Φροντίδα Εκπαιδευση περιστεριων και διατροφη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mhnas61
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mhnas61

PB New Member
Εγγραφή
27 Αυγ 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Σέρβια
Εχω 200 περιστέρια, θα ήθελα να ανταλλάξω απόψεις και γνωριμίες πάνω σε αυτο το θέμα
 
Και τι περιστέρια είναι; καθώς και πάνω σε ποιο, απ' τα χιλιάδες θέματα που μπορούν να αναπτυχθούν για τα περιστέρια, θέλεις να ανταλλάξουμε απόψεις...
 
απαντηση στον σταυρο

σταυρο αν εννοειs οικονομικα δεν υπαρχει προβλημα. Εκει που δουλευω αμοιβομαι καλα. Οσο για το φαγητο τουs εχω δικα μου κτηματα οποτε 2,5 τονοι σιταρι ειναι για αυτα:)
 
Αφου τα καταφερνεις στον οικονομικο τομεα ειναι μια μεγαλη αβαντα αυτο... Τωρα εμενα ενα δευτερο πραγμα που θα με προβληματιζε θα ηταν η υγεινη των πουλιων αλλα και του χωρου...Φανταζομαι πως θα εχεις λυση και γι αυτο... Οπως επισης και χρονο για τοσα πολλα πουλια...
 
Για τι είδους περιστέρια μιλάμε;
Τα εμπορεύεσαι;
Δεν χρειάζονται μόνο σιτάρι για να ζήσουν έχουν κι άλλες απαιτήσεις...
Πες μας λίγα πράγματα για το χώρο τους...

Εγώ έχω 14 ταχυδρομικά και δεν τα προλαβαίνω...
 
Εχω και εγω γιρο στα 55 ντοπια περιστερια, αλλα σκεφτομε να παρω ταχιδρομους.Αλλα αφτα που εχω τα εχω α΄γαπισι και δεν κσερω τι να κανω...
 
φιλε μπαμπη οταν εχεις αυτο το χομπι 27 χρονια πρεπει να τα φροντιζεις να ειναι και καθαρα και ανετα
 
Πολυ σωστος! Ενα αλλο θεμα που εμενα θα με προβληματιζε, ειναι η αξιολογηση των πουλιων... Δηλ. Εννοω πως με τοσα πουλια εχεις το χρονο για να βλεπεις τις ικανοτητες του καθε περιστεριου και τι αξιζει το καθενα;
 
στον γιαννη . Ειναι βουτες, δεν τα εμπορευομαι, τα εχω 27 χρονια και ξερω τις απαιτησεις τους. Περιστερωνες εχω 3 και αρκετα ευρυχωρους ειναι εξω απο την πολη. μεχρι τον μαρτιο θα μεινουν σχεδον τα μισα ειναι τα σαινια οι αερηδες τα χιονια για αυτο κραταω τοσα
 
αν ξερεις τα ζευγαρια μπαμπη ξερεις και τα πουλια τους, τωρα πεταω 60πουλια και ξεχωριζω τα στητα απο τα ελαφρα
 
Φιλε Μηνα εχεις την εμπειρια και την πειρα απο τα λεγομενα σου να χειριστεις τα πουλια σου αξιοπρεπως και οπως ακριβως θες εσυ, απο τα τοσα χρονια που ασχολεισαι... Το μονο που μενει ειναι να ανεβω καποια στιγμη στην Κοζανη να μου δειξεις τους κοπους σου!
 
φιλε μπαμπη, απο τον οκτωβριο και μετα. Να κανουν τα φτερα τους καλα. Επισης να ξερω για να κανονισω ρεπο.
 
Φιλε Μηνα μην ανησυχεις δεν σε δεσμευω...Αλλωστε ειναι και λιγο μακρια τα μερη σου... Παντως αν καθησει καμια καλη ευκαιρια και τυχη να ανεβω θα σου στειλω πριν για να ξερεις...
 
δεν με δεσμευεις καθολου. Ετσι κι αλλιως, εγω καθε μερα ειμαι εκει, αναλογα με την βαρδια που κανω, η πρωι η απογευμα. Αν ομως ανεβεις να ξερω 3 ,4 μερες πιο νωρις στον μπαμπη
 
Σιγουρα θα σε ειδοποιησω φιλε! Μεχρι τοτε,θα εχεις πολυ δουλεια μπροστα σου!
 
φιλε μηνα καλυσπερα ο γειτονασ τη γινεται τωρα θα μιλαμε και μεσω του υπολογιστη τα πουλια καλλα"να τα πετασ οταν εχει βαρβαρη γιατι ο θειοσ γιωργοσ περιμενη το λαθωσ.
 
φανη εσυ τα ξερεις και τα βλεπεις τα πουλια πως πανε και τα ξερεις. Οσο για τον υδραυλικο, θα τον κανω μεχρι τα χριστουγεννα, να τον πεσουν και υπολοιπα μαλλια του. Ουτε ενα δεν θα τον αφησω
 
Back
Top