Φροντίδα Εκπαίδευση ζευγαριού πάροτλετ

STALAVISTA

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2019
Μηνύματα
34
Καλησπέρα, έχω πάρει πρόσφατα ένα ζευγάρι δύο μηνών πάροτλετ ταϊζμένα με κρέμα. Επέλεξα δύο(αρσενικό-θυλικό) για τον λόγο ότι τουλάχιστον 8 ώρες θα λείπω από το σπίτι λόγω δουλειάς και κάποιες φορές ολόκληρη ημέρα. Η ερώτηση μου είναι αν εκπαιδεύονται κανονικά και πλήρως σαν ζευγάρι ή επειδή έχει το ένα το άλλο δεν θα δεθούν ποτε με άνθρωπο αρκετά..
 
Πολύ καλά έκανες και πήρες δύο πουλάκια έτσι ώστε να έχει το ένα παρέα το άλλο. Προσωπικά το προτείνω σε όλους τους κατόχους παπαγάλων να τους έχουν σε ζευγάρια του ίδιου ή διαφορετικού φύλου. Όταν εννοείς εκπαίδευση τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις; Γενικά πάντως θα είναι λίγο πιο δύσκολο να τα εκπαιδεύσεις και τα 2 μαζί. Πρέπει να ασχολείσαι με το καθένα ξεχωριστά.


επειδή έχει το ένα το άλλο δεν θα δεθούν ποτε με άνθρωπο αρκετά
Όσο ασχολείσαι μαζί τους θα υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ σας και θα είσαι μέρος της καθημερινότητας τους. Αν σταματήσεις να ασχολείσαι θα απομακρυνθούν και αυτά από εσένα και ουσιαστικά μετά θα έχεις 2 πουλάκια που δεν θα σε εμπιστεύονται και θα έχουν συμπεριφορά άγριου με ότι αυτό συνεπάγεται.

Σημείωση
Αν περνάει, έστω και λίγο, από το μυαλό σου το ενδεχόμενο μιας μελλοντικής αναπαραγωγής θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι πάρροτλετ ταϊσμένα στο χέρι δεν πρέπει να μπαίνουν σε αναπαραγωγή.
 
Καλησπέρα...Άλλο είναι η εκπαίδευση και άλλο το δέσιμο με τον άνθρωπο...
Εμένα με είχε συμβουλέψει ο εκτροφέας όπου τα είχα πάρει να τα βγάζω χώρια εκτός κλουβιού για δύο λόγους. Γιατί πρώτον εκπαιδεύονται πιο εύκολα και δεύτερον για να δεθούν μαζί μου εφόσον εγώ το επιθυμώ...
Έκανα στην αρχή μερικές δοκιμές ώστε να τα βγάζω χωριστά αλλά επειδή τσιρίζαν και τα δύο άρχισα να τα βγάζω μαζί...
Παρόλο που έχουν δεθεί μαζί μου όταν τα βγάζω έξω από το κλουβί πιο πολυ δίνει σημασία το ένα στο άλλο... Μαζί τρώνε... Μαζί παίζουνε... Μαζί όλα, αρκεί να είναι το ένα μαζί με το άλλο, ακόμη και πάνω μου μαζί έρχονται...
Είναι πολύ έξυπνα πουλάκια... Μπορούν και ως ζευγάρι να εκπαιδευτούν αλλά χρειάζεται θέληση και υπομονή...
 
Πολύ καλά έκανες και πήρες δύο πουλάκια έτσι ώστε να έχει το ένα παρέα το άλλο. Προσωπικά το προτείνω σε όλους τους κατόχους παπαγάλων να τους έχουν σε ζευγάρια του ίδιου ή διαφορετικού φύλου. Όταν εννοείς εκπαίδευση τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις; Γενικά πάντως θα είναι λίγο πιο δύσκολο να τα εκπαιδεύσεις και τα 2 μαζί. Πρέπει να ασχολείσαι με το καθένα ξεχωριστά.



Όσο ασχολείσαι μαζί τους θα υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ σας και θα είσαι μέρος της καθημερινότητας τους. Αν σταματήσεις να ασχολείσαι θα απομακρυνθούν και αυτά από εσένα και ουσιαστικά μετά θα έχεις 2 πουλάκια που δεν θα σε εμπιστεύονται και θα έχουν συμπεριφορά άγριου με ότι αυτό συνεπάγεται.

Σημείωση
Αν περνάει, έστω και λίγο, από το μυαλό σου το ενδεχόμενο μιας μελλοντικής αναπαραγωγής θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι πάρροτλετ ταϊσμένα στο χέρι δεν πρέπει να μπαίνουν σε αναπαραγωγή.
Για εκπαίδευση θέλω να έρχονται στο χέρι σε εμένα και την κοπέλα μου αν γίνεται από μόνα τους και να μην μας αποφεύγουν καθόλου για αρχή, όπως και να μην κάνουν την κίνηση να δαγκώσουν όταν τα πλησιαζουμε με το χέρι.. Τώρα για κόλπα και τέτοια είναι κάτι πολύ μακρινό και λογικά δύσκολο με δύο. Για αναπαραγωγή το έχω ακούσει ότι δεν κάνει αλλά θα ήθελα να ξέρω αν δεν είναι απόλυτο γιατί ίσως κάποια στιγμή με το καλό να το επιλέξω να τους βάλω φωλιά...
[automerge]1556209318[/automerge]
Καλησπέρα...Άλλο είναι η εκπαίδευση και άλλο το δέσιμο με τον άνθρωπο...
Εμένα με είχε συμβουλέψει ο εκτροφέας όπου τα είχα πάρει να τα βγάζω χώρια εκτός κλουβιού για δύο λόγους. Γιατί πρώτον εκπαιδεύονται πιο εύκολα και δεύτερον για να δεθούν μαζί μου εφόσον εγώ το επιθυμώ...
Έκανα στην αρχή μερικές δοκιμές ώστε να τα βγάζω χωριστά αλλά επειδή τσιρίζαν και τα δύο άρχισα να τα βγάζω μαζί...
Παρόλο που έχουν δεθεί μαζί μου όταν τα βγάζω έξω από το κλουβί πιο πολυ δίνει σημασία το ένα στο άλλο... Μαζί τρώνε... Μαζί παίζουνε... Μαζί όλα, αρκεί να είναι το ένα μαζί με το άλλο, ακόμη και πάνω μου μαζί έρχονται...
Είναι πολύ έξυπνα πουλάκια... Μπορούν και ως ζευγάρι να εκπαιδευτούν αλλά χρειάζεται θέληση και υπομονή...
Καλησπέρα Eva, τις λίγες ημέρες που τα έχω παρατήρησα ακριβώς αυτό που λες στις προσπαθειές μου να τα προσεγγίσω, όταν βγάζω το ένα (πιανωντάς το αναγκαστικά..) το άλλο κάνει σαν τρελό και το φωνάζει, σήμερα δοκίμασα και τα έπιασα και τα δυο μαζί και κατέληξα να τα έχω στην χούφτα μου με ανοιχτό το χέρι και να τρώνε άνετα...IMG_20190425_191915.webp
αρχίζω να πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να δεθούν μαζί μας είναι να τα βγάζουμε μαζί... Και φυσικά μόνο με λιχουδιές κάθονται τελείως ήσυχα. Γενικά χαλαρώνουν εύκολα λίγα λεπτά μετά που τα πιάσω αλλά όποτε τα ξαναπλησιάζω μέσα στο κλουβί απομακρύνονται και ο αρσενικός που φαινόταν πολύ πιο ήσυχος, άρχισε να ρίχνει δαγκωματιές...Αν δαγκώνει έτσι 2 μηνών δεν μας βλέπω καλα όταν μεγαλώσει..
😁😂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι πολύ όμορφα! Μην τα ζορίζεις αρπάζοντας τα με το χέρι σου διότι αυτό τους δείχνει να φοβούνται τα χέρια κι όχι ότι τα χέρια σου δεν αποτελούν κίνδυνο. Το ότι κάνει πίσω και σε δαγκώνει δείχνει ότι άρχισε να φοβάται. Θέλεις να τα κάνεις να έρθουν αυτά σε εσένα κι όχι το αντίθετο. Αν αφήσεις την πόρτα ανοιχτή δεν θα βγουν;

αρχίζω να πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να δεθούν μαζί μας είναι να τα βγάζουμε μαζί... Και φυσικά μόνο με λιχουδιές κάθονται τελείως ήσυχα.

Αυτό να κάνεις. 👍
 
όταν βγάζω το ένα (πιανωντάς το αναγκαστικά..)
Μεγαλο λάθος!
Ο ρόλος τους δεν είναι να βγαίνουν και να κάθονται ήσυχα στη χούφτα μας αλλά να έχουν και έναν χώρο εκτός κλουβιου για να παίζουν και φυσικά να πετάνε.
Προσπάθησε με τις λιχουδιές να τα προσεγγίσεις αφήνοντας τους το περιθώριο να επιλέξουν αυτά αν θα έρθουν στο χέρι σου ή όχι, αν θα βγουν από το κλουβί ή όχι.
 
Αν αφήσεις την πόρτα ανοιχτή δεν θα βγουν;
Δεν την έχω αφήσει ανοιχτή πάνω από τέταρτο αλλά δεν έδειξαν κανένα ενδιαφέρον να βγουν... Τα έχω μόλις μια εβδομάδα αλλά δείχνουν πολύ χαρούμενα με το κλουβί τους και μάλιστα από την πρώτη ημέρα όσο περίεργο κι αν φαίνεται, το θηλυκό μέσα σε 5 λεπτά που τα έβγαλα απο το κουτί έπαιζε με το καμπανάκι απο την κούνια λες και ηταν το σπίτι του από καιρό... Κανένα στρες προσαρμογής. Πιστεύω πως προς το παρόν δεν τα ενδιαφέρει καθόλου να βγουν έξω γιατί τους άρεσε το κλουβί. Γενικά είναι πολύ πολύ ήσυχα και χαλαρά...
 
Πιστεύω πως προς το παρόν δεν τα ενδιαφέρει καθόλου να βγουν έξω γιατί τους άρεσε το κλουβί. Γενικά είναι πολύ πολύ ήσυχα και χαλαρά...

Eπικεντρώσου λοιπόν στο να χτίσεις μια σχέση εμπιστοσύνης μέσα στο κλουβί. Βάζε το χέρι σου και τάιζέ τα κεχρί, αν σε αφήνουν να τα ακουμπάς έστω και λίγο στο στήθος, στα πόδια ή στα κεφάλια τους χωρίς να δείχνουν ότι φοβούνται ή να σε αποφεύγουν αυτό είναι ένα καλό βήμα στο να προετοιμάσεις το έδαφος για να σε εμπιστευτούν κι έξω απο το κλουβί όταν θα είναι έτοιμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
... Αν σε αφήνουν να τα ακουμπάς έστω και λίγο στο στο στήθος, στα πόδια ή στα κεφάλια τους χωρίς να δείχνουν ότι φοβούνται ή να σε αποφεύγουν...
Ανοίγουν το στόμα όταν τα πλησιάσω με το χέρι αλλά προσεκτικά τα χαϊδεύω, με αφήνουν έστω και επιφυλακτικά.. Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα μικρός μπάτζι... (από ένα ζευγάρι τα είχα φτάσει σχεδόν 50!) νιώθω ότι έχω μια εξοικείωση και αντίληψη ως προς την γλώσσα του σώματός τους και τις περισσότερες συμπεριφορές τους. Επειδή όμως δεν παύει να είναι άλλο είδος...ψάχνομαι και ρωτάω ώστε να κάνω σωστές κινήσεις τώρα που είναι ακόμη νωρίς και μικρά... Δεν θα ήθελα ένα ζευγάρι παπαγάλων που απλά θα τους ταΐζω και θα τους βλέπω στο κλουβί όπως αν έπαιρνα άγρια...
Σημείωση. Εγώ έχω υπομονή και είμαι αισιόδοξος ίσως επειδή είχα και στο παρελθόν τα μπάτζι..η κοπέλα μου όμως που είναι και στο σπίτι της... (οι παπαγαλοι) περίμενε να δει μια συμπεριφορά αλληλεπίδρασης όπως στα βιντεάκια 😁... Της εξήγησα βέβαια ότι ακόμη και με ένα θα ήθελε μεν λιγότερη αλλά πάρα πολύ δουλειά για να φτάσουν σε τέτοια σημεία κι ας είναι ταϊζμενα στο χέρι.. Οπότε από αυτό προκύπτει και μια άλλη απορία μου, αν τελικά τα εξοικειώσω μαζί μου στο σημείο που θέλω, θα είναι φιλικά και άνετα μαζί της που την βλέπουν εξάλλου και κάθε μέρα και τους μιλάει και πολύ..? Ή μπορεί να εμπιστεύονται μόνο εμένα; Ακόμη είναι επιφυλακτική μαζί τους και συχνά αναρωτιέται αν κάναμε καλή επιλογή και πήραμε 2 αντί για 1... 😕
 
Ανοίγουν το στόμα όταν τα πλησιάσω με το χέρι αλλά προσεκτικά τα χαϊδεύω, με αφήνουν έστω και επιφυλακτικά.. Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα μικρός μπάτζι... (από ένα ζευγάρι τα είχα φτάσει σχεδόν 50!) νιώθω ότι έχω μια εξοικείωση και αντίληψη ως προς την γλώσσα του σώματός τους και τις περισσότερες συμπεριφορές τους. Επειδή όμως δεν παύει να είναι άλλο είδος...ψάχνομαι και ρωτάω ώστε να κάνω σωστές κινήσεις τώρα που είναι ακόμη νωρίς και μικρά... Δεν θα ήθελα ένα ζευγάρι παπαγάλων που απλά θα τους ταΐζω και θα τους βλέπω στο κλουβί όπως αν έπαιρνα άγρια...
Σημείωση. Εγώ έχω υπομονή και είμαι αισιόδοξος ίσως επειδή είχα και στο παρελθόν τα μπάτζι..η κοπέλα μου όμως που είναι και στο σπίτι της... (οι παπαγαλοι) περίμενε να δει μια συμπεριφορά αλληλεπίδρασης όπως στα βιντεάκια 😁... Της εξήγησα βέβαια ότι ακόμη και με ένα θα ήθελε μεν λιγότερη αλλά πάρα πολύ δουλειά για να φτάσουν σε τέτοια σημεία κι ας είναι ταϊζμενα στο χέρι.. Οπότε από αυτό προκύπτει και μια άλλη απορία μου, αν τελικά τα εξοικειώσω μαζί μου στο σημείο που θέλω, θα είναι φιλικά και άνετα μαζί της που την βλέπουν εξάλλου και κάθε μέρα και τους μιλάει και πολύ..? Ή μπορεί να εμπιστεύονται μόνο εμένα; Ακόμη είναι επιφυλακτική μαζί τους και συχνά αναρωτιέται αν κάναμε καλή επιλογή και πήραμε 2 αντί για 1... 😕

Σχετικά με το 2 ή 1 κάνατε άριστα που πήρατε 2 είναι η γνώμη μου. Οι παπαγάλοι όλων των ειδών είναι πιο χαρούμενοι και υγιείς ψυχικά όταν είναι 2. 2 μηνών ανοίγουν το στόμα γιατί ζητάνε φαγητό ή επιθετικά κάνοντας έναν συριγμό? Αν δεν μπορείς να καταλάβεις βάλε μας ένα βίντεο. Η γνώμη μου είναι ότι παίζει ρόλο και η ανατροφή τους απο τον εκτροφέα ως τώρα γι'αυτό που ζείτε. Πώς τα μεγάλωσε; Ασχολιόταν μαζί τους ενεργά για να τους μάθει πράγματα και να τα προετοιμάσει να γίνουν ήμερα κατοικίδια ή απλά πήγαινε απο πάνω τους με μια σύριγγα την ώρα που πεινούσαν και τους γέμιζε τα στομάχια κι έφευγε;
 
Σχετικά με το 2 ή 1 κάνατε άριστα που πήρατε 2 είναι η γνώμη μου. Οι παπαγάλοι όλων των ειδών είναι πιο χαρούμενοι και υγιείς ψυχικά όταν είναι 2. 2 μηνών ανοίγουν το στόμα γιατί ζητάνε φαγητό ή επιθετικά κάνοντας έναν συριγμό? Αν δεν μπορείς να καταλάβεις βάλε μας ένα βίντεο. Η γνώμη μου είναι ότι παίζει ρόλο και η ανατροφή τους απο τον εκτροφέα ως τώρα γι'αυτό που ζείτε. Πώς τα μεγάλωσε; Ασχολιόταν μαζί τους ενεργά για να τους μάθει πράγματα και να τα προετοιμάσει να γίνουν ήμερα κατοικίδια ή απλά πήγαινε απο πάνω τους με μια σύριγγα την ώρα που πεινούσαν και τους γέμιζε τα στομάχια κι έφευγε;
Από ότι κατάλαβα απλά τα τάιζε με σύριγγα, ήταν 2 αδέρφια πράσινα και δύο μπλε μαζί σε ένα κλουβί και εμείς διαλέξαμε το μοναδικό θηλυκό με το αρσενικό που δεν ήταν αδερφάκι, ήταν πιο ήρεμο και μάλιστα φαινόντουσαν ήδη να συμπαθιούνται όπως και ισχύει.. Συριγμό έκανε μόνο το πράσινο-θηλυκό κάνα δυο φορές όταν πήγα να το πιάσω και γενικά είναι λίγο πιο φοβικό από το αρσενικό ενώ στην αρχή ήταν πιο άνετο. Το μπλε όταν πάω να το χαϊδέψω μέσα στο κλουβί με το δάχτυλο, αφού το ξεγελάσω με τροφή.. Δεν κάθεται τελείως άνετα αλλά μου περιεργάζεται με το ράμφος του πιο πολύ ελαφρά όλο το δάχτυλο όπως κάνουν περίπου σε ένα παιχνίδι, δεν δαγκώνει δυνατά.. Το άλλο δεν πολυκαθεται εκτός αν έχω την τροφή(κεχρι σε τσαμπί..). Τρελαίνονται τόσο για αυτό το φαγητό που σε ότι φάση και να τα πετύχεις, ακόμη και όταν το είχα κλεισμένο στην χούφτα μου, τσιμπούσε να φάει κανονικά! Πάντως δεν ξέρω αν λέει αυτό κάτι αλλά όταν περνάμε δίπλα τους ή κάνουμε απότομες κινήσεις ή κατεβάζουμε το κλουβί τους.. ΔΕΝ τρομάζουν καθόλου, είναι πολύ άνετα...

Και κάτι άλλο, δεν ξέρω πόσο μπορεί να ισχύει αλλά νιώθω ότι έστω και 2 μηνών είναι πλέον σε φάση που δεν θέλουν να τα πιάνεις στην χούφτα ενώ την πρώτη-δεύτερη ημέρα που τα πήρα ήταν λίγο πιο δεκτικά σε αυτό.. Μπορεί να έπεσα ακριβώς σε αυτήν την αλλαγή που πλέον νιώθουν πιο ανεξάρτητα; Όσο για το ζευγάρωμα μπορεί να πλατειάζω αλλά νιώθω ότι θα είναι ικανά γιατί είδαμε προχθές και μια συμπεριφορά γνωστή για εμένα από το αρσενικό και σημαντική σε ένα ζευγάρι παπαγάλων κατά την γνώμη μου, το αρσενικό να βγάζει τροφή και να ταΐζει το θηλυκό όταν τους βγάλαμε την λιχουδια 😮, μου έκανε εντύπωση για τόσο μικρα...
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία:
Από ότι κατάλαβα απλά τα τάιζε με σύριγγα, ήταν 2 αδέρφια πράσινα και δύο μπλε μαζί σε ένα κλουβί και εμείς διαλέξαμε το μοναδικό θηλυκό με το αρσενικό που δεν ήταν αδερφάκι, ήταν πιο ήρεμο και μάλιστα φαινόντουσαν ήδη να συμπαθιούνται όπως και ισχύει.. Συριγμό έκανε μόνο το πράσινο-θηλυκό κάνα δυο φορές όταν πήγα να το πιάσω και γενικά είναι λίγο πιο φοβικό από το αρσενικό ενώ στην αρχή ήταν πιο άνετο. Το μπλε όταν πάω να το χαϊδέψω μέσα στο κλουβί με το δάχτυλο, αφού το ξεγελάσω με τροφή.. Δεν κάθεται τελείως άνετα αλλά μου περιεργάζεται με το ράμφος του πιο πολύ ελαφρά όλο το δάχτυλο όπως κάνουν περίπου σε ένα παιχνίδι, δεν δαγκώνει δυνατά.. Το άλλο δεν πολυκαθεται εκτός αν έχω την τροφή(κεχρι σε τσαμπί..). Τρελαίνονται τόσο για αυτό το φαγητό που σε ότι φάση και να τα πετύχεις, ακόμη και όταν το είχα κλεισμένο στην χούφτα μου, τσιμπούσε να φάει κανονικά! Πάντως δεν ξέρω αν λέει αυτό κάτι αλλά όταν περνάμε δίπλα τους ή κάνουμε απότομες κινήσεις ή κατεβάζουμε το κλουβί τους.. ΔΕΝ τρομάζουν καθόλου, είναι πολύ άνετα...
Eίπαμε, μην τα ξανακλείσεις στη χούφτα σου. Ειδικά αυτόν τον χειρισμό δεν τον επιτρέπουν ούτε τα περισσότερα τελείως ήμερα πουλιά. Ο στόχος σας είναι να ανέβουν στο δάχτυλό σας και να μπορείτε να τους ζητάτε να ανέβουν και να ανεβαίνουν επειδή θέλουν να κάθονται πάνω στα χέρια σας. Τον τρόπο τον έχετε αντιληφθεί, με το κεχρί! Είναι το μόνο που πρέπει να χρησιμοποιείτε κι όχι άσκοπα σκέτο μέσα στο κλουβί αλλά μόνο απο το χέρι σας για να τους δείχνετε ότι όταν ανεβαίνουν στα χέρια σας ή πάνω σας θα κερδίζουν κάτι που τους αρέσει πάρα πολύ.


Και κάτι άλλο, δεν ξέρω πόσο μπορεί να ισχύει αλλά νιώθω ότι έστω και 2 μηνών είναι πλέον σε φάση που δεν θέλουν να τα πιάνεις στην χούφτα ενώ την πρώτη-δεύτερη ημέρα που τα πήρα ήταν λίγο πιο δεκτικά σε αυτό.. Μπορεί να έπεσα ακριβώς σε αυτήν την αλλαγή που πλέον νιώθουν πιο ανεξάρτητα; Όσο για το ζευγάρωμα μπορεί να πλατειάζω αλλά νιώθω ότι θα είναι ικανά γιατί είδαμε προχθές και μια συμπεριφορά γνωστή για εμένα από το αρσενικό και σημαντική σε ένα ζευγάρι παπαγάλων κατά την γνώμη μου, το αρσενικό να βγάζει τροφή και να ταΐζει το θηλυκό όταν τους βγάλαμε την λιχουδια 😮, μου έκανε εντύπωση για τόσο μικρα...

Αυτό το κάνουν πολύ συχνά τα αδέρφια μεταξύ τους ακόμη και μέσα στη φωλιά, πουλάκια που καλά καλά δεν έχουν όλο το φτέρωμα τους. Δεν είναι σεξουαλική συμπεριφορά. Το βασικότερο όμως είναι ότι 2 αδέρφια δεν κάνει να ζευγαρώσουν διότι οι απόγονοι έχουν το υψηλότερο ποσοστό να φέρουν γενετικές ανωμαλίες. Μπορούν να ζήσουν αρμονικά στο ίδιο κλουβί χωρίς φωλιά.
 
Αυτό το κάνουν πολύ συχνά τα αδέρφια μεταξύ τους ακόμη και μέσα στη φωλιά, πουλάκια που καλά καλά δεν έχουν όλο το φτέρωμα τους. Δεν είναι σεξουαλική συμπεριφορά. Το βασικότερο όμως είναι ότι 2 αδέρφια δεν κάνει να ζευγαρώσουν διότι οι απόγονοι έχουν το υψηλότερο ποσοστό να φέρουν γενετικές ανωμαλίες. Μπορούν να ζήσουν αρμονικά στο ίδιο κλουβί χωρίς φωλιά.
Ίσως δεν το έγραψα καλά, δεν είναι αδέρφια, ήταν δύο μπλε αδερφάκια και δύο πράσινα και επιλέξαμε τον συνδιασμό να μην είναι μεταξύ τους.. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα επανέλθω με απορίες ή θετικές ελπίζω εξελίξεις..
 
Καλήμερα, επανέρχομαι με εξελίξεις... Τελικά μετά από μια εβδομάδα τάισμα με το χέρι μέσα στο κλουβί τους, τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά! Πλέον έρχονται μόνα τους, δεν φοβούνται απλά επειδή είναι δύο τα κυνηγάμε να τα φέρουμε πίσω όταν πηγαίνουν σε κουρτίνες, καθρέφτες κτλ! Το καλό είναι ότι πάντα θα ανέβουν στο χέρι χωρίς να μας αποφεύγουν και τελευταία τους έφτιαξα ένα "παπαγαλόπαρκο... 😁" ώστε να τα μάθουμε να κάθονται οσο το δυνατόν περισσότερο εκεί...
[automerge]1558854422[/automerge]
[automerge]1558854608[/automerge]

[automerge]1558854672[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα!Βλέπω η εξέλιξη στη σχέση σας κάνει άλματα προόδου! Μπράβο! Το παρκακι μου αρέσει πολύ και είμαι σίγουρος πως έχουν ξετρελαθεί μαζί του. Καλή συνέχεια και εύχομαι να συνεχίσετε έτσι! 👍✌️
 
Την καλησπέρα μου! Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για αυτό που κατάφερες! Η υπομονή, η επιμονή και η προσπάθεια σου ανταμείφθηκαν! Χάρηκα πολύ για εσάς! Τα πάτε περίφημα και τα φροντίζεις πολύ καλά! Γεια στα χέρια σου για το εξαιρετικό και όμορφο πάρκο που κατασκεύασες! Καλή σας συνέχεια! 😉🙂👌🤝
 
Back
Top