Γενικά Εκπαιδευμένη Καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Geo.pol
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Geo.pol

PB New Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2019
Μηνύματα
171
Πόλη
Πάτρα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δε νομιζω οτι υπαρχει πουλι που να αγαπα το κλουβι περισσοτερο απο την φυση, ειναι θεμα συνήθειας και αισθησης ασφαλειας.

Επισης παιζει ρολο η προελευση της καρδερινας.
 
Το ότι αξιοποιεί την νοημοσύνη αυτού του πτηνού δεν σημαίνει ότι το έκανε "σκυλάκι".
Μα και στα τα σκυλιά τη νοημοσύνη τους χρησιμοποιούν-αξιοποιούν (και τις ανάγκες που τους δημιουργούν) και γίνονται σκυλάκια...
Όταν μαθαίνεις σ΄ένα ζώο την εξάρτηση αυτό είναι το αποτέλεσμα.
Ούτε μια βόλτα στη φύση δεν μπόρεσε ν΄απολαύσει το ζωντανό... λες και θα έχανε το κλουβί του! Πχ υπάρχουν πουλιά που απολαμβάνουν να πετούν ελεύθερα και επιστρέφουν, αυτό το πουλί εκτός από σκυλάκι μου θυμίζει και στρατιωτάκι😞
 
@Sissy
Το ότι είναι κάτι εκπαιδευμένο.. Δεν σημαίνει ότι είναι και στρατιωκακι. Περισσότερα είναι τα πλεονεκτήματα...όπως ενας σκύλος ξέρει που πρέπει να κάνει την ανάγκη του.. Να μην επιθετικος με ζώα και ανθρώπους(εκπαίδευση).. Είναι σαν να λέμε να μην πηγαίνες καθόλου σχολείο θα είχες αλλους τρόπους και συμπεριφορες
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Geo.pol
*Αυτά τα θεωρώ αυτονόητα
**Υπάρχουν άνθρωποι που δεν πήγαν σχολείο και είχαν-έχουν ωραιότατους τρόπους και συμπεριφορές
Αυτά φυσικά είναι απόψεις...
Τέτοιου είδους εκπαίδευση, δηλαδή συνεχώς με εντολές, δεν θα έκανα ούτε σε σκυλί (έχω εκπαιδεύσει αρκετά), ούτε σε πουλί (έχω εκπαιδεύσει αρκετά), αλλά ούτε σε παιδί...
Είναι άλλο να εκπαιδεύσεις ένα ζώο για να μπορεί να συμμετέχει στον κόσμο των ανθρώπων και άλλο να το ''εκπαιδεύεις'' για τσίρκο! 🙂 η άποψή μου.-
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κόβω το κεφάλι μου ότι είναι από φωλιά.
Μπα, δεν νομίζω ότι ένας Αλγερινός ή Άραβας (δεν κατάλαβα τι από τα δύο είναι ο τύπος) θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο. 🥴
 
*Αυτά τα θεωρώ αυτονόητα
**Υπάρχουν άνθρωποι που δεν πήγαν σχολείο και είχαν-έχουν ωραιότατους τρόπους και συμπεριφορές
Αυτά φυσικά είναι απόψεις...
Τέτοιου είδους εκπαίδευση, δηλαδή συνεχώς με εντολές, δεν θα έκανα ούτε σε σκυλί (έχω εκπαιδεύσει αρκετά), ούτε σε πουλί (έχω εκπαιδεύσει αρκετά), αλλά ούτε σε παιδί...
Είναι άλλο να εκπαιδεύσεις ένα ζώο για να μπορεί να συμμετέχει στον κόσμο των ανθρώπων και άλλο να το ''εκπαιδεύεις'' για τσίρκο! 🙂 η άποψή μου.-
Από την στιγμή που ζώα και πτηνά συνυπάρχουν μαζί με ανθρώπους γιατί να μην έχουν μια στοιχειώδη εκπαίδευση και όχι στρατιωτική απλά προς δικό τους ώφελος.. Και δεν μιλάω για τα άγρια πουλιά που έχουν ελεύθερη βούληση..όσο αναφορά για το σχολείο δεν με κατάλαβες.. Είναι σαν να γεννηθεί ένας άνθρωπος μεσα στην ζούγκλα και θα ειναι απλά ενας "μογλης" χωρίς καμία εκπαίδευση... (φιλικά)
 
Από την στιγμή που ζώα και πτηνά συνυπάρχουν μαζί με ανθρώπους γιατί να μην έχουν μια στοιχειώδη εκπαίδευση και όχι στρατιωτική απλά προς δικό τους ώφελος.. Και δεν μιλάω για τα άγρια πουλιά που έχουν ελεύθερη βούληση..όσο αναφορά για το σχολείο δεν με κατάλαβες.. Είναι σαν να γεννηθεί ένας άνθρωπος μεσα στην ζούγκλα και θα ειναι απλά ενας "μογλης" χωρίς καμία εκπαίδευση... (φιλικά)
🙂Φιλικότατα. Γιατί δεν την θεωρώ στοιχειώδη😉
 
Από την στιγμή που ζώα και πτηνά συνυπάρχουν μαζί με ανθρώπους γιατί να μην έχουν μια στοιχειώδη εκπαίδευση και όχι στρατιωτική απλά προς δικό τους ώφελος..

Ποιο ακριβως ειναι το οφελος της συγκεκριμενης καρδερινας;
 
@Tony Forpus
Ότι μπορεί και πετάει "και ελεύθερη" ωστε δεν είναι συνέχεια περιορισμένη μέσα στο κλουβί.. Που αυτό αλλάζει την ψυχική της υγεία... ( Ο συγκεκριμένος ίσως να μην το κάνει γι'αυτό τον λόγο αλλά και για κερδοσκοπικούς)
 
Ξαναβλέποντας το βίντεο συνειδητοποίησα πως...
Εάν όλο αυτό το σόου διαταγών γινόταν σ΄ένα δωμάτιο, ίσως να μη (με) προκαλούσε τόσο...;
Το να συμβαίνει όμως όλο αυτό έξω, στη φύση και να βλέπουμε μια καρδερίνα να κουνιέται μόνο γιατί δέχεται εντολές μ΄ενόχλησε πολύ...
Δεν πρόκειται για καρδερίνα πλέον, μάλλον σε υπάκουο σκυλάκι την...μετέτρεψε🤔
...μετάλλαξε για την ακρίβεια όλο το είναι της...
 
Back
Top