Φροντίδα Εκπαιδευση παπαγαλων για τουαλετα

σωκρατης 93

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα
εδω και ενα μηνα και κατι μερες εχω εναν ζακο το σωκρατη(8 μηνων). Φανταζομαι λοιπον οτι πολλοι απο εσας θα αντιμετωπισατε καποια στιγμη το προβλημα μου. Ο φιλος μου λοιπον εχει τη συνηθεια να κανει τη μητερα μου εξαλλη😱 κανοντας την αναγκη του οπου τυχει, οπως ακριβως στη φυση. σε ενα βιβλιο της julie rach σχετικα με τους ζακο διαβασα οτι οι παπαγαλοι μπορουν να εκπαιδευτουν σε αυτο το θεμα. αυτο θα το απαξιβνα ως ουτοπικο αλλα εχω ζωντανο παραδειγμα καθως ο yellow-naped αμαζονιου ενος φιλου μου εχει μαθει να κανει την αναγκη του μονο στο κλουβι. και αυτο χωρις ιδιαιτερη εκπαιδευση... καποια συμβουλη;
 
Είναι δυνατόν να αναλάβουν αυτό το έργο. Το πουλί δεν μπορεί να είναι 100% εκπαιδευμένο, όμως, μπορείτε να ελαχιστοποιηθούν τα προβλήματα.

Μπορείτε να αρχίσω από την παρατήρηση των πουλιών. Καθορίστε το χρονικό διάστημα μεταξύ defecations. Για τα μικρότερα πτηνά μπορεί να είναι 10 λεπτά. Για τα μεγάλα πουλιά, μπορεί να είναι 20 λεπτά ή έτσι.

Όταν γνωρίζετε το χρονικό διάστημα μεταξύ defecations, μπορείτε να αρχίσετε την κατάρτιση. Έτσι, ενώ το πουλί είναι έξω από το κλουβί, καθώς και η εκτίμηση του χρόνου για την επόμενη defecation. Ένα ή δύο λεπτά πριν από αυτή τη φορά, την επιστροφή του στο κλουβί ή άλλο ορισθέν τόπου. Δώστε του ένα λεκτικό στοιχείο, όπως "πάτε στην τουαλέτα" ή κάτι παρόμοιο. Όταν defecates, προσφέρουν ορισμένα επαίνους ή ακόμα και ένα μικρό θεραπεία. Επαναλάβετε αυτή τη διαδικασία.

Καλή τύχη σε σας. Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε για την πρόοδο σας.
 
ενα χρονο τωρα που ο πιπικος κυκλοφορει στο σπιτι ελευθερος ειναι ενα
απο τα κυριοτερα που μας απασχολει στην εκπαιδευση του
συμφωνω με τον jamie αλλα δυστυχως δεν ειναι δυνατον
παντα να το προλαβαινεις.. Το ευτυχημα ειναι πως συνηθως θελουν
κατω απο τον ποπο τους ναναι κενο.. Τον τουρλωνουν και τα κανουν..
εκει λοιπον ειναι τα κρισιμα δευτερολεπτα στο να περιορισεις
εστω την ζημια.. Εχω φτασει στο σημειο να πιστευω πως ο ποιητης που εγραψε το γνωστο δοκιμιο χεσε ψηλα και αγναντευε ποτε θα πεσουν κατω... Ειχε παπαγαλο
 
Και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετοπιζω με την Σεβαχ, και μαλιστα οταν ειναι εξω απο το κλουβι της τα κανει πολυ πιο συχνα, απο του οταν ειναι μεσα στο κλουβι της. Επισης οταν ειναι εξω απο το κλουβι τα κακα της ειναι πολυ νερουλα, περιπου σαν... Τσισα, ενω οταν ειναι μεσα ειναι κανονικα. Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο.
 
Ο Πάρης συνήθως όταν τον βγάζω από το κλουβί αφήνει τη μεγαλύτερη ποσότητα και ειδικά το πρωί.'Όταν τον βγάζω με το χέρι μου τον πηγαίνω αμέσως στη τουαλέτα και του λέω πάντα κακά και κάνει αμέσως. Τις άλλες ώρες προσέχω και πάντα δίπλα υπάρχει βετεξ βρεγμένο. Υπάρχει κίνδυνος στην εκπαίδευση τις τουαλέτας το πουλί να μάθει να εκκενώνει μόνο εκεί, αν μάθει και όταν δεν θα είσαι σπίτι η κάποιος άλλος να περιμένει να πάει μόνο εκεί και τότε θα έχεις πρόβλημα. Είναι ένα προβληματάκι που ο καθένας θα πρέπει να βρει τον τρόπο του να ελαχοστοποιεί τιε συνέπειες. Πτηνά έχουμε όχι ανθρώπους νομίζω είναι κατανοητό από όλους. 😉
 
εδω και ενα μηνα και κατι μερες εχω εναν ζακο το σωκρατη(8 μηνων). Φανταζομαι λοιπον οτι πολλοι απο εσας θα αντιμετωπισατε καποια στιγμη το προβλημα μου. Ο φιλος μου λοιπον εχει τη συνηθεια να κανει τη μητερα μου εξαλλη😱 κανοντας την αναγκη του οπου τυχει, οπως ακριβως στη φυση. σε ενα βιβλιο της julie rach σχετικα με τους ζακο διαβασα οτι οι παπαγαλοι μπορουν να εκπαιδευτουν σε αυτο το θεμα. αυτο θα το απαξιβνα ως ουτοπικο αλλα εχω ζωντανο παραδειγμα καθως ο yellow-naped αμαζονιου ενος φιλου μου εχει μαθει να κανει την αναγκη του μονο στο κλουβι. και αυτο χωρις ιδιαιτερη εκπαιδευση... καποια συμβουλη;

Το θέμα το είχαμε συζητήσει και παλαιότερα, όποιος ενδιαφέρεται ας το δει https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CF%82-zako-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7.1213/
 
Στο κεφάλαιο Εκπαίδευση τουαλέτας του βιβλίου της Julie Rach αναφέρεται ότι μπορούν να εκπαιδευτούν με συγκεκριμένο τρόπο, τη συνήθεια, συνδυάζοντας επιλεγμένη φράση με την ενέργεια, αλλά λέει να εκπαιδευτούμε και οι δυό, δηλ. Να παρακολουθούμε & να το βάζουμε στο κλουβί κάθε 20 λεπτά. Την πρώτη πρωϊνή, την προβλέπουμε, όπως και κάποιες αν προσέχουμε, κάθε ~15 λεπτά αλλά όχι όλες - όχι πάντα, εκτός αν είμαστε σε συνεχή παρακολούθηση! Είναι εφικτό αυτό? Και κάποια έχουν εκπαιδευτεί να μη λερώνουν στο κλουβί τους! Επίσης αναφέρει "ατυχήματα"! Οπότε δεν στρώνουμε χαλιά, βάζουμε εφημερίδες αν κάθεται ψηλά, κρατάμε χαρτί κουζίνας όπου μπορούμε και με ψεκαστήρα νερού καθαρίζουμε. Ο Αμαζόνιος του φίλου σου, όλες τις φορές, σε όλη τη διάρκεια της ημέρας έχει πετύχει να μην λερώνει; Ή κάποιες, όπως και στο youtube που ακολουθεί; Χρόνος από 00:33 - 00:52
http://news.bbc.co.uk/newsbeat/hi/newsbeat/newsid_7859000/7859664.stm
 
Ένα πρόβλημα με τον Μήτσο το είχα και εγώ. Τελευταία όμως όταν είναι πάνω μου και παίζουμε δεν κουτσουλάει καθόλου. Όταν θέλει φεύγει από πάνω μου και πάει οπουδήποτε αλλού. Έτσι λοιπόν κατάλαβα ότι ξέρει τι κάνει και του δείχνω το κλουβί του όταν καταλάβω ότι θέλει να κουτσουλήσει. Μέχρι στιγμής έχουμε καλά αποτελέσματα, ατυχηματάκια βέβαια συμβαίνουν αλλά όχι όπως παλιά.
 
Back
Top