Γενικά Εκμεταλευση εκτος οριων

blackholesun

PB Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
312
Πόλη
Πειραιάς
Καλημερα σε ολους τους φιλους και φιλες, εχθες ειχα μια δουλεια στην ομονοια και περασα παραλληλα μια απο την (Αθηνας) μιας και ημουν εκει για να παρω μια τροφη που ηθελα. Φυσικα δεν θα πω σε ποιο μαγαζι πηγα διοτι θα το χαρακτηρισω απαραδεκτο, οχι σε θεμα καθαριοτητας θεμα υγιεινης κτλ, αλλα απο θεμα εκμεταλευσης.
Το λεω αυτο γιατι πηγα να παρω μια τροφη για τον Τουιτι, βλεποντας ομως εναν double yellow, και εναν αλεξαδρινο που ειχε με εκανε να ρωτησω απο απλη περιεργια ποσο τους ειχε...
Δεν ενδιαφερομουν φυσικα, απλα ημουν περιεργος στο να μαθω τις τιμες του, αφου την ειχα ψηλιαστει οτι ο τυπος βαρουσε στο κοκκαλο...

Λοιπον ρωτησα μονο για τον Αλεξανδρινο, για τον ζακο δεν ρωτησα γιατι πλεον δεν ειχε σημασια...
Η τιμη του ειχε λεει 850 ευρω!
Δαχτυλιδι δεν εχει κιολας...

Παιδια αυτοι οι τυποι ειναι κλεφτες! Ο ανθρωπος πουλουσε parakeet σε τιμες amazons ! Ημαρτον και παλι ημαρτον, προσοχη σε κατι τετοιους. 😡
 
Για αυτό όσο μπορούμε, αποφεύγουμε να ψωνίζουμε από αυτά τα μαγαζιά...
 
Αυτοι οσο θελουν και μπορουν αναλογα και πουλανε!

Παντα υπαρχουν οι "ξερολες" οπως και οι παρορμητικοι καταναλωτες(ανηκα σε αυτους και μου εχει μεινει και λιγο κουσουρι σε φασεις) που πανε να αγορασουν κατι χωρις να εχουν τις γνωσεις και πεφτουν θυματα αισχροκερδειας!
 
Σωτήρη από οτι καταλαβαίνω κοντά στον ring neck υπήρχε και κάποιος Ζακό? Μήπως ο πωλητής νόμιζε ότι τον ρωτούσες για τον Ζακο και μπερδευτήκατε;
 
Οταν μου ειπε την τιμη, φανηκα καταλαθος βεβαια λιγο τρομαγμενος και ειρωνικος, αθελα μου βεβαια... Το καταλαβε ομως, βασικα ξερεις γιατι προβληματιζομαι; γιατι αυτος ο συγκεκριμενος αλεξαδρινος + επισης κατι αλλα πτηνα ειναι εκει κανενα 6 μηνες χωρις να εχουν πουληθει. Δεν το καταλαβαινει απο μονος του αραγε οτι δεν πουλαει ετσι!



Οχι Τζωρτζινα μου κανενα λαθος, οταν τον ρωτησα για τον αλεξαδρινο ποσο εχει, τον εβγαλε εξω μου τον εδωσε να τον κρατησω (και καλα να γλυκαθω) και μου ειπε τιμη...
 
Για μένα το εξωφρενικό της υπόθεσης δεν είναι οι τιμές (μια διαφορά προς τα πάνω έχουν όλα τα καταστήματα στο κέντρο μιας πρωτεύουσας).
Το απαράδεκτο είναι πως δεν μπορεί ένα μαγαζί στο απόλυτο κέντρο μιας πρωτεύουσας να φιλοξενεί ζώα σε πανάθλιες συνθήκες και κανείς "αρμόδιος" να μην έχει τύχει να το δει. Γιατί εγώ γνωρίζω τουλάχιστον δύο τέτοια καταστήματα στην περιοχή που ανέφερες.
 
λΜαρια φυσικα και πρωτευη η ποιοτητα ζωης τον ζωων, αλλα η τιμη που ανεφερα ειναι διπλασια ακριβως, ο τυπος κανει καθαρα αισχροκερδια
 
οχι ειναι ΚΛΕΦΤΗΣ του το εχω πει... Αν και μου ειπε οτι αν θελω κατι να ρωταω αυτον και οχι τον υπαλληλο που κανει λαθη, αυτο οταν μου ειπε οτι πουλουσε ενα ζακο 2.000 ευρο!
 
Back
Top