Φροντίδα Εκπαίδευση σε κακαρίκι να μην με φοβάται

ΣΙΛΙΑ

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2023
Μηνύματα
13
Καλησπέρα σας, μου φερανε δωρο ενα κακαρικι χωρις dna και χωρις ηλικια και θα ηθελα να μου πειτε τα βασικα για να το εκπαιδευσω ν αμαθει να μην με φοβαται,να μπορω να το χαιδεψω και οτι αλλο χρειαζεται για ν αμπορεσω να το φροντισω σωστα.Να αναφερω οτι ειμαι ανεργη και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να το παω στον πτηνιατρο στο περιστερι για να το δει να μαθω ηλικια και φυλο
 
καλησπερα.
[automerge]1685098956[/automerge]
@ΣΙΛΙΑ
Αυτο ειναι ενα βασικο αρθρο. με σωστο search θα βρεις και αλλες αναφορες εδω και απο ιδιοκτητες κλπ .
Τα κοστη ομως ενος παπαγαλου οπως και καθε αλλου pet bird δεν περιοριζονται μονο στου πτηνιατρου που θα πηγαινες για το φυλο και την ηλικια. Θελουν μεγαλο κλουβι σωστη διατροφη κλπ κλπ. Δεν μιλαμε για να επιβιωνουν απλα αλλα για να ζουν σωστα σαν οργανισμοι αλλα και ετσι ωστε να μην βγαλουν θεματα συμπεριφορας.
Ειχες ποτε pet bird? Εχεις χρονο στην καθημερινοτητα σου για να ασχοληθεις οσο χρειαζονται ?
To ατομο που στο χαρισε δεν μπορει να σε βοηθησει με το φυλο του και την ηλικια? Ειναι δικης του αναπαραγωγης? Σιγουρα θα γνωριζει και να σε βοηθησει για το πρωτο διαστημα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όταν θα μπορέσεις, ανέβασε φωτό από το πουλάκι, και το κλουβί του, ώστε να φαίνεται και η εσωτερική διάταξη αυτού. Επίσης πες μας για την τροφή που του δίνεις (μάρκα), και ό,τι άλλα συμπληρώματα σκοπεύεις να του δίνεις, π.χ. αυγό.
Γράψε μας ακόμη τις διαστάσεις του κλουβιού του (μήκος, πλάτος, ύψος), που (σε ποιο σημείο) έχεις το κλουβί, π.χ. σε δωμάτιο στον τοίχο..., το πρόγραμμα (ώρες) του ύπνου του και ό,τι άλλο σε απασχολεί.
 
@ianos καλημέρα σας ευχαριστώ για την απάντηση το πουλάκι ήρθε με αυτό το κλουβί ένα στρογγυλό οβάλ και μου είπαν ότι θέλει παραλληλόγραμμο και έτσι αγόρασα προσωρινά ένα παραλληλόγραμμο 42×30×56,5 .η τροφή που ήρθε μαζί του είναι λευκό σακουλάκι evia parrots every day mix ,ρίγανη,θυμάρι,ένα στικ με φρούτα,και χύμα άφυρμη αυγοτροφή.του βάζω άμμο με γλυκάνισο κ όστρακα,κομμάτια πράσινο μήλο του αρέσει πολύ,αχλάδι και λίγο πορτοκάλι,ανάλατα ωμά αμυγδαλα και ρίχνω λίγες σταγόνες μηλοξυδο στο νερό του όπως κάπου το διάβασα γτ τρώει κάτω από το κλουβί σκάβει τα πεταμένα τρόφιμα.ειναι κοντά σε τοίχο το κλουβί κ τον βλέπει ο ήλιος .για τον ύπνο δεν τον βλέπω πότε κοιμάται.τον σκέπαζαν το βράδυ αλλά φτερουγίζει μέσα στο κλουβί ανήσυχος κ δεν το ξανακάνω αλλά τον ακούω τα βράδια να με φωνάζει κάνει κάτι σαν "ε,ε" αυτόν τον μήνα τον αφήνω και βγαίνει κ κάνει βόλτα στο σαλόνι,πετάει κάθεται καναπέδες δαγκώνει τα ξύλινα έπιπλα κ μόνος του επιστρέφει στο κλουβί του για νερό κ φαγητό.δεν έρχεται ούτε στο χέρι μου,ούτε τρώει έξω από το κλουβί ,ούτε μπαίνει στην μπανιέρα του μόνο όταν την βάζω μέσα στο κλουβί πάει κ κάνει μπάνιο
[automerge]1685171265[/automerge]
Προσπαθώ να σας βάλω κι άλλο φωτογραφικό υλικό και μου βγάζει μεγάλο αρχείο
[automerge]1685171740[/automerge]
@φιλομαθης όχι δεν είχα ποτό bird pet ,και πήγε και το αγόρασε από κάποιο pet shop και δεν του είπαν διευκρινίσεις ούτε ηλικία είδος είπαν απλά μεσαίου μεγέθους παπαγάλος αρσενικό και ότι με υπομονή μιλάει και παιχνιδιάρικο
 

Συνημμένα

  • IMG_20230120_094915.webp
    IMG_20230120_094915.webp
    238,5 KB · Προβολές: 10
  • IMG_20230123_203218.webp
    IMG_20230123_203218.webp
    310,6 KB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα.

αγόρασα προσωρινά ένα παραλληλόγραμμο 42×30×56,5
Και αυτό που αγόρασες είναι μικρό, χρειάζεται ακόμη μεγαλύτερο, τουλάχιστον 60*40*80.

η τροφή που ήρθε μαζί του είναι λευκό σακουλάκι evia parrots every day mix
Η τροφή είναι εντάξει κατάλληλη για το είδος.

ένα στικ με φρούτα
Τα στικ γενικά τα αποφεύγουμε γιατί τα περισσότερα έχουν γλυκαντικές ουσίες.
Καλύτερα να δίνεις φρέσκα φρούτα εποχής μία δύο φορές την εβδομάδα.
Σου παραθέτω και το άρθρο με ποιούς καρπούς μπορούμε να δίνουμε με ασφάλεια και ποιούς όχι.


χύμα άφυρμη αυγοτροφή
Αυτή καλύτερα να μην την δώσεις.
Είναι αμφιβόλου ποιότητας και σύστασης προϊόν, καλύτερα αυγό πολύ καλά βρασμένο ή κάποια επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή.
τον αφήνω και βγαίνει κ κάνει βόλτα στο σαλόνι,πετάει κάθεται καναπέδες δαγκώνει τα ξύλινα έπιπλα
Καλά κάνεις και το αφήνεις ελεύθερο.
Θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα ασφαλές περιβάλλον στο σαλόνι γιατί υπάρχουν αρκετοί κίνδυνοι για τα πουλιά που πετάνε ελεύθερα μέσα στο σπίτι.
Επίσης ένα σταντ ή ένα playground θα βοηθούσε για να ξεκουράζεται και να ασχολείται με τα παιχνίδια του.
Να το χαίρεσαι, είναι ένα πολύ όμορφο lutino κακαρίκι με κόκκινη κορώνα.
 
Back
Top