Διατροφή Εκτος απο σπορια, πρεπει να δινω καποιο λαχανικο ή φρουτο στους παπαγαλους;

Χόρτα, λαχανικά και φρούτα είναι απαραίτητα στην διατροφή του πουλιού, με την προτεραιότητα που στα έγραψα. Όλα να είναι εποχής. Από χόρτα τώρα βρίσκεις σπανάκι και βλίτα άφθονα. Τα πλένεις καλά, τα αφήνεις να στεγνώσουν και τα δίνεις. Από λαχανικά, καρότο, κολοκυθάκι, αγγούρι κτλ. Φρούτα εποχής χωρίς τα σπόρια. Φρέσκα αρωματικά βότανα, ρίγανη, ματζουράνα, θυμάρι, βασιλικό, δενδρολίβανο και σε ξηρή μορφή επίσης.
Αυγό ή αυγοτροφή δύο τουλάχιστον φορές την εβδομάδα.
Σουπιοκόκκαλο για ασβέστιο να υπάρχει πάντα στο κλουβί.
Επίσης grit και καρβουνάκι σε ένα ξεχωριστό μικρό μπωλάκι φαγητού πάντα στο κλουβί.
Σπόρους για καθημερινή τροφή συσκευασμένους πάντα.
Μην απογοητευτείς και γράψεις μετά λίγες μέρες δεν τρώει τα λαχανικά. Θα δοκιμάσει κάποτε και θα φάει.
Ξεκίνα με τα χόρτα τα δοκιμάζουν πιο εύκολα.
Τώρα το καλοκαίρι, λαχανικά, φρούτα και αυγό τα αφαιρούμε από το κλουβί μετά 4 ώρες γιατί σήπονται γρήγορα.
Αν ταίζεις σωστά, δεν θα ποστάρεις ποτέ στις ασθένειες.
 
δώσε να ευχαριστηθεί το αντεράκι τους!
 
Να πω την αλήθεια άνηθο δεν είχα δώσει ποτέ στα πουλάκια μου. Αλλά με την αφορμή που μια φίλη μου μου έδωσε ένα κουνελάκι που τους αρέσει πολύ, έδωσα στους παπαγάλους το υπόλοιπο ματσάκι.
Το τι έγινε δεν περιγράφεται. Δυο ώρες τώρα δεν κάνουν άλλη δουλειά. Όποτε μπαίνω μέσα τα ράμφη τους είναι γεμάτα με τα τριχίδια του άνηθου :)
 
Back
Top