Φροντίδα Εκπαιδευση ημιαγριου κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης k0uLiS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

k0uLiS

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
134
Πόλη
Στουτγάρδη
Καλησπερα σε ολους. Εχω 2 θυληκα κοκατιλ το 1ο ειναι πληρης εξημερωμενο και το 2ο οπως λεει και ο τιτλος ειναι ημιαγριο. Οταν την πηρα ηταν παρα πολυ φοβισμενη εκανε να προσαρμοστει περιπου 1 μηνα(την εχω 7 μηνες περιπου). Με τον καιρο καταφερα να ανεβαινει στο χερι με ευκολια και να τρωει απο το χερι(αλλα μολις σηκωθει λιγο το δαχτυλο φευγει). Γενικα το πουλι ειναι παρα πολυ κινητικο και δραστηριο αλλα χαλαρωνει μονο εντος κλουβιου. Οταν ειναι εξω ειναι συνεχεια στην τσιτα λοφιο σηκωμενο και φοβαται υπερβολικα πολυ τα χερια οταν ειναι στο υψος του λαιμου του (πιο χαμηλα απλα ανεβαινει επανω). Εχω προσπαθησει διαφορους τροπους να το πλησιασω αλλα συνεχιζει και φοβαται. Ειτε επιτηθεται ευτυχως ελαφρα ειτε ρουθουνιζει ειτε απλα πεταει και φευγει.Αυτο που θελω ειναι να με βοηθησεται με οποιον τροπο μπορει να σκεφτει ο καθενας να σταματησει να φοβαται τοσο πολυ ο καθενας. Να επισημανω οτι το πουλι το πιανω μονο για κοψιμο νυχιων και αυτο οταν μεγαλωσουν υπερβολικα και το δυσκολευουν στη αναρριχηση.
 
Ο βαθμός εξοικείωσης, εξαρτάται και από τις προηγούμενες εμπειρίες ενός πουλιού αλλά κυρίως από τον χαρακτήρα του. Αυτό ισχύει και για όλα τα ζώα, απλά στα υπόλοιπα το θεωρούμε πιο αυτονόητο, π.χ. Δεν είναι όλες οι γάτες το ίδιο χαδιάρες, άλλες βγάζουν νύχια άλλες όχι, κάτι ανάλογο με τα σκυλιά κτλ.
Ίσως αυτό το πουλάκι ποτέ να μην φτάσει στο ίδιο επίπεδο με το άλλο, όμως κάτι διαφορετικό θα έχει να επιδείξει στην αλληλεπίδρασή σας.
Η δική μου εμπειρία, μου έχει μάθει πως όλα ηρεμούν με την χαμηλόφωνη, σχεδόν ψιθυριστή συνομιλία και με αγγίγματα διστακτικά, τόσο που ίσως και αυτό προσπαθεί να σε ακουμπήσει.
Θα πρέπει να του αφιερώσεις λίγο παραπάνω χρόνο, έτσι είναι "οι άσωτοι υιοί" :)
Τώρα επειδή υπάρχει και το έλλειμμα εμπιστοσύνης, καλό θα ήταν όταν το πιάνεις να του κόψεις νύχια, να το τυλίγεις με ένα πετσετάκι σαν χωνί, ώστε να μην βλέπει την διαδικασία και τρομάζει. Αυτό θα το κρατάει ήρεμο και δεν θα σε βλέπει κι εσένα σαν δράκουλα.
 
Συμφωνω μαζι σου Μαρια. Το θεμα μου να σταματησει να φοβαται το οτιδηποτε (φοβαται ακομα και την σκια του που λεει ο λογος). Πρεπει να ειχε ταλαιπωρηθει αρκετα πρωτου το παρω η ειναι απο την φυση του "κοτα".Χαδια ζηταει απο την αλλη που εχω αλλα η αλλη την γραφει γενικως. Για το κοψιμο των νυχιων το κανω με πετσετα και 2ο ατομο για να γινει σωστη δουλεια καθως τα νυχια του ειναι μαυρα και δεν φενεται το νευρο (ισα που τα παιρνω στην ακρη). Σε γενικες γραμμες ακολουθαει την αλλη οπου παει απο πισω της, αλλα πολλες φορες ερχεται και απο μονη της πανω μου για να παιξει με κορδονια κουκουλες μαλλια κλπ.
 
Θα σου πάρει χρόνο μ' αυτό αλλά γενικά σου έχω εμπιστοσύνη, είσαι μεθοδικός :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλησπερα σε ολους. Εχω 2 θυληκα κοκατιλ το 1ο ειναι πληρης εξημερωμενο και το 2ο οπως λεει και ο τιτλος ειναι ημιαγριο. Οταν την πηρα ηταν παρα πολυ φοβισμενη εκανε να προσαρμοστει περιπου 1 μηνα(την εχω 7 μηνες περιπου). Με τον καιρο καταφερα να ανεβαινει στο χερι με ευκολια και να τρωει απο το χερι(αλλα μολις σηκωθει λιγο το δαχτυλο φευγει). Γενικα το πουλι ειναι παρα πολυ κινητικο και δραστηριο αλλα χαλαρωνει μονο εντος κλουβιου. Οταν ειναι εξω ειναι συνεχεια στην τσιτα λοφιο σηκωμενο και φοβαται υπερβολικα πολυ τα χερια οταν ειναι στο υψος του λαιμου του (πιο χαμηλα απλα ανεβαινει επανω). Εχω προσπαθησει διαφορους τροπους να το πλησιασω αλλα συνεχιζει και φοβαται. Ειτε επιτηθεται ευτυχως ελαφρα ειτε ρουθουνιζει ειτε απλα πεταει και φευγει.Αυτο που θελω ειναι να με βοηθησεται με οποιον τροπο μπορει να σκεφτει ο καθενας να σταματησει να φοβαται τοσο πολυ ο καθενας. Να επισημανω οτι το πουλι το πιανω μονο για κοψιμο νυχιων και αυτο οταν μεγαλωσουν υπερβολικα και το δυσκολευουν στη αναρριχηση.
ειχα διαβασει καπου οτι για να βγει εξω απο το κλουβι πρεπει να σε αφηνει να το χαιδευεις, που αυτο σημαινει οτι εχει εμπιστευτει το χερι σου και σιγα-σιγα θα μαθει και τον ωμο(μολις το βγαλεις εξω απο το κλουβι..)Καλυ επιτυχια ελπιζω να το εξημερωσεις πληρως(και εγω ετσι ακριβως ειμαι με το κοκατιλ μου!)Επισης μπορεις να δεις βιντεακια στο youtube.
Και κατι ακομα:γνωριζεις την ηλικια του;
 
Back
Top