Γενικά Εκπαιδευση Καναρινιου

Εγγραφή
11 Ιουν 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Έδεσσα
Γεια, σας θελω να εκπαιδευσω το καναρινι μου και θελω να ρωτισω αν ειναι καλο να του πιανω τα φτερα με καποιο τροπο ετσι ωστε οταν θελω να το βγαλω εξω για εκπαιδευση να μην μου φευγει αυτο βεβαια θα το κανω μεχρι να με μαθει, τι λετε αυτο το πραγμα ειναι καλο;
 
Οχι φίλε μου σε καμία περίπτωση δεν πιάνουμε το καναρίνι όταν θέλουμε να το εκπαιδεύσουμε. Διάβασε το σχετικό άρθρο στην σελίδα που παραθέτω: Χρήσιμα Άρθρα > Άρθρα σχετικά με καναρίνια > εκπαίδευση μικρών πτηνών

"http://www.birdsworld.gr/"
 
Tα καναρίνια δεν είναι πουλιά για "εκπαίδευση".
Είναι ΩΔΙΚΟ πτηνό συντροφιάς.
-Αν θέλεις να έχεις ένα πτερωτό φίλο
που να σου κρατάει παρέα έξω απο το κλουβί με την παρουσία του
και τα σκέρτσα του, πάρε έναν παπαγάλο.
Στο καναρίνι μόνον ταλαιπωρία και στρές προσφέρει μια τέτοια μεταχείριση.
 
φιλε μακη θα διαφωνησω. Εχουμε δει βιντεο με καναρινια που καθονται στα δαχτυλα που τρωνε απο το χερι. Ειδικα αυτα που τα μεγαλωσαν ταιζοντας τα απο μικρα να ειναι πιο οικεια με τον ανθρωπο. Εχω δει καναρινι να το εχει ελευθερο στο δωματιο και οταν θελει να φαει να μπαινει στο κλουβι. εχουν βγαλει και βιντεο να κανουν το ιδιο και αγριοπουλια. Εκπαιδευεται αλλα θελει χρονο.
 
φιλε μακη θα διαφωνησω. Εχουμε δει βιντεο με καναρινια που καθονται στα δαχτυλα που τρωνε απο το χερι. Ειδικα αυτα που τα μεγαλωσαν ταιζοντας τα απο μικρα να ειναι πιο οικεια με τον ανθρωπο. Εχω δει καναρινι να το εχει ελευθερο στο δωματιο και οταν θελει να φαει να μπαινει στο κλουβι. εχουν βγαλει και βιντεο να κανουν το ιδιο και αγριοπουλια. Εκπαιδευεται αλλα θελει χρονο.
ναι αλλα θελει παρα πολυ προσπαθεια και να ειναι ταισμενο με συριγκα, αν θελει καποιος ενα πουλι να καθεται στο χερι του καλυτερα να παρει παπαγαλο.
 
Σωστα ολα αυτα(περι παπαγαλων), αλλα αλλη μαγεια ενος πουλιου που κελαηδαει πανω στο χερι σου...
 
Βεβαίως υπάρχουν και βίντεο και τα πάντα.
Για να καταφέρεις ένα καναρίνι να κάνει τούμπες στον αέρα και να το πηγαίνεις βόλτα στον ώμο σου όπως τους παπαγάλους θέλει κάποιες προϋπόθεσης, της οποίες της έχουμε αναφέρει πολλές φορές σε πολλά ποστ , λίγο διάβασμα θέλει.
 
φιλε μακη θα διαφωνησω. Εχουμε δει βιντεο με καναρινια που καθονται στα δαχτυλα που τρωνε απο το χερι. Ειδικα αυτα που τα μεγαλωσαν ταιζοντας τα απο μικρα να ειναι πιο οικεια με τον ανθρωπο. Εχω δει καναρινι να το εχει ελευθερο στο δωματιο και οταν θελει να φαει να μπαινει στο κλουβι. εχουν βγαλει και βιντεο να κανουν το ιδιο και αγριοπουλια. Εκπαιδευεται αλλα θελει χρονο.

Αυτα ακριβως που γραφεις μου τα εκανε καναρινι(πεθανε λογω γηρατος) χωρις να το
εχω μεγαλωσει εγω και χωρις να το πιεζω. Πρεπει ομως να τονισω οτι εξαρταται απο τον
χαρακτηρα του καναρινιου. Κανενα αλλο καναρινι μου δεν εκανε αυτα και δεν τα πιεσα
να τα κανουν με το ζορι.
 
Το καναρίνι να είναι ταϊσμένο με σύριγγα; Για να κάνει τι; Το καναρίνι μπορεί να εξημερωθεί, αλλά δεν καταλαβαίνω την μανία να τα κάνουμε ζογκλέρ-καραγκιόζηδες. Ο παπαγάλος και στη φύση και στο κλουβί κάνει τα κόλπα του κρεμιέται, παίζει, στιφογυρίζει... Δεν έχω δει πολλά καναρίνια σε τέτοια κατάσταση και δεν καταλαβαίνω, ποια η μαγεία να κελαϊδάει πάνω σε ένα δάχτυλο! Η μαγεία είναι να τα ακούς 6 ώρα το πρωϊ, αν είσαι καπνιστής τα δάχτυλα να έχουν μια τσιγαρούκλα να και του άλλου χεριού μια κουπάρα με καφέ επίσης να! (προσαρμόστε ο καθένας τα δάχτυλα του σε κομπολόγια, τσάγια, όπου θέλετε). Αλλά, αφήστε τα πουλάκια στην ησυχία τους. Μια χαρά δεν τα απολαμβάνετε και έτσι;
 
Το καναρίνι να είναι ταϊσμένο με σύριγγα; Για να κάνει τι; Το καναρίνι μπορεί να εξημερωθεί, αλλά δεν καταλαβαίνω την μανία να τα κάνουμε ζογκλέρ-καραγκιόζηδες. Ο παπαγάλος και στη φύση και στο κλουβί κάνει τα κόλπα του κρεμιέται, παίζει, στιφογυρίζει... Δεν έχω δει πολλά καναρίνια σε τέτοια κατάσταση και δεν καταλαβαίνω, ποια η μαγεία να κελαϊδάει πάνω σε ένα δάχτυλο! Η μαγεία είναι να τα ακούς 6 ώρα το πρωϊ, αν είσαι καπνιστής τα δάχτυλα να έχουν μια τσιγαρούκλα να και του άλλου χεριού μια κουπάρα με καφέ επίσης να! (προσαρμόστε ο καθένας τα δάχτυλα του σε κομπολόγια, τσάγια, όπου θέλετε). Αλλά, αφήστε τα πουλάκια στην ησυχία τους. Μια χαρά δεν τα απολαμβάνετε και έτσι;

Εαν δεν το ζησεις δεν μπορεις να καταλαβεις.
 
Σταύρο το έχω ζήσει, το ζω και με ένα συγγενικό πρόσωπο που έχει ένα τέτοιο, προσωπικά δεν με ξετρελλαίνει, αλλά απευθύνομαι σε ένα ερώτημα, για έναν φίλο που σκοπεύει να το κάνει. Γιατί να μπει στη διαδικασία και γιατί με ένα ζώο το οποίο, ναι το αναπαράγουμε, ναι θα είναι πάντα σε κλουβί, αλλά δεν φημίζεται για τα ζογκλερικά του, αντίθετα φημίζεται για το κελάιδισμα, το πτέρωμα του κλπ.
 
Σταύρο το έχω ζήσει, το ζω και με ένα συγγενικό πρόσωπο που έχει ένα τέτοιο, προσωπικά δεν με ξετρελλαίνει, αλλά απευθύνομαι σε ένα ερώτημα, για έναν φίλο που σκοπεύει να το κάνει. Γιατί να μπει στη διαδικασία και γιατί με ένα ζώο το οποίο, ναι το αναπαράγουμε, ναι θα είναι πάντα σε κλουβί, αλλά δεν φημίζεται για τα ζογκλερικά του, αντίθετα φημίζεται για το κελάιδισμα, το πτέρωμα του κλπ.

Εχεις δικιο.
 
Φιλε Πολυβιε ειμαι σιγουρος πως ποτε δεν εχεις νιωσει την αισθηση ενος πουλιου που βγαζει το αχτι του πανω στο χερι σου... Οταν το νιωσεις ειμαι σιγουρος πως θα αναθεωρησεις! Καραγκιοζηλικια δεν σου προσφερει, αλλα αντιθετα την υπερτατη ευχαριστηση! Οσο για τα ζογκλερικα, ουτε λογος για ενα πουλι της περιγραφης μου...
 
Έχω καναρίνια μέσα στο σπίτι, ήρεμα.
Κάθε χρόνο κρατάω και ένα για τα παιδιά μου.
Ποτέ δεν είδα την υπέρτατη ευτυχία που λες.
Ποια είναι για σένα η υπέρτατη αίσθηση, να έχεις ένα καναρινί ελεύθερο μέσα στο σπίτι;
Να κάθεται στο κεφάλι σου και να κελαιδαει;
Να τρώει από το χέρι σου;

Κατά την γνώμη μου, υπέρτατη ευτυχία είναι να έχω υγιή τα πουλιά μου και να κάνουν αυτό που είναι προορισμένα.
Να μου κρατάνε συντροφιά με το ευχαριστώ κελαιηδιμα τους, μέσα από το κλουβί τους.
 

Συνημμένα

  • Εικόνα=2 001.webp
    Εικόνα=2 001.webp
    48,5 KB · Προβολές: 104
  • HPIM1898.webp
    HPIM1898.webp
    77,6 KB · Προβολές: 121
Η διαφωνία, κρίνοντας από την απάντηση του Μπάμπη είναι, βασικά, ποιο είναι το υποκείμενο της κουβέντας. Ο άνθρωπος ή το καναρίνι; Εγώ μίλησα για το καναρίνι, το οποίο καθαρό, καλοθερμμένο και υγιές δίνει ρέστα στο κελάιδισμα, αναπαράγεται και είναι ευτυχισμένο. Αν μιλήσουμε για τον άνθρωπο -εντελώς άλλη σκοπιά- η ευτυχία μπορεί να είναι οτιδήποτε. Της θειάς μου (η ευτυχία) είναι να κάθεται το καρδερινικάναρο στο ώμο ή στο δάχτυλο τραγουδώντας, να της λύνει το λαστιχάκι στα μαλλιά, να τρώει από το χέρι κ. Ο. Κ. Εγώ το βλέπω να συμβαίνει και δεν μου λέει τίποτα. Στο Hong Kong κάτι "μάγοι" σε πάγκους, έχω δεί να τους ανοίγουνε το κλουβί, αυτά να βγαίνουν, να διαλέγουν ένα τραπουλόχαρτο και με βάση αυτό και το πόσο θα "σκιστούν" στο κελάδισμα, όταν θα τα ανταμείψουν με σπόρο, σου λένε και τη μοίρα σου. Και εκεί κάποιοι κάθονται εκστασιασμένοι. Γούστα είναι αυτά και δεκτά, σημασία έχει για ποιον μιλάμε
 
Εγω λοιπον χαιρομαι τα ζωντανα τα οποια βλεπω να ειναι σε πληρη οικιοτητα με τον ιδιοκτητη τους... Και παντα μιλαω γι αυτα. Γιατι οταν βλεπεις κατι τετοιο καταλαβαινεις το μεγαλο δεσιμο αναμεσα τους και στον ιδιοκτητη και στο πουλι...Αμεσα καταλαβαινεις πως αυτος ο ανθρωπος εχει ασχοληθει λιγο παραπανω με αυτο το ζωντανο. Λεω αυτα τα λογια απο προσωπικη εμπειρια, επειδη στην κατοχη μου εχω και των δυο κατηγοριων πουλια και βλεπω την διαφορα...
 
Back
Top