Αναπαραγωγή Ειναι φυσιολογικο να μην εχουνε πυρωσει ακομη τα καναρινια μου;

stavrospap

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2013
Μηνύματα
9
Ειναι φυσιολογικο να μην εχουνε πυρωσει ακομη τα καναρινια μου εχει ηδη που ακολουθω 1,5 μηνα διατροφικης προετοιμασιας με πλουσια διατροφικη πληροτητα και δεν βλεπω καμια ενεργεια λες και ειναι και τα δυο μου ζευγαρια απαθη... κανω κατι λαθος μηπως που δεν εχω καταλαβει; δεν ξερω εχω απογοητευτει λιγακι
 
Ο φωτισμός κυρίως ως προς τη διάρκεια και την ένταση και η θερμοκρασία δευτερευόντως είναι αυτά που ξυπνούν την αναπαραγωγική διάθεση των πουλιών.
Η τροφική προετοιμασία απλά ενισχύει τόσο το ένστικτο όσο και τον οργανισμό των πουλιών για την επίπονη διαδικασία της αναπαραγωγής.
 
Ο φωτισμός κυρίως ως προς τη διάρκεια και την ένταση και η θερμοκρασία δευτερευόντως είναι αυτά που ξυπνούν την αναπαραγωγική διάθεση των πουλιών.
Η τροφική προετοιμασία απλά ενισχύει τόσο το ένστικτο όσο και τον οργανισμό των πουλιών για την επίπονη διαδικασία της αναπαραγωγής.
φωτισμος υπαρχει αρκετος οπως επισης και η θερμοκρασια κατι αλλο απο το οποιο μπορει να εξαρταται;
 
φωτισμος υπαρχει αρκετος οπως επισης και η θερμοκρασια κατι αλλο απο το οποιο μπορει να εξαρταται;
Πόσες ώρες φωτισμού έχουν ημερησίως; Τι θερμοκρασία στο χώρο; Και σε τι χώρο τα έχεις; :)
 
Τα εχω στο σαλονι

Με προβληματιζει σαν χώρος που θα ολοκληρωθεί η αναπαραγωγή. Μήπως κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής τα πουλιά θα ταράζονται από πιθανές επισκέψεις στον χώρο ή από άνοιγμα στα φώτα κατά την διάρκεια της νύχτας;
 
Οχι, τα εχω σκεπασμενα με ενα πανακι γιατι ειχα διαβασει οτι οποιον βλεπουνε απο πανω τους φοβουντε,τα εχω σε μια γωνιτσα στο πατωμα...
 
Οχι τα εχω στη μπαλκονοπορτα για να βλεπουνε και απο το τζαμι εξω φως και η μπροστηνη μερια του κλουβιου μονο ειναι ανοιχτη για να εχουν φως!
 
στο πατωμα...
Στο πάτωμα δεν είναι κατάλληλη θέση για κλουβί και για καναρίνια... Σ αυτή τη θέση φοβούνται πολυ και έχουν πιο πολύ στρες. Καλύτερα να επιλέξεις μια πιο κατάλληλη θέση/χώρο στο σπίτι. Διάβασε αυτό το άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/
 
Back
Top