Εκπαίδευση Εκπαίδευση άγριου κοκατίλ 5 μηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Konlefk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Konlefk

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2024
Μηνύματα
52
Καλησπέρα. Εδω και 6 ημέρες έχω ενα άγριο κοκατιλ 5 μηνων και θελω να το εκπεδεύσω και να το εξημερώσω. Το κοκατίλ τρώει ( πολυ μάλιστα🤣🤣) και πίνει κανονικά. Απο τη. 4η μερα τρωει και κερασι. Το κοκατίλ δέχεται να είμαι κοντα του έως ενός σημείου, αλλά μέχρι εκεί. Αν υπερβω αυτα τα όρια κάνει σαν τρελο μέσα στο κλιυβί, κρεμαζεται απο τα καγκελα και τέτοια.
Προσπάθησα να το ταίσω αλλά ουτε καν ηρέμησε για να το κανω. Είμαι σε καλό δρόμο; Τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω εδώ που βρίσκομαι;

🙏🙏 Κάθε απάντηση είναι σημαντική και χρήσιμη για εμένα για τα επόμενά μου βηματα. Στόχος μου να μπορε7 να καθεται στο χερι μου να τραγουδάει να το ταίζω και να το μάθω να κυκλοφορει στο σπίτι. Ξέρω ότι αυτό θα πάρει πολυ χρόνο αλλά θελω να δώ τι βηματα να ακολουθήσω!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
 
Εδω και 6 ημέρες έχω ενα άγριο κοκατιλ 5 μηνων δέχεται να είμαι κοντα του έως ενός σημείου, αλλά μέχρι εκεί.
Είναι απολύτως λογική ή αντίδραση του.
Το έχεις μόνο λίγες μέρες, χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να συνηθίσει την παρουσία σου.
Τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω εδώ που βρίσκομαι;
Νομίζω ότι σου τα έγραψα αναλυτικά σε προηγούμενη ανάρτηση σου.
Ή εκπαίδευση-εξημέρωση ενός παπαγάλου χρειάζεται χρόνο, υπομονή και επιμονή.
 
Θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις- συμβουλές αν μπορείτε φυσικά!
 
Δεν υπάρχουν άλλες προτάσεις - συμβουλές..
Ο,τι υπάρχει είναι γραμμένο στο άρθρο που σου παραθεσε ο @Vada .
Κάθε πουλάκι είναι διαφορετικό και θέλει τον κατάλληλο χρόνο.
Μη ξεχνάς όμως πως το δικό σου το έχεις λίγες μέρες, τις πρώτες το είχες σε ένα κλουβί που δεν ήταν κατάλληλο, μετά του το άλλαξες.
Γενικά οι αλλαγές δε βοηθάνε..
Δώσε του χρόνο και δώσε και σε σένα να μάθεις!!
 
@Vasia24 Σήμερα πρώτη μερα που δεν έπαθε "κριση πανικού" δηλαδη αυτο το τρελο χτυπημα στο κλουβι και σκαρφάλωμα. Αντιθέτως σήμερα κελαείδησε 😮😮!!!! Ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές, δεν ξέρεις πόσο βοηθανε!!!!
 
@Vasia24 Μία ακομη απορία, τι ήχους πρέπει να του βάζω στο you tube;
 
@Vasia24 Α οκ γιατί απο το pet shop μου είπαν να του βάζω τραγούδια και μουσικές για να μαθαινει ήχους
 
Μετά από δύο εβδομάδες με το κοκατίλ, το πουλακι δέχεται απολύτως την παρουσία μου. Όταν το αφήνω για να κανω κάτι δείχνει ανιαρό και βαριεστημένο. Τουλάχιστον μία φορά την ημέρα κελαειδάει ( είναι σκέτη τρέλα) και παίζει με το παιχνίδι του ( το κατέστρεψε). Το μόνο που δεν δέχεται ακόμη είναι το χέρι. Μόλις δει χέρι ταράζεται και ξαφνικά αλλάζουν όλα. Πως να το κανω σιγά σιγά να συνηθίσει το χέρι μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Για να συνηθίσει το χέρι σου, θα ξεκινήσεις σταδιακά να το έχεις να κρατά ένα τσαμπί κεχρί μίλλετ ή κάποιο άλλο μεζεδάκι, εκτός κλουβιού (το χέρι) ώστε να αρχίσει να πλησιάζει και έπειτα σταδιακά και όταν αποδεχτεί την εγγύτητα με το χέρι σου, θα αρχίσεις να κάνεις την ίδια δουλειά έχοντας το χέρι μέσα στο κλουβί. Αφού επιτευχθεί κι αυτό, σε κάποια φάση θα βάλεις τα σποράκια στην άκρη του χεριού σου, αργότερα στην παλάμη σου εκτείνοντας κάποιο δάκτυλό σου ώστε να μπορεί να σταθεί εκεί. Χρειάζεται υπομονή κι επιμονή και ηρεμία. Αν αποτύχεις με το χέρι, κάνεις ακριβώς τα ίδια κρατώντας κάποια πατήθρα, ώστε τουλάχιστον να μάθει να ανεβαίνει εκεί.
(Δεν είμαι βέβαιος, αλλά κάπου είχα ακούσει ότι μπορεί και να φοβούνται βαμμένα νύχια, οπότε, έχε το κι αυτό στα υπόψη σου)
 
@ianos Αγόρασα τσαμπί κεχρί σήμερα , αλλα διαβάζοντας διάφορα μπευρδεύτικα σχετικα με το πόση ποσότητα μπορώ να του δίνω καθημερινά; HELP!!!!
 
Έχει πολλά βιντεάκια στο youtube σχετικά με την εκπαίδευση. Όλα έχουν δύο κοινά στοιχεία. Υπομονη και επιμονή..
Αρχικά αν φοβάσαι το χτύπημα με το ράμφος τότε καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσεις μια βέργα μικρή. Το μόνο θέμα με αυτό είναι ότι μετά θα πρέπει να κάνεις ξανά την διαδικασία για το χέρι. Εγώ θα σου περιγράψω τι έκανα με τον δικό μου απευθείας με το χέρι. Αρχικά αφού ηρέμησε στο κλουβί του και συνήθισε το χώρο του, ξεκίνησα να τοποθετώ το χέρι μου κοντά του εξωτερικά από το κλουβί. Όταν είδα ότι δεν ταραζετε άρχισα να το βάζω μέσα στο κλουβί για λίγα λεπτά κάθε μέρα. Μειώνοντας σταδιακά την απόσταση. Τελικά μετά από λίγες μέρες , ούτε βδομάδα, έφτασα να βάζω τον δείκτη μπροστά του στο στήθος. Κάθε φορά που το βάζω κάνω ένα συγκεκριμένο ηχο-σφυριγμα ώστε να αναγνωρίζει και με ήχο την πρόθεση μου, ότι θέλω να ανέβει στο δάχτυλο. Μετά τοποθετώντας τον δείκτη και απλά σηκώνοντας ελαφρά χωρις να τον ενοχλώ ....Ωπ ανέβηκε... Μετά θέλει υπομονή να βγει από το κλουβί... Γιατί μπορεί να ανέβηκε στο δάχτυλο αλλά θα χρειαστεί άλλο τόσο περίπου να τον πείσεις ότι έξω από τον χώρο του είναι ασφαλής...
Ο χρόνος που χρειάζεται το κάθε κοκατιλ για να μάθει είναι διαφορετικός ανάλογα με τον χαρακτήρα του.
 
@andreasliou Καλημερα σας ευχαριστώ πολύ. Αυτη τη στιγμή βρίσκομαι σε στάδιο οπου δέχεται να το ταίσω εκτός κλουβιού και όταν βάζω το δείκτη μου μέσα απο το κάγκελο καποιες φορές μου το τσιμπάει ελαφρα σαν γλύψιμο καπως😅😅. Απλώς ακόμα δεν δέχεται καθολου το χέρι μέσα στο κλουβί. Μολις ακούει το πορτάκι ταράζεται
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Konlefk ξεκινά να αφήνεις το χέρι σου λίγη ώρα ακίνητο στο πορτακι... Μόλις το συνηθίσει, και δεν εννοώ την ίδια μέρα :) ... Μετά από κάποιες φορές δεις ότι δεν αντιδράει προχωράς λίγο και πάλι ακίνητο και ούτο καθεξής... Αυτή ήταν η δική μου τακτική τουλάχιστον...
 
@andreasliou Ωραία ευχαριστώ πολύ. Οπως το είδα τις πρωτες μερες δεν περιμενα πουε ότι θα φάει απο το χέρι μού😅 κι ομως έγινε. Μετα απο προσπάθεια μίας ώρας το πέτυχα και τωρα μεσα σε 5 λεπτα το αναγνωρίζει. Οπότε τώρα θα επειχηρήσω το πορτακι
 
Back
Top