Γενικά Ειναι φυσικό να έχει κόκκινα περιττωματα όταν τρωει κοκκινη βιταμίνη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης HaRdKoR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

HaRdKoR

PB New Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2014
Μηνύματα
41
Πόλη
Βόλος
Είναι φυσικό τα περιττώματα του πουλιού να είναι σφιχτά μεν αλλά κόκκινα από την άλλη την ώρα που του δείνω κόκκινη βιταμίνη ή όχι;
 
κι εμενα αυτο εκανε! Τωρα τη σταματησα γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο οπως εμα8α!
 
Είναι φυσιολογικό ναι. Δεν θα αναφερθώ στο αν είναι σωστό να τη δίνεις επειδή δεν ρώτησες. Το μόνο που θέλω να πω για ακόμη μια φορά με την ευκαιρία, είναι ότι πρέπει να βρούμε μια άλλη ονομασία για να αναφερόμαστε σε αυτό το πράμα, μιας και ο όρος "βιταμίνη" δεν το αντιπροσωπεύει σε καμία περίπτωση. Κοκκινη βιταμινη για να ενισχυθει το χρωμα του καναρινιου
 
Κόκκινα κορεσμένα λίπη με ίχνη σκόνης αυγού. Φυσιολογικό είναι όταν τρώει είτε αυτό είτε μπισκοτάκια στο μίγμα σπόρων.
 
κατακοκκινα ομως. Εμενα μου εχει τυχει τελειως κοκκινο.. Της φωτιας! Οταν φτανουμε σε αυτο το σημειο αναργυρε του ελλατωνουμε κατα πολυ τη βιταμινη, ετσι ωστε να επανελθουμε σε φυσιολογικα επιπεδα.λιγοτερη ποσοτητακαι αμα τελειωσει απο την ταιστρα του, δε τρεχουμε να του βαλουμε αμεσως. Κανε και ενα διαλειμμα.
 
οταν του δινουμε κοκκινη βιταμινη η χρωστκη, ο οργανισμος κατακρατει αυτο που χρειαζεται για να κανει τι διασπαση στο συκωτι και το αλλο το αποβαλει απο τα περιττωματα
 
Μισό λεπτό ρε παιδιά, τι εννοείτε όταν λέτε κόκκινη βιταμίνη;
 
οχι χρωστικη, αυτη τη χυμα που πουλανε στα πετσοπ μωρε, που ειναι κοκκινη! Εχει και κιτρινη. Οχι αυγοτροφη ομως
 
Μισό λεπτό ρε παιδιά, τι εννοείτε όταν λέτε κόκκινη βιταμίνη;

Εσύ πάλι τι φαντάζεσαι οτι υπάρχει περίπτωση να κοπεί αυτή η "παρεξήγηση" ; 😉
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ! Δεν πρόκειται για βιταμίνες. Είναι ΑΥΓΟΤΡΟΦΕΣ. Το τί ποιότητος; Είναι συζητήσιμο.
Το εαν χρειάζεται να παίρνουν τα πουλιά ΧΡΩΣΤΙΚΕΣ εκτός πτερόρροιας είναι κατηγορηματικά ΟΧΙ.
ΕΞΑΙΡΕΣΗ. Μόνον κατά την περίοδο της αναπαραγωγής και μόνον για να την μεταφέρουν στους νεοσσούς κατά το τάισμα.
 
οχι χρωστικη, αυτη τη χυμα που πουλανε στα πετσοπ μωρε, που ειναι κοκκινη! Εχει και κιτρινη. Οχι αυγοτροφη ομως
Κατάλαβα. Αφού δεν καταφέραμε εδώ και ~8 να πείσουμε ότι τα προϊόντα σε νάιλον διαφανή σακουλάκια δεν έχουν θέση στη διατροφή των πουλιών, ίσως θα έπρεπε κάποια στιγμή να ανοίξουμε ένα θέμα με τίτλο "Για ποιο λόγο αγοράζετε κόκκινη βιταμίνη" μπας και μάθουμε γιατί υπάρχει ακόμη. :)
 
δεν υπαρχει ανθρωπος βρε συ σταυρο που δεν αγορασε χυμα βιταμινη, ολοι καποια στιγμη αγορασαμε.στη συνεχεια μαθαινεις τα ορθα για τη διατροφη των πουλιων. Δε γεννιεσαι μαθημενος. Και εγω εχω αγορασει στο παρελθον πολλες φορες γιατι απλα δεν ηξερα. Διαβασα και εμαθα. Απλα τα πραγματα.
 
Και εγώ έχω αγοράσει Παναγιώτη. Δεν αναφέρομαι σε κάποιον. Η απορία μου είναι πώς μπορεί να υπάρχει ακόμη αυτό το πράγμα μετά από τόσο πες πες. :)
 
Και εγώ έχω αγοράσει Παναγιώτη. Δεν αναφέρομαι σε κάποιον. Η απορία μου είναι πώς μπορεί να υπάρχει ακόμη αυτό το πράγμα μετά από τόσο πες πες. :)
Γιατι ειναι προκληση το χρωμα αφου εχουμε μπερδεψει βιταμηνη με αυγοτρωφη και δευτερο τα πουλακια την τρωνε του σκασμου!
 
Και εγώ έχω αγοράσει Παναγιώτη. Δεν αναφέρομαι σε κάποιον. Η απορία μου είναι πώς μπορεί να υπάρχει ακόμη αυτό το πράγμα μετά από τόσο πες πες. :)
ισως δημιουργουνται ολο και περισσοτεροι πουλαδες;:)
ειναι κολλητικο τελικα ε;
 
ισως δημιουργουνται ολο και περισσοτεροι πουλαδες;:)
ειναι κολλητικο τελικα ε;
προσπαθωντας να παρουμε το καλητερο πευτουμε στο λαθος οταν το πουλακι βλεπουμε οτι το τρωει εμεις συνεχιζουμε να του δινουμε περισσοτερο μεχρι να μας πουν το λαθος που κανουμε.
 
πολυ σωστη αποψη, εντωμεταξυ το συγκεκριμενο μοιριζει και ωραια (οχι βεβαια σαν την αυγοτροφη μου) το τρωνε και λεμε να εδω ειμαστε.. Μια χαρα... Και δυο τρομαρες ομως
 
πολυ σωστη αποψη, εντωμεταξυ το συγκεκριμενο μοιριζει και ωραια (οχι βεβαια σαν την αυγοτροφη μου) το τρωνε και λεμε να εδω ειμαστε.. Μια χαρα... Και δυο τρομαρες ομως
οχι απλα μυριζει ωραια παιδια αλλα σου ερχετε να την φας και που να δητε την κιτρινη που εχει και αρωμα λεμονι ειναι να τρωει το αφεντικο και του καναρινιουνα μη δινει!
 
Γιατι ειναι προκληση το χρωμα αφου εχουμε μπερδεψει βιταμηνη με αυγοτρωφη και δευτερο τα πουλακια την τρωνε του σκασμου!
Kαι τα παιδιά, αν τα πηγαίνεις κάθε μέρα goodys και Mcdonalds μια χαρά θα είναι, αλλά όχι από υγεία.
 
Back
Top