν νομιζω... η φωλια ειναι τελεια. Περιμενε μεχρι το Φθινοπωρο που ειναι η επομενη αναπαραγωγικη περιοδο. Νομιζω ειναι γυρω στον 1 χρονο και τα δυο.
Νικο θα περιμενω αλλωστε πρεπει να βρω και μια σωστη διατροφη για τα παπαγαλακια μου γιατι εως τωρα δεν τους βαλει κατι αλλο εκτος τα σπορακια
 
Η καλύτερη εποχή είναι μέσα οκτωβρη!
 
Ο αρσενικος ειναι ετοιμος το θηλυκο δεν νομιζω... η φωλια ειναι τελεια. Περιμενε μεχρι το Φθινοπωρο που ειναι η επομενη αναπαραγωγικη περιοδο. Νομιζω ειναι γυρω στον 1 χρονο και τα δυο.
Νικο απο που συμπερενεις οτι το θυλικο δεν ειναι ετοιμο; Γιατι απο τοτε που το πηρα ο χαλινός της θυληκιας ειναι σαν να εχει φουσκοσει-πριστει
 
Το οτι εχει εξωγκοματα δεν ειναι κατι κακο, αλλα νομιζω οτι ή ηταν σε περιοδο αναπαραγωγης και βγηκε ή μπαινει τωρα. Παρακολουθησε την και αν το χαλινο της γινει σκουρο καφε μπαινει σε περιοδο αναπαραγωγης, αν ομως γινει ανοιχτο καφε τοτε βγαινει.
 
Το οτι εχει εξωγκοματα δεν ειναι κατι κακο, αλλα νομιζω οτι ή ηταν σε περιοδο αναπαραγωγης και βγηκε ή μπαινει τωρα. Παρακολουθησε την και αν το χαλινο της γινει σκουρο καφε μπαινει σε περιοδο αναπαραγωγης, αν ομως γινει ανοιχτο καφε τοτε βγαινει.
δεν ξερω αν φαινετε αλλα ο χαλινος εχει αρχισει να γίνετε ασπρος ειναι κατι κακο αυτο; Μπορεις να δεις την φοτο πανω (θυληκο)
 
δεν ξερω αν φαινετε αλλα ο χαλινος εχει αρχισει να γίνετε ασπρος ειναι κατι κακο αυτο; Μπορεις να δεις την φοτο πανω (θυληκο)
Οχι, το οτι γινεται ασπρος σημαινει οτι δεν ειναι πια σε περιοδο αναπαραγωγης! Το Φθινοπωρο σου ευχομαι να βγαλεις πουλακια, τοτε θα ξαναπυρωσει, τωρα αρχιζει η πτεροροια.
 
Οχι, το οτι γινεται ασπρος σημαινει οτι δεν ειναι πια σε περιοδο αναπαραγωγης! Το Φθινοπωρο σου ευχομαι να βγαλεις πουλακια, τοτε θα ξαναπυρωσει, τωρα αρχιζει η πτεροροια.
πτεροροια= οταν πεφτουν αρκετα φτερα σωστα;
 
Μαριε η καλύτερη εποχη γα αναπαραγωγή των budgie ειναι τελη Σεπτεμβρίου προς Οκτώβριο ή τον Ιανουάριο (μην κοιτάς εμενα που αποφάσισαν τα δικα μου να γίνουν γονείς σονυ και καλα τώρα η ζέστη τα ζοριζει )
 
Τα budgie κατάγονται από την Αυστραλία, συνεπώς η αναπαραγωγική τους εποχή (στο βόρειο ημισφαίριο) είναι Οκτώβριος-Μάρτιος.
 
Μάριε πολύ όμορφα σκέφτεσαι για τα πουλάκια σου και οι συμβουλές των παιδιών πιο πάνω κάλυψαν τις απορίες σου πιστεύω.
Είναι δυο πολύ όμορφα πουλάκια φτου φτου να τα χαίρεσαι, άνω του έτους και τα δύο, δεν μπορώ να ξέρω πόσο ακριβώς.
Τα εξογκώματα του θηλυκού είναι φυσιολογικά, δείχνουν ότι είναι ένα ενήλικο θηλυκό πλέον έτοιμο να ζευγαρώσει, η αλλαγή χρώματος προς το λευκό, δείχνει όπως σου είπε ο Νίκος, ότι ξεφεύγει από την σαιζόν αναπαραγωγής.
Φρόντισε τώρα την διατροφή τους, διάβασε εκτός του θέματος που σου έδωσε ο Νίκος και την διατροφή των παπαγάλων από τον Tony Silva , να έχεις πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και φθινόπωρο χειμώνα, ξαναβάζεις την φωλιά. Τώρα να μην έχεις φωλιά στο κλουβί.
 
Back
Top