Αναπαραγωγή Εκανε 1 αυγό και μετα απο 3 μέρες δεν εκανε άλλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panagoss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panagoss

PB New Member
Εγγραφή
24 Φεβ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Κοζάνη
Καλημέρα σε όλους.
Το ένα απ τα 2 ζευγάρια μου έχει κάνει 2 γέννες και τώρα ετοιμάζεται γιά τρίτη.
Εχει 3 μικρά και είναι 20 ημερών (δεν τα έχω χωρίσει ακόμα) έφτιαξε φωλιά και έχει κάνει 1 αυγό.
Περάσανε 3 μέρες και εν έχει κάνει άλλο, μήπως φταίνε τα μικρά που είναι μέσα ακόμα;
Πού να φτάσει και η 5 γέννα, απο τώρα τελειώσανε τα αυγά;
 
5η γέννα; Σκέφτεσαι τί επιπτώσεις θα έχει αυτό στην υγεία της θηλυκιάς σου; Μοιάζει σαν να θες να την εξοντώσεις...☹

Σου περασε απο το μυαλό μήπως γεννάει αυγά αλλά τα σπάει ο αρσενικός ή τα μικρά αν αυτα μπαινοβγαινουν στην φωλιά; Φρόντισε να ενισχύσεις την διατροφή της θηλυκιά σου γιατι δεν την βλέπω να τα βγαζει περα...

Επίσης αν υπαρχει η δυνατοτητα χώρισε τα μικρά αν εχεις διπλή ζευγαρώστρα, ή βαλε και τον αρσενικο μαζί τους να τα ταιζει για λίγες μέρες, δώστους εκτός από σπόρους, κυγοτροφή και μήλο για να δυναμώσουν και σε μερικές μέρες αστα μόνα τους να ανεξαρτητοποιηθούνε.
 
Η κανάρα μου είναι αρκετά γερή την έχω προετοιμάσει αρκετά καλά αλλά αν την δώ να μην την παλεύει θα την χωρήσω.
Στήν πέμπτη γέννα θα πάρω τα αυγά και θα τα βάλω σε παραμάνα ένα θυληκό φλωτοκάναρο που έχω.
Εννοειτα του χρόνου θα την βάλω μιά γέννα αφού θα έχω φτιάξει τα καινούργια ζευγάρια μου.
 
Δεν νομίζω να τελείωσαν τα αυγά από τώρα, μέχρι της 5 γέννες έχει πολλά να σου βγάλει.
Πέταξε το αυτό το αυγό.
Έχει πολλά ακόμα να βγάλει, άστη να ξανακάνει φωλιά και εάν δεν σου κάνει τόσα που να σε ευχαριστούν ξαναπετά τα μέχρι να σου κάνουν.
Και εάν την δεις να μην την παλεύει, μην την αφήσεις να ηρεμίσει, εκεί βαλτή να γεννάει.

Τα πουλιά δεν είναι μηχανές να κάνουν ότι θέλουμε.
Είναι ζωντανοί οργανισμοί που έχουν της ιδιαιτερότητες τους.
Εάν δεν το καταλάβουμε αυτό, δεν κάνουμε για πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag990
Πρίν 2 χρόνια είχα 2 ζευγάρια και το ένα με 5 γέννες μου έβγαλε 16 και το άλλο με 4 (πρώτη άσπορα) 14 αφού πρώτα συμβουλεύτικα κάποιον που ασχολείται χρόνια την επόμενη χρονιά δεν τις ζευγάρωσα και ήταν απόλυτα υγιείς οι 2 θυληκές.
Δέν νομίζω να είχε κάτι ειρωνικό η ερώτηση μου γιά να δεχτώ ειρωνική απάντηση εδώ είμαστε για να επηρεαζόμαστε πάντα θετικά από κάποιους ποιό έμπειρους από εμάς
 
Και γιατι δεν ρωτας ξανα το ιδιο εμπειρο ατομο για το προβλημα σου αλλα ρωτας τους ειρωνες αυτου του φορουμ;
 
Δεν είπα κάτι τέτοιο πρός θεού έκανα μιά ερώτηση γιά να επηρεαστώ θετικά. Νομίζω ότι οι θυληκές μας το δείχουν μέχρι που πρέπει να σταματάνε.
Την προηγούμενη χρονιά έβαλα 1 ζευγάρι αργά τον απρίλιο και το άφησα γιά 2 γέννες μόνο αν και η θυληκιά συνέχισε να γεννάει αυγά μόνη της φυσικά άσπορα.
Θέλεις να μου πείς την γνώμη σου φιλικά;
 
Φίλε μου ισως θα έπρεπε να εχεις διαβάσει κάποια απο τα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ post σχετικά με την αναπαραγωγή. Τότε θα είχες καταλάβει οτι αυτο που κάνεις είναι υπερβολικό και κυρίως κακό για την υγεία του πουλιού. Αν δεν σε ενδιαφέρει η υγεία του πουλιού τοτε μπορείς να την βάλεις να ζευγαρώσει πάλι. Αν σε ενδιαφέρει τοτε πρέπει να σταματήσεις. Οτι προετοιμασία και να κάνεις δεν ειναι δυνατόν να παρακάμπτεις τις δυνατότητές τους.
 
Μάλλων αυτό θα κάνω γιά να έχει κάποιος πουλιά πρέπει να τα αγαπάει και να τα καμαρώνει αλλιώς δεν ασχολείσαι δεν υπάρχει μέτρια κατάσταση και ερασιτεχνικά έτσι!
Νομίζω ότι όταν κάποιος μπορεί να χει λάθος οφείλουμε να τον διορθώνουμε.
Μάλλων είναι λίγο απότομες οι ερωτήσεις μου και κάποιες λέξεις που χρισιμοποιώ.
 
Φίλε μου το καταλαβαίνω οτι η αναπαραγωγή είναι ισως η καλύτερη περίοδος. Αυτο ομως δεν πρέπει να μας οδηγεί σε ακρότητες. Σίγουρα ολοι μας κάνουμε λάθη. Το θέμα είναι να ζητάμε πληροφορίες, να ακούμε, να διαβάζουμε, να μαθαίνουμε (και απο τα λάθη μας). Αυτο που πρέπει να εχουμε ομως στο μυαλό μας είναι οτι προέχει η υγεία των πουλιών. Τοτε ολα θα είναι καλύτερα.
 
Τα ζευγάρια φίλε Λευτέρη τα έχω μέσα στην κουζίνα μου εκεί που τρώω και τα καθαρίζω 2 φορές την εβδομάδα δεν νομίζω να θέλω το κακό τους απλά την επίθεση που δέχτηκα δεν κατάλαβα υπάρχει απλός τρόπος να απαντήσεις σε κάποιον αρνητικά.
Θα βολευτώ με τις υπάρχουσες ερωτήσεις από δω και πέρα.
Ευχαριστώ!
 
Παναγιώτη αν μου επιτρέπεις φυσικά, θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση. Η κουζίνα ενός σπιτιού είναι ο πλέον ακατάλληλος χώρος για την φιλοξενία των κλουβιών των φτερωτών μας φίλων και μάλιστα ειδικα την περίοδο της αναπαραγωγής. 🙂
Διαβασε αν θελεις αυτό το χρήσιμο άρθρο Teflon Ο σιωπηλός δολοφόνος και ίσως αναθεωρήσεις κάποιες στάσεις και απόψεις. Σιγουρα δεν θέλεις το κακό τους αλλά άθελά σου θέτεις την υγεία τους σε μεγάλο κίνδυνο.
 
Νομίζω ότι οι θυληκές μας το δείχουν μέχρι που πρέπει να σταματάνε.
Αν ειναι ετσι τοτε αυτος ειναι ο τροπος της να σου πει τερμα για φετος...
Μεχρι 3 γεννες ολοκληρωμενες(γεννα-εκκολαψη-ταισμα) ειναι το μεγιστο.Χωρις επιπτωσεις στα πουλια.

τα έχω μέσα στην κουζίνα μου εκεί που τρώω

Για την κουζινα δοκιμασε καποιο φυτο σε γλαστρουλα εσωτερικου χωρου.. Ο χωρος ειναι εντελως ακαταλληλος για πτηνα... Εκτος και ειναι προς καταναλωση!

Θέλεις να μου πείς την γνώμη σου φιλικά;
.. Παντα!:D
 
Ο χώρος της κουζίνας είναι μεγάλος και στο βάθος έχει ένα μικρό χώρισμα με γυψοσανίδα κι έχει ένα φωτεινό παράθυρο δεν νομίζω ότι ενοχλεί.

Εχω και μια αποθήκη με παράθυρο αλλά φοβάμαι να τα βάλω εκεί γιά την υγρασία.
Στο σπίτι μένω μόνος μου και λόγο δουλειάς επιστρέφω αργά έχουνε ησυχία και δεν είμαι και ο καλύτερος μάγειρας λόγω αναθυμιάσεων, αν και δεν φτάνει ο καπνός εκει;
 
Εβαλα την κανάρα μόνη της και άφησα τον αρσενικό με τα 3 πουλάκια συν 1 απο την πρώτη γέννα δεν είναι κι άσχημα...
Θα προσπαθήσω να τα βγάλω φότο αφού μεγαλώσουν λίγο ακόμα
 
Φίλε μου όταν ο τρόπος επικοινωνίας είναι γραπτός, δεν έχει ο συνομιλητής σου την ευχέρεια να καταλάβει το πώς το λες.
Και όταν βλέπεις κάποια πράγματα χιλιογραμμενα, σκέφτεσαι με το φτωχό το μυαλό σου (εγώ που το διαβάζω) καλά να γράψει ξέρει, να διαβάσει δεν μπορεί.
Τα ποιο πολλά από αυτά που ρωτάμε είναι ήδη απαντημένα, εάν μπορείτε διαβάστε .

Κανένας δεν θέλει να ειρωνευτεί η να δουλέψει κάποιον, αλλά όταν ένα μήνυμα είναι χιλιο ειπωμένο και χιλιο απαντημένο και αυτό που γράφεται είναι προκλητικό (5 γέννες ) πως θες να σου απαντήσει ο άλλος.

Περιμένουμε της Φώτο σου με χαρά.
 
Καλημέρα Φίλε Δημήτρη και συγνώμη αν προσέβαλα κάποιον.
Το να κάνει μιά κανάρα 5 φορές αυγά δεν πάει να πεί ότι θα μεγαλώσει και όλες τις φωλιές και δεν είναι όλες καλές μάνες δυστυχώς.
Τα στείρα θυληκά από κάποια διασταύρωση είναι κατά 90% καλές μάνες και φροντίζουνε τα μικρά γιατί να μην τις δώσουμε τη χαρά να μεγαλώσουνε κάποια μικρά.
Λάθος διατύπωση μάλλων τι να πώ μετά απ αυτή την συνομιλία αναθεώρησα κάποια πράγματα και θα είμαι πιό προσεκτικός με τα πουλιά.
Το 1 ζευγάρι μου το έχω είδη σταματήσει στην δεύτερη.
Ενα επιτυχές ζευγάρι μέχρι πόσα πουλιά μπορεί να βγάλει στην καλύτερη περίπτωση;
 
Πάνω που λέω να σου πω ένα μεγάλο καλός ήρθες στην μεγάλη μας παρέα, με Ρώτας πόσα μπορεί να βγάλει στην καλύτερη περίπτωση.
Σου απαντάω, τα πουλιά δεν είναι μηχανές να κάνουν ότι θέλουμε και όπως το θέλουμε εμείς.
2) πρέπει να μάθουμε ότι είναι χόμπι και δεν είναι δουλειά.
3) στην καλύτερη εγώ σαν Δημήτρης και με ένα είμαι καλά, αλλά στην καλύτερη 3 γέννες με 3 πουλιά στην κάθε γέννα είναι τέλεια.
Σε όλα σου απάντησα.
 
Back
Top