Αναπαραγωγή Εκκολάφθηκε μόνο ένας νεοσσός απο τα 3 αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης plitshold
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

plitshold

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2016
Μηνύματα
18
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα κ Χρονια Πολλα.. Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τη χαρα μου.. Μ Παρασκευη συμφωνα με τις μετρησεις μου ηταν να εκκολαφτουν κ τα 3 μικρα του Γκιωνη κ της Μελενιας μου.. εκκολαφτηκε ο 1ος νεοσσος το πρωι, αλλα μεχρι την Κυριακη του Πασχα, τα αλλα 2 οχι.. Ελειψα ολη εκεινη τη μερα κ γυρνωντας το βραδυ ειδα το 2ο αυγο μισο στην ταιστρα.. Το 3ο αυγο μεχρι την Τριτη που το κρατησα δεν ειχε εκκολαφτει.. Το ανοιξα κ ηταν ενας νεοσσος ετοιμος αλλα νεκρος.. Ετσι εμεινα με 1 νεοσσο απο τους 3
ο νεοσσος μου 4ημερων (2/5/16)
rsz_2cam00115.webp
 
Να σου ζησει! Γιατί η φωλιά έχει μόνο τσόχα ενώ ο νεοσσος είναι 4 ημερών; Δεν έχτισε φωλιά ή καναρα σου;
ευχαριστω πολυ.. Εχτισε φωλια υπερπαραγωγη πριν κανει τα αυγα αλλα μονη της πεταξε εξω τα υλικα της φωλιας!
 
Για να είμαστε σίγουροι: πότε η καναρα κάθισε μόνιμα στη φωλιά για να κλωσήσει και σε πόσες ημερες απο τότε άνοιξες το αυγό με το νεκρό νεοσσό;
 
@Φοίβος, το διαβασα.. Μαλλον αυτο που υποψιαζομαι ειναι https://community.petbirds.gr/threads/Νεκρά-πουλάκια-μέσα-στο-αυγό.2795/, ειδικα στο τελος γιατι οταν ανοιξα το αυγο ηταν κολωδες το υγρο κ ετοιμο το πουλακι.. Ενας πετσοπας που ρωτησα ειπε κανα 2 μερες πριν εκκολαφτουν τα αυγα να βαζω στην καναρα μπανιο για να περασει υγρασια στα αυγα

@ianos, 13 κ 14/4 εκανε 2 αυγα τα οποια αντικατεστησα με πλαστικα..15/4 εκανε το 3ο κ της εβαλα κ τα αλλα 2 κ τοτε εκατσε μονιμα στη φωλια.. Δεν εκανε ποτε 4ο αυγο!29/4 βγηκε το 1ο..1/5 βρηκα το 2ο μισο κ ως 3/5 που κρατησα το 3ο στη φωλια δεν εκκολαγτηκε... Το ανοιξα προσεκτικα μηπως κ ειναι ζωντανο, αλλα τιποτα..

rsz_2cam00115.jpg rsz_1cam00093.jpg ο μικρουλης κ το ζευγος
 
Back
Top