Αναπαραγωγή Ειχαμε γεννητουρια budgie, τι να κανω απο δω και περα;

Arti -We-Pe-

PB New Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2009
Μηνύματα
80
Πόλη
Ηράκλειο
Τα μεσανυχτα στις 00:47 η παπαγαλινα μου φωναζε υπερβολικα δυνατα😱... Και λεω.. Ενταξει θα τρομαξε απο κατι... Να σηκοθω να δω... Ο διαδρομος ειχε πολι ησυχια ετσι ακουσα ενα μικρο τσιου-τσιου, αλλα πολυ χαμιλα με λεπτη φωνουλα... Τοτε λεω..."Καλα γεννητουρια"ειχα καταλαβει οτι το πρωτο αυγο ειχε σκασει... Τωρα ειναι μαζι με τη μαμα του και το ζεσταινει μερα-νυχτα:D... Τωρα ομως εχω ενα προβλημα, δεν εχω δει ΚΑΜΙΑ φορα την παπαγαλινα να παιρνει φαγητο και να τα'ι'ζει το μικρο, δεν θελω να το μεγαλωσω εγω... Θελω μαζι με τους γονεις του, αλλα.. Μηπως ξερετε τι μπορο να κανω για να τους διευκολινω;
 
δεν μπορεις να την δει... Να περνει φαγητο και να το πηγενει στο παπαγαλακι... Το καυταπινει... Και οταν το ταϊζει το βγαζει... Κοιτα το παπαγαλακι αν στο λαιμο εχει μια κιτρινι "φουσκα"...
 
Να φτιαξω αυγοτροφη να την δινει η παπαγαλινα στο μικρο;

Απο τοτε που γεννηθηκε το μικρο(σας εχω γραψει την ιστορια του)η μαμα δεν το τα'ι'ζει(ετσι εχω δει) μηπως πρεπει να φτιαξω λιγο αυγοτροφη να την δινει η παπαγαλινα στο μικρο;
 
ε τοτε θα διξει...
τι διατροφη ακολουθουν;
τωρα θελει τους βασικους σπορους... Νερακι... Και καθημερινα αυγο ή αυγοτροφη...
αν εχει και τιποτα βιταμινες που μπενουν στο νερο βαλε απο αυτες... Ειναι ζορικη εποχη για τους γονεις...
 
εχεις δικιο... Τρωνε σπορους, αυγοτροφη δεν τους δινω ακομα επειδη με λιγα λογια δεν ξερω εαν την τρονε οι γονεις(το ξερω οτι την χρειαζονται οι νεοσσοι)ουτε βιταμινες νερου εχω βρει σε κανενα πετ σοπ... Εαν ομως μπορεις θα μου κανεις μεγαλη χαρη... Να μου δοσεις την αυγοτροφη που εσυ φτιαχνεις στα παπαγαλακια σου, αλλα σε παρακαλω οσο πιο ευκολη εαν γινεται γιατι ειμαι μικρη ακομα οστε να μπορο να τη φτιαχνω μονη μου... Ευχαριστώ πολυ Αγγελε...



***ΑΑ! Ξεχασα... Και φρουτα 2 φορες την εβδομαδα...***
 
εγω δεν τους φτιαχνω δικια μου για να σου πω συνταγη, αλλα αφου θες κατι ευκολο...
βρασε ενα αυγο...10 λεπτα(πες την μαμα σου να στο κανει ή καποιον μεγαλυτερο.. Πες οτι το θες σφιχτο)
και μετα κοψτω στη μεση και βαλτω σε ενα μπολακι στο κλουβι... Και μετα ελπιζεις να το φανε!



φρουτα και λαχανικα δινουμε καθε μερα αν ειναι δυνατον... Αν οχι οσο ποιο συχνα μπορουμε...

ομως τωρα που ειναι πολυ μικρα αποφυγε να βαζεις για λιγο καιρο...
 
ευχαριστω... Θα το προσπαθησω και αυτο και θα σε ενημερωνω...



"<ομως τωρα που ειναι πολυ μικρα αποφυγε να βαζεις για λιγο καιρο...">
τι ενοεις;



δηλαδη... Το βραδυ γεννηθηκε... Κανει τωρα ή το μεσημερακι να τους βαλω αυγοτροφη;
 
αυγοτροφη ή αυγο επιβαλετε να βαλεις...

τα λαχανικο-φρουτα αποφυγε για λιγο...
 
κ το αυγο μην το αφηνεις ολη μερα, χαλαει, να το βαζεις το πρωι κ το μεσημερι να το αφαιρεις οσο κ αν εφαγαν
 
Υπάρχει αρσενικος στο κλουβί; Αν ναι, αυτος συνηθως αναλαμβανει να ταιζει την θηλυκια και εκεινη με την σειρά της ταιζει τον νεοσσό. Η θηλυκια βγαινει σπάνια απο την φωλιά μόνο οταν προκειται να κουτσουλήσει... Εσυ να τους παρεχεις τα απαραιτητα, δηλαδη φρεσκο νερό καθημερινά, σπόρους, και αυγό ή αυγοτροφή. Μην τα ενοχλέις πολύ...Αν η θηλυκια ειχε κανει και αλλα αυγά, καθε δευτερη μερα θα εμφανιζεται και ενας νεος νεοσσος!

Να σου ζησει!
 
Back
Top