Φροντίδα Εκμαθηση νεας λεξης σε budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Το budgie μου αυτον τον καιρο εμαθε την πρωτη του λεξη, την οποια επαναλαμβανει καθημερινα, (μαλλον κανει εξασκηση😛) φτανοντας σε σημειο να τη λεει αρκετα καθαρα! Παραλληλα, μιμειται και ηχους φιλιων, χωρις να μπερδευει τη λεξη με τον ηχο αυτο.Απο χθες του λεω συνεχως μια αλλη λεξη, την επομενη που θελω να μαθει. Οποτε του τη λεω αυτος κανει λαρυγγισμους, προσπαθωντας μαλλον να την πει."Πλησιαζει" τις συλλαβες που εχει η λεξη, αλλα δεν μπορει να την πει ακομα. Οποτε του λεω τη λεξη λοιπον, αρχιζει ενα ολιγολεπτο "παραληριμα"😛 Και η ερωτηση μου ειναι:να τον σταματαω, επαναλαμβανοντας ξανα την λεξη, ή να τον αφηνω να λεει τα δικα του, κι οταν σταματησει να συνεχιζω;
 
Εχει μαθει το ονομα μου &να κανει αυτο το σμουτς των φιλιων προς το παρον 😛 Νταξει δεν ειναι και τιποτα τρομερο, αλλα μαθαινει γρηγορα, αν σκεφτεις οτι τον εχω λιγοτερο απο ενα μηνα! Τωρα μαθαινει τη λεξη καλημερα, λιγο δυσκολο μου φαινεται να την πει βεβαια αλλα για να δουμε :D
 
Εχει μαθει το ονομα μου &να κανει αυτο το σμουτς των φιλιων προς το παρον 😛 Νταξει δεν ειναι και τιποτα τρομερο, αλλα μαθαινει γρηγορα, αν σκεφτεις οτι τον εχω λιγοτερο απο ενα μηνα! Τωρα μαθαινει τη λεξη καλημερα, λιγο δυσκολο μου φαινεται να την πει βεβαια αλλα για να δουμε :D
λοιπον μια φιλη της μαμας μου ειχε ενα budgie και καθε μερα που ξυπναγε ο γιος της του ελεγε: Καλημερα Κωστα! Ηταν μια γλυκα αλλα δυστηχως της πεθανε το ειχε πολυ χρονια τωρα εχει ενα αλλο
 
Οντως, συνδεουν λεξεις με καταστασεις και προσωπα και να λενε την καθε λεξη την καταλληλη στιγμη! Αντε να δουμε τι θα κανει και ο δικος μου 😛
 
Οντως, συνδεουν λεξεις με καταστασεις και προσωπα και να λενε την καθε λεξη την καταλληλη στιγμη! Αντε να δουμε τι θα κανει και ο δικος μου 😛
μπορει και εσενα καθε πρωι να σου λεει καλημερα ειρηνη ποτε δεν ξερεις :) 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top