Γενικά Εκμάθηση σε κοκατίλ να τραγουδάει

Εγγραφή
28 Οκτ 2018
Μηνύματα
88
Καλησπερα! Εχω ενα κοκατιλ θηλυκο ενος ετους. Επειδη πραγματικα εχω βαρεθει να ακουω τον ιδιο ηχο😂(πλακα κανω)θα ηθελα να το μαθω να σφυριζει και να τραγουδαει. Καποιοι γνωστοι μου βγαζουν τα πουλακια τους με το κλουβι και με επιβλεψη στο μπαλκονι το μεσημερι και μαθαινουν απο τους ηχους αλλων πουλιων να σφυριζουν. Ειναι αποτελεσματικο;Να κανω κατι αλλο; Μπορω και στην τελικη να του μαθω να μιλαει; Σε περιπτωση που μπορει να μιλησει μπορειτε να μου προτεινετε ονοματα για το κοκατιλ που του ειναι ευκολο να πει; Δεν εχω βρει ακομα το ονομα της
 
Φυσικά και έχει νόημα. Απολαμβάνει τον ήλιο που της κάνει πολύ καλό!
Πολύ δύσκολα να μιλήσει ή να τραγουδήσει αλλά όσο πιο στενή σχέση έχετε και όσο πιο πολύ της μιλάς τόσο πιο πολύ θα δεθειτε και μπορεί να μην μιλήσει αλλά θα σε τρελανει με τα παιχνίδια της.
Και φυσικά μπορεί το δικό σου πουλάκι να είναι η εξαίρεση και να αρχισει κάποια στιγμή να αναπαράγει κάποιους ήχους. Ποτέ δεν ξέρεις!
 
Φυσικά και έχει νόημα. Απολαμβάνει τον ήλιο που της κάνει πολύ καλό!
Πολύ δύσκολα να μιλήσει ή να τραγουδήσει αλλά όσο πιο στενή σχέση έχετε και όσο πιο πολύ της μιλάς τόσο πιο πολύ θα δεθειτε και μπορεί να μην μιλήσει αλλά θα σε τρελανει με τα παιχνίδια της.
Και φυσικά μπορεί το δικό σου πουλάκι να είναι η εξαίρεση και να αρχισει κάποια στιγμή να αναπαράγει κάποιους ήχους. Ποτέ δεν ξέρεις!
Μα εγω φυσικα θα την βγαζω εξω. Επισης την εχω πιασει πολλες φορες να βγαζει πολλαπλους ηχους σαν να προσπαθει να τραγουδαει. Τελος καμια φορα εχει μια νευρικοτητα πιστευετε οτι με το να την βγαζω εξω θα την ηρεμισει;
 
Εδώ υπάρχουν αρσενικά που δε βγάζουν κιχ...🤐 Πόσο μάλλον το θηλυκό σου :)
οποτε τιποτα.
[automerge]1553022613[/automerge]
Εδώ υπάρχουν αρσενικά που δε βγάζουν κιχ...🤐 Πόσο μάλλον το θηλυκό σου :)
θελω να κανω αλλη μια ερωτηση. Θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω οταν το βγαζω απο το κλουβακι να παιζω μαζι του. Εγω τωρα απλα το χαιδευω η απλα καθομαστε παρεα. Μπορειτε να μου πειτε παιχνιδια για να παιζουμε μαζι και να την κραταω απασχολημενη;Ευχαριστω
 
Εδώ υπάρχουν αρσενικά που δε βγάζουν κιχ...🤐 Πόσο μάλλον το θηλυκό σου :)
😂 Ο καθένας κουβαλάει τον σταυρό του 😂


Μπορειτε να μου πειτε παιχνιδια για να παιζουμε μαζι και να την κραταω απασχολημενη;Ευχαριστω
Της έχεις φτιάξει παιχνιδάκια; Τα δικά μου τρελαίνονται για τα χαρτάκια που βάζουμε στα ατομικά κέικ και για τα καλαμάκια. Εγώ τα δένω στο πάρκο και τα κουνάω και ο μικρός τρέχει. Υπάρχουν και στο εμπόριο μερικά φανταστικά παιχνίδια που βάζουν και το μυαλουδακι τους να δουλέψει, πχ μπασκέτα και μαθαίνει να βάζει καλάθι ή να βάζει νομίσματα (πλαστικά) σε κουμπαρά.
 
😂 Ο καθένας κουβαλάει τον σταυρό του 😂



Της έχεις φτιάξει παιχνιδάκια; Τα δικά μου τρελαίνονται για τα χαρτάκια που βάζουμε στα ατομικά κέικ και για τα καλαμάκια. Εγώ τα δένω στο πάρκο και τα κουνάω και ο μικρός τρέχει. Υπάρχουν και στο εμπόριο μερικά φανταστικά παιχνίδια που βάζουν και το μυαλουδακι τους να δουλέψει, πχ μπασκέτα και μαθαίνει να βάζει καλάθι ή να βάζει νομίσματα (πλαστικά) σε κουμπαρά.
η αληθεια ειναι πως δεν εχω παιχνιδακια στο σταντ γιαυτο δεν της αρεσει και παει και τρωει τα τετραδια. Που μπορω να βρω την μπασκετα;Επισης μπορειτε να μου πειτε κανα παιχνιδι για το σταντ?
[automerge]1553023973[/automerge]
😂 Ο καθένας κουβαλάει τον σταυρό του 😂



Της έχεις φτιάξει παιχνιδάκια; Τα δικά μου τρελαίνονται για τα χαρτάκια που βάζουμε στα ατομικά κέικ και για τα καλαμάκια. Εγώ τα δένω στο πάρκο και τα κουνάω και ο μικρός τρέχει. Υπάρχουν και στο εμπόριο μερικά φανταστικά παιχνίδια που βάζουν και το μυαλουδακι τους να δουλέψει, πχ μπασκέτα και μαθαίνει να βάζει καλάθι ή να βάζει νομίσματα (πλαστικά) σε κουμπαρά.
επισης βρηκα μια μπασκετα με καθρεφτη και την μπαλα δεμενη πανω στην μπασκετα. Οτσν το πουλακι το δει λογικα δεν θα κανει κατι. Πως μπορω να του δειξω πως να το κανει;
 
Μπορειτε να μου πειτε παιχνιδια για να παιζουμε μαζι
Για παιχνίδι βολεύει πάρα πολύ ένα παρκάκι. Δε χρειάζεται κάτι μεγάλο, αλλά με 2-3 παιχνιδάκια (δικά σου ή του εμπορίου) γίνεται σούπερ. Αν είναι foraging, ακόμα καλύτερα. Μπορείς π.χ. Να πάρεις τέτοια μπαλάκια, να βάλεις μέσα κεχρί και θα ασχολείται με τις ώρες.Colourful_Munch_Woven_Vine_Chew_Balls_-_Foot_Parrot_Toy_-_Pack_of_4_-_720003__00315.1527715728.webp
Για διάδραση μαζί σου υπάρχουν πολλά... Θα σου δείξει με τον καιρό τι της αρέσει... Εμένα λατρεύει επιφάνειες (γραφείο, κρεβάτι κτλ) και να κυνηγάει πράγματα που του ρίχνω, να δαγκώνουμε μαζί :)eek:) κουμπιά από πουκάμισα και να κάνει δουλειές... Πλέον ρούχα δε μαζεύω από το μπαλκόνι απευθείας, αλλά βάζω απλώστρα μέσα, για να μαζεύει κι αυτός..
Συν μπασκέτες και παζλ που σου είπε η @ζιζι ...

Αλλά ό,τι και να κάνεις με τα κοκατίλ, καταλήγεις εδώ...⬇D0ceT73U8AAMYgF.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για παιχνίδι βολεύει πάρα πολύ ένα παρκάκι. Δε χρειάζεται κάτι μεγάλο, αλλά με 2-3 παιχνιδάκια (δικά σου ή του εμπορίου) γίνεται σούπερ. Αν είναι foraging, ακόμα καλύτερα. Μπορείς π.χ. Να πάρεις τέτοια μπαλάκια, να βάλεις μέσα κεχρί και θα ασχολείται με τις ώρες.View attachment 61483
Για διάδραση μαζί σου υπάρχουν πολλά... Θα σου δείξει με τον καιρό τι της αρέσει... Εμένα λατρεύει επιφάνειες (γραφείο, κρεβάτι κτλ) και να κυνηγάει πράγματα που του ρίχνω, να δαγκώνουμε μαζί :)eek:) κουμπιά από πουκάμισα και να κάνει δουλειές... Πλέον ρούχα δε μαζεύω από το μπαλκόνι απευθείας, αλλά βάζω απλώστρα μέσα, για να μαζέωει κι αυτός..
Συν μπασκέτες και παζλ που σου είπε η @ζιζι ...

Αλλά ό,τι και να κάνεις με τα κοκατίλ, καταλήγεις εδώ κάτω...⬇View attachment 61484
😀. Παρκακι που βρησκω σχετικα φτηνο;το σταντ που εχω ειναι πλατφορμα με ενα ορθιο ξυλο απο τι δασος και ενα οριζοντιο ξυλο. Και φυσικα μια σκαλιτσα. Μπορω να τα κρεμασω εκει η καλυτερα να παρω ενα παρκο
 
Κάθεστε μαζί και κάνεις πρώτα εσύ ό,τι θέλεις να κάνει και αυτό. Ασφαλώς δεν είναι εύκολο.
Φτιάξε της πρώτα εσύ παιχνιδάκια με πλαστικά καπάκια αναψυκτικών, καλαμάκια κτλ ώστε να εξοικειωθεί με το σκηνικό του "παίζουμε παρέα" και σιγά σιγά θα βρείτε ή θα φτιάξετε και άλλα.
 
το σταντ που εχω ειναι πλατφορμα με ενα ορθιο ξυλο απο τι δασος και ενα οριζοντιο ξυλο. Και φυσικα μια σκαλιτσα.
Για ένα πουλάκι νομίζω είναι μια χαρά... Απλά τα παιχνίδια θέλουν συχνά άλλαγμα να μη βαριέται...
 
Κάθεστε μαζί και κάνεις πρώτα εσύ ό,τι θέλεις να κάνει και αυτό. Ασφαλώς δεν είναι εύκολο.
Φτιάξε της πρώτα εσύ παιχνιδάκια με πλαστικά καπάκια αναψυκτικών, καλαμάκια κτλ ώστε να εξοικειωθεί με το σκηνικό του "παίζουμε παρέα" και σιγά σιγά θα βρείτε ή θα φτιάξετε και άλλα.
μπορειτε να μου στειλετε φωτο για το πως θα ειναι τα παιχνιδια που θα της φτιαξω; Επισης λατρευει να παιρνει τα νομισματα απο το γραφειο και να τα πεταει κατω
[automerge]1553024395[/automerge]
Για ένα πουλάκι νομίζω είναι μια χαρά... Απλά τα παιχνίδια θέλουν συχνά άλλαγμα να μη βαριέται...
να κρεμασω εκει τα παιχνιδια;
 
Μπορείς να δέσεις από το οριζόντιο ξύλο με ένα σχοινακι ένα τσαμπί κεχρί. Είμαι σίγουρη ότι σχεδόν αμέσως θα καταλάβει ότι πρέπει να τραβήξει το σχοινί για να ανεβάσει πάνω το κεχρί και να το φάει 😁
 
Μπορείς να δέσεις από το οριζόντιο ξύλο με ένα σχοινακι ένα τσαμπί κεχρί. Είμαι σίγουρη ότι σχεδόν αμέσως θα καταλάβει ότι πρέπει να τραβήξει το σχοινί για να ανεβάσει πάνω το κεχρί και να το φάει 😁
η απλα θα παει απο κατω. 😂
 
Back
Top