Διατροφή Ειχε η τροφη κατι και δεν την ετρωγε το budgie μου;

may-queen88

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2009
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πριν λίγο καιρό (οσο ακόμα είχα το μπάτζι μου) αγόρασα συσκευασμένο millet. Ο Μπιλλάκος μου τρελενόταν για αυτά αλλά αυτα από τη συσκευασία ούτε καν τα άγγιξε. Υπάρχει περίπτωση να είχα πάνω κάτι τοξικό? Πως μπορώ να τα καθαρίζω για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα πάθει τίποτα το Lovebird μου;
 
Προφανως και δεν θα κρατησεις αυτην την τροφη για το πουλι που σκοπευεις να παρεις και επειδη ειπες οτι πεθαινουν τα Budgie σου, (συμπερανα οτι μιλας για καποιον αριθμο πουλιων) θα προτεινα να πεταξεις και το κλουβι. Αφου δεν ξερεις αν ειχαν καποια μεταδοτικη ασθενεια μπορει και το καινουριο πουλακι να εχει παρομοια τυχη αν το βαλεις σε εκεινο το κλουβι. Παρεμπιπτοντως τι κλουβι ειναι; Αν δεν εχεις τωρα κανενα πουλι καλυτερα να πεταξεις ολα τα πραγματα και να αγορασεις καινουρια και καθαρα για το καινουριο πουλακι.

Καλυτερα να διαλεξεις μια συσκευασμενη τροφη απο επωνυμη εταιρεια και οχι χυμα μιγματα αγνωστου προελευσεως.
 
ναι. Πιο παλιά το είχα αγοράσει χύμα και μέσα σε 3 μέρες δεν υπήρχε ούτε σπόρι στο κλαδάκι και όταν του έβαλα το συσκευασμένο δεν το ακουμπούσε.



Το παλιό κλουβί ήταν από την Ferplast. Φυσικά θα πάρω καινούργιο και έχω βρει πάλι από την ίδια εταιρία
 
Οσο για το γεγονος οτι πεθαναν τα μπατζι μου το πρώτο είχε διαρροια απο τοτε που το πηρα. Δεν το ειχα προσεξει στο μαγαζι. Για το δευτερο δεν ειχα ακουσει για συμπληρωματα διατροφης και δεν ετρωγε λαχανικα και φρουτα και σταδιακα εξασθαινουσε



Θα παρω ενα μονο πουλακι και δεν εχω αλλα οποτε ετσι κι αλλιως θα ειναι μονο του
 
Η διαρροια ειναι συμπτωμα ασθενειας και φανταζομαι δεν εγιναν οι απαραιτητες εξετασεις που ισως μαθαινες τι ειχε. Πως ξερεις οτι δεν ηταν καποια ασθενεια που ισως να κολλησε και το αλλο πουλακι; Το οτι το δευτερο δεν ετρωγε λαχανικα και φρουτα σιγουρα δεν ηταν καλο για την υγεια του αλλα η αιτια που πεθανε νομιζω πως ηταν αρκετα πιο σοβαρη ισως η ιδια που κατεληξε και το πρωτο. Εκτος κι αν ηταν ηλικιωμενο.
 
Ναι δε νομιζω επειδη δεν ετρωγε κάποια λαχανικα πέθανε..άλλοι ήταν οι παραγοντες..Ισως να εξασθενησε ο οργανισμος του απο την ελειψη κάποιων βιταμινων και ιχνοστοιχειων.. Να κόλλησε και κατι απο το άλλο πουλι και να σου πέθανε...Αλλα επειδη δε γνωριζουμε απο τι πεθανε το πουλάκι με την διαρροια μπορουμε μόνο να κάνουμε υποθέσεις...
 
Back
Top