Γενικά Εκτίμηση κατάστασης και ηλικίας κοκατίλ

fortunatos

PB Known Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.083
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας,
είμαι νέο μέλος εδώ και έχω διαβάσει σχεδόν όλο το φόρουμ σχετικά με παπαγάλους. Φαίνεστε όλοι γνώστες του θέματος και γι΄ αυτό πήρα την πρωτοβουλία να κάνω εγγραφή και να απευθύνω μια ερώτηση (ελπίζω να μην λείπετε όλοι διακοπες :).

Θέλω τη γνώμη σας για ένα παπαγάλο κοκατίλ (επισυνάπτω 2 φωτογραφίες). Μου τον δίνει με μεταφορικά (από Κρήτη για Αθήνα) 80 ευρώ και ο εκτροφέας ισχυρίζεται ότι είναι ήμερος, ταϊσμένος στο χέρι, 3 μηνών. Από τις φωτογραφίες μπορείτε εσείς να κρίνετε την κατάσταση ή και την ηλικία του πουλιού;
Προσωπικά τον λάτρεψα αμέσως.
Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις και ευχαριστώ προκαταβολικά.
kokatil1.webp kokatil2.webp
 
απ'ότι βλέπω φοράει φετινό δαχτυλίδι, οπότε από ηλικία είσαι καλυμμένος.
μεγαλούτσικο σε μέγεθος. Καθαρό φτέρωμα, ποδαράκια και μυτούλα.λαμπερά μάτια!
είναι πολύ ωραίο πουλάκι!
νομίζω ότι είναι καλή επιλογή και η τιμή του λογική !
αν επιτρέπεται από που θα το πάρεις;
 
Duke-soula,
προσωπικά είδα πολλές αγγελίες κοκατίλ, αλλά το συγκεκριμένο το ερωτεύτηκα. Γι' αυτό και νομίζω ότι μαζί μου θα τα περάσει πολύ καλά. Δε δουλευω και πολλές ώρες και θα του αφιερώνω πολύ χρόνο.
Ο εκτροφέας είναι Κρήτη. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση σοκ θα φτάσει το πουλάκι Αθήνα. Το κλουβί του πάντως είναι έτοιμο.
Το δαχτυλίδι πώς κατάλαβες ότι είναι φετινό από τη στιγμή που δε φαίνεται ολόκληρο;
Ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου 🙂
 
Το πουλάκι είναι υπέροχο!
Φαίνεται μικρό σε ηλικία και ήμερο!
Η τιμή μου φαίνεται μια χαρά!

Πραγματικά δεν βλέπω το λόγο να αντισταθείς σ'αυτή την ομορφιά!
Vasia, αντιστάθηκα λίγο επειδή έχω άγνοια. Και εγώ το λάτρεψα. Θα ενημερώσω αύριο για τα της αγοράς. Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους και ευχαριστώ!
 
Φαίνεται να ταιριάζουν οι φωτογραφίες με την περιγραφή του πουλιού. Κάτσε να το δουν και ο Ζάχος ή ο Βαγγέλης μήπως είναι κάποιο απο τα δικά τους. χαχα, πλάκα θα έχει! :D
 
Φαίνεται να ταιριάζουν οι φωτογραφίες με την περιγραφή του πουλιού. Κάτσε να το δουν και ο Ζάχος ή ο Βαγγέλης μήπως είναι κάποιο απο τα δικά τους. χαχα, πλάκα θα έχει! :D

Ανέστη ξέρεις τι πάνες έχω αλλάξει σε αυτό το μωρό και τι κανακέματα για να φάει;
Είναι πουλάκι του Ζάχου και όντως πανέμορφο και καλός χαρακτήρας.
Φυσικά ισχύουν και τα υπόλοιπα που είπατε στην επικοινωνία σας..
Ειναι wf που τώρα αρχίζει να σχηματίζεται η ασπρη μάσκα του αν παρατηρήσεις..άλλο ένα σημείο που επιβεβαιώνει το νεαρό της ηλικίας του.
Η μαμά του είχε βγει 1η στη κατηγορία της στην έκθεση στα Χανιά...
 
Πρωτα από ολα καλως ήρθες στο forum @fortunatos (αν θες θα μπορούσες να γράψεις το ονομα σου ώστε να σε φωνάζουμε με αυτό:)
Όπως είπαν και οι προλαλησαντες το πουλάκι είναι ένα νεαρό white face(κουκλι:D είναι). Τώρα για φυλο χωρις να είμαι σίγουρος μάλλον αρσενικό (αυτό θα το δεις αφού τελειώσει την πτερροροια του.)
Αν θέλεις θα μπορουσες να μας δείξεις το κλουβί του;
 
ενα κουκλι ειναι. σου εχει στειλει λεπτομερειες απο το δαχτυλιδι που φορα;
Μίλησα σήμερα μαζί του τηλεφωνικά και μου φάνηκε πολύ καλό παιδί. Μου είπε θα στείλει και βίντεο και λεπτομέρειες από το δαχτυλίδι. Οπότε βλέπω τον μικρό να μετακομίζει Αθήνα. 🙂

Κάτσε να το δουν και ο Ζάχος ή ο Βαγγέλης μήπως είναι κάποιο απο τα δικά τους. χαχα, πλάκα θα έχει! :D
Μικρός ο κόσμος τελικά 👍

Ανέστη ξέρεις τι πάνες έχω αλλάξει σε αυτό το μωρό και τι κανακέματα για να φάει;
Είναι πουλάκι του Ζάχου και όντως πανέμορφο και καλός χαρακτήρας.
Φυσικά ισχύουν και τα υπόλοιπα που είπατε στην επικοινωνία σας..
Ειναι wf που τώρα αρχίζει να σχηματίζεται η ασπρη μάσκα του αν παρατηρήσεις..άλλο ένα σημείο που επιβεβαιώνει το νεαρό της ηλικίας του.
Η μαμά του είχε βγει 1η στη κατηγορία της στην έκθεση στα Χανιά...
Μίλησα τηλεφωνικά μαζί του.
Σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντησή σου. 🙄

Aφου βρεθηκε το γενεαλογικό του δεντρο και μελος του φορουμ ο εκτροφεας νασαι σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα!
Να σαι καλά. Ανυπομονώ να έρθει με το καλό και να αλλάξω τη φωτογραφία του προφίλ μου. 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πρωτα από ολα καλως ήρθες στο forum @fortunatos (αν θες θα μπορούσες να γράψεις το ονομα σου ώστε να σε φωνάζουμε με αυτό:)
Όπως είπαν και οι προλαλησαντες το πουλάκι είναι ένα νεαρό white face(κουκλι:D είναι). Τώρα για φυλο χωρις να είμαι σίγουρος μάλλον αρσενικό (αυτό θα το δεις αφού τελειώσει την πτερροροια του.)
Αν θέλεις θα μπορουσες να μας δείξεις το κλουβί του;
Γιώργος ονομάζομαι και χαίρομαι πολύ που σε γνωρίζω evans😛
Το κλουβί το έχω αποθηκευμένο τώρα (δεν είναι εξοπλισμένο ακόμα με ό,τι χρειάζεται), αλλά θα το ποστάρω με τον μικρό μέσα. Είναι 52x45x79 (με ανοιχτή οροφή φτάνει το 1 μέτρο). Νομίζω ότι είναι οκ, τουλάχιστον από όσα έχω διαβάσει. Τι λες;
 
Back
Top