Φροντίδα Εκπαίδευση Ζακό στις πτήσεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης helen00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

helen00

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2022
Μηνύματα
17
Πόλη
Αργοστόλι
Καλησπέρα..ο ζακο μου είναι 7 μηνών αλλά δεν έχει βελτιωθεί καθόλου στο πέταγμα. Φοβάμαι να τον βγάζω απ' το κλουβί του γιατί κάνει γρήγορες πτήσεις κ προσγειώνεται ανώμαλα.πολλες φορές χτυπάει σε κάποιο έπιπλο κ πέφτει στο έδαφος. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον βοηθήσω;
 
@helen00 καλησπέρα.Ειχες ξεκινήσει κάποιο post τον Νοέμβριο με το ίδιο θέμα. Να κάνω μια χαζή ερώτηση αν μου επιτρέπεις?
Τα φτερά του είναι ακέραια? Νομίζω το είχες πάρει μικρό από εκτροφεα αλλά πολλοί εκτροφεις εφαρμόζουν το κόβω τα φτερά για να μην πετάει και καλά. Τα φτερά πτήσης αν έχει επιλέξει να τα κόψει κάποιος θα αντικατασταθουν κατά την πτερορροια και τότε αν έχει μάθει το ταλαιπωρο να τα χρησιμοποιεί μάλλον θα επανέλθει . Εδώ έχει πολύ πιο έμπειρα μέλη από μένα σε παπαγάλους αλλά να σου πουν αλλά έχει τα φτερά του όλα και δεν μπορεί να κοντρολάρει την πτήση του μόνο του?
Υπάρχουν τρόποι να το τσεκάρεις χωρίς να ανοίξεις με το χέρι σου όλη την φτερούγα του .
Επίσης υπάρχουν τρόποι για να μην χτυπάει ελέγχοντας απόλυτα και περιοριζοντας τον χώρο που τον αφήσεις ελεύθερο στην αρχή.
 
Καλησπέρα..ο ζακο μου είναι 7 μηνών αλλά δεν έχει βελτιωθεί καθόλου στο πέταγμα. Φοβάμαι να τον βγάζω απ' το κλουβί του γιατί κάνει γρήγορες πτήσεις κ προσγειώνεται παντα ανώμαλα.πολλες φορές χτυπάει σε κάποιο έπιπλο κ πέφτει στο έδαφος. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον βοηθήσω;

@φιλομαθης τον πήρα τριών μηνών από εκτροφέα. Δεν νομίζω να έχει πειράξει τα φτερά του αν κ δε μπορώ να είμαι κ απόλυτα σίγουρη για αυτό. Πετάει ψηλά κ δυνατά στο χώρο αλλά δεν ελέγχει καθόλου τη προσγείωση.στη καλύτερη περίπτωση γατζωνεται στη κουρτίνα στη χειρότερη χτυπάει κάπου κ πέφτει κάτω. Τρέμω μη χτυπήσει.θα δοκιμάσω σε μικρότερο χώρο. Σ ευχαριστώ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα στις αρχές με τον δικό μου ακολούθησα Τία συμβουλές της κ @Sissy και τώρα σεν πιάνεται 😂 αρχικά τις πρώτες μέρες τον έβγαζα στην κρεβατοκάμαρα …από το κρεβάτι στο χέρι μου από το χέρι στο κρεβάτι κτλ μόλις τον είδα ότι εξοικειώθηκε τον έβγαζα στο σαλόνι παίρνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα καλύπτοντας τζάμια καθρέφτες και όλο το πάτωμα … στο σαλόνι έχω πάρκο και σταντ για να του κάνω πιο εύκολες και ασφαλης τις προσγειώσεις του
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό που παρατήρησα εγώ με το δικό μου κοκατιλ σημερα είναι ότι του είναι πιο εύκολο να κατέβει πετώντας, οπότε αν τον ανεβάσεις σε ένα ψηλότερο σημείο για να μάθει να κάνει κάθοδο ίσως βελτιωθεί, ενώ από χαμηλά (π.χ κλουβί) εμένα πετάει προς το ταβάνι και δεν προσγειώνεται καλά. Βέβαια ο λόγος είναι ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο στήριγμα σαν κλαδί ή κάποιο αντικείμενο στον τοίχο για να προσγειωθεί εκεί (όπως και στην φύση).

Η προυπόθεση βέβαια είναι να ξέρει να πετάει για να μην πέσει άτσαλα από ύψος σε αυτήν την περίπτωση.
 

Συνημμένα

  • Compress_20230308_131606_6257.webp
    Compress_20230308_131606_6257.webp
    139,6 KB · Προβολές: 15
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top