Διατροφή Εκτροφή Οπάλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Χαζεύοντας αυτή την υπέροχη εκτροφή με Αχάτες ΟΠΑΛ ,θα παρατηρήσετε και τον τρόπο διατροφής και διαβίωσης.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αν και δεν καταλαβαίνω ισπανικά προσπάθησα να μαντεψω στο περίπου αυτά που έβλεπα.

Φαντάζομαι ότι μια τέτοια Εκτροφή απαιτεί ολοήμερη απασχόληση μιας και ο αριθμός των πουλιων ήταν αρκετά μεγάλος. Με ενθουσίασε η καθαριότητα στα κλουβια, η προετοιμασία των γευματων, το ομαδικό μπάνιο. Προβληματιστηκα αν η κλουβα στο βάθος είχε αρκετό φυσικό φως. Παρατήρησα ότι στην κλούβα υπήρχε σαν υλικό στο πάτωμα αχυρο γεγονός που μου θύμισε λίγο κοτετσι και αναρωτήθηκα πως να γίνεται η καθαριότητα στο συγκεκριμένο χώρο. Δεν γνωρίζω πως γίνεται σε παρόμοιες εκτροφες... Εξ ου και η απορία.

Τα πουλάκια είχαν όλα λαμπερό και πεντακάθαρο φτερωμα, φαίνονταν υγιέσταταν και ευτυχισμένα.

Θα ήθελα αν κάποιο μέλος γνωρίζει ισπανικά να μας μετεφραζε τα σχετικά με την διατροφη. Έβλεπα τον εκτροφεα να ρίχνει "πράγματα " στην λεκάνη. (μόνο το λάδι αναγνωρισα) και αναρωτιόμουν τι είναι όλα αυτά. Οπότε ένας μεταφραστης θα μου ελυνε την απορία.
 
1) Κανένας φυσικός φωτισμός, κι' όμως πουλιά που σφύζουν απο υγεία.
2) Προσοχή στις λεπτομέρειες. Πάντα στρογγυλές πατήθρες και παντού.
3) Ατομικές κουρνιάστρες απο το μέσον και πίσω στην κλούβα,ώστε οι κουτσουλιές να μην λερώνουν το γήπεδο.
4) Γήπεδο με άχυρο (αποστειρομένο) για να ξεστρεσάρονται τα πουλιά (υπάρχει αραιά Περίλλα ώστε να ψάχνουν)
5) Πολλά μονα ατομικά κλουβια για εκπαίδευση και διατήρηση της άψογης κατάστασης και άριστης εμφάνισης των υποψήφιων πρωταθλητών.

ΑΥΓΟΤΡΟΦΗ
Νιζερ
Ασπούρι
Σόγια
Αρακάς
Κους-Κους
Ξηρή αυγοτροφή
ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ
Προβιοτικά
Λάδι
Βreedmax ("ντόπα")
Σκόνη σκόρδου.
Τροπικά φρούτα (σκόνη)
Λιναρόσπορος-Μαρουλόσπορος
Ηλιόσπορος
Μπρόκολο.

Ειναι πραγματικα πανεμορφα πουλακια χρωματικα
Δεν υπάρχει ποικιλία στην κατηγορία χρώματος άσχημη. Η μία, ποιό όμορφη απο την άλλη. Τα πουλάκια της Λευκής σειράς έχουν μια ιδιαίτερη παρουσία.
 
υποδειγματικη εκτροφη. Αυτο που δεν καταλαβα ειναι με τοσα πουλια πως ξεχωριζει ποια ειναι αδερφια η συγγενεις. Οσα διαφορετικα δαχτυλιδια και αν εχει. Πρεπει να διαβαζει συνεχως τα τεφτερια του
 
υποδειγματικη εκτροφη. Αυτο που δεν καταλαβα ειναι με τοσα πουλια πως ξεχωριζει ποια ειναι αδερφια η συγγενεις. Οσα διαφορετικα δαχτυλιδια και αν εχει. Πρεπει να διαβαζει συνεχως τα τεφτερια του
Το Νο του δακτυλιδιού είναι αρκετό για να δώσει όχι μόνο τους γονείς αλλά ολόκληρο το γενεαλογικό δέντρο σε όσο βάθος είναι ενημερομένο το ηλεκτρονικό πρόγραμμα που έχει ο καθένας. Τεφτέρια φυσικά δεν κρατάνε 😉
 
αυτο εννοουσα.. Ειναι αδυνατον να ειναι ολες οι πληροφοριες σε χαρτι..
 
Σκόνη σκόρδου.
Υπάρχει ειδικό σκεύασμα σκόνης σκόρδου για πουλιά κ. Μάκη;
Γιατί τώρα που έφτιαχνα τις τροφές, διάβασα και έγραψα κι εγώ πως σε σκόνη δεν δίνουμε σκόρδο, (εννοώντας αυτήν που κυκλοφορεί για την μαγειρική στα supermarkets),
Ξέρετε αν υπάρχει κάτι ειδικά; Και για να μάθω - ουμε αλλά και για να το διορθώσω :)
Ευχαριστώ πολύ!
 
Υπάρχει ειδικό σκεύασμα σκόνης σκόρδου για πουλιά κ. Μάκη;
Γιατί τώρα που έφτιαχνα τις τροφές, διάβασα και έγραψα κι εγώ πως σε σκόνη δεν δίνουμε σκόρδο, (εννοώντας αυτήν που κυκλοφορεί για την μαγειρική στα supermarkets),
Ξέρετε αν υπάρχει κάτι ειδικά; Και για να μάθω - ουμε αλλά και για να το διορθώσω :)
Ευχαριστώ πολύ!
Ισως έχεις δίκιο, αλλά δεν το ξέρω . Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι τέτοιο. Θέλει ψάξιμο. Στο βίντεο όμως υπάρχει, αλλά δεν μπορεί να φανεί αν είναι αποκλειστικά για πουλιά.
 
Ευχαριστώ κ. Μάκη, φοβερη δουλειά ο άνθρωπος... με τέτοιο χρώμα αλίμονο να μην είναι σαν χειρουργείο!
 
Κύριε Μάκη η ντοπα σε τι χρειάζεται;
Δεν χρειάζεται. Ελα όμως που δίδεται διότι έχει άμεσα αποτελέσματα στην αυξηση του μυικού ιστού αλλα "αμφίβολα" σε βάθος χρόνου. Ξέρουμε τι σημαίνει "κάψιμο του αθλητή".
 
Ειλικρινά ζηλεύω! Τι όμορφα πουλιά, πόσο προσεγμένος χώρος διαμονής! Όλα στην εντέλεια. Και όλα τα πουλάκια δείχνουν ευτυχισμένα και υγιέστατα. Ευχαριστούμε πολύ κύριε Μάκη για το βίντεο που μοιραστηκατε μαζί μας!
 
Για άλλη μια φορά βλέπω πως τα καναρίνια τελικά έχουν ανάγκη να ψαχουλεύουν και να τρώνε από κάτω. Αλλά αν αυτά που είναι κάτω τα έχουν κουτσουλήσει θα τα αφήνατε να τρώνε; Εγώ όταν τους αλλάζω τον πάτο βρίσκουν ευκαιρία και τσιμπολογάνε από κάτω, αλλά προσωπικά σιχαίνομαι. Γι αυτό ό,τι λαχανικό ή φρούτο τους δίνω το βάζω σε ταίστρες / αυγοθήκες... Αλλά μήπως το έχουν ανάγκη; Μήπως είναι μέσα στο ένστικτό τους; Κάπου είχα δει ένα τάπερ με τρύπες και φαί μέσα ό,τι πρέπει για κλούβα αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ. Σκέφτομαι να το βάλω στην κλούβα που έχω αλλά πρώτον δεν είναι τόσο μεγάλη και δεύτερον θα την κουτσουλάνε και αντί για καλό θα γίνεται εστία μόλυνσης..

Με το άχυρο κάτω πως βλέπεις και ελέγχει τους κουτσουλιές τους;

Η αυγοτροφή που παρασκευάζει μένει στο κλουβί για μέρες; Δεν χαλάει;

Τα πουλάκια αυτά από τη στιγμή που έχουν βάση το λευκό χρώμα χρειάζονται συμπλήρωμα βιταμίνης Α?

και τελευταία ερώτηση δε θα έπρεπε να δίνει κάτι και για βιταμίνη D που την παίρνουν απ τον ήλιο, αλλά αυτά δεν έχουν ΄καμία επαφή με τον ήλιο/ηλιάτορα;
 
Back
Top