Γενικά Εκτροφεία κοκατίλ στην Αθήνα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης myr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

myr

PB Member
Εγγραφή
19 Σεπ 2018
Μηνύματα
600
Πόλη
Αθήνα
Καλό βράδυ σε όλους,
Ψάχνω ένα ήμερο κοκατίλ μικρό ελληνικής εκτροφής με κλειστό δαχτυλίδι, απόδειξη αγοράς και πιστοποιητικό υγείας. Επιθυμώ επίσης να επισκεφθώ αυτοπροσώπως το εκτροφείο για να το παραλάβω (κοντά στην Αθήνα). Έχω διαβάσει πολλά ενδιαφέροντα εδώ και αλλού αλλά ενώ καταλαβαίνω πως υπάρχουν εκτροφείς στην Αθήνα δεν εχω βρει παραπάνω στοιχεία. Εάν γνωρίζετε κάποιο, έχετε καλή ή κακή εμπειρία να μοιραστείτε ή εκτρέφετε οι ίδιοι παρακαλώ γράψτε μου :) Το κοκατίλ δεν το θέλω άμεσα (κατάλαβα πως είναι και δύσκολη εποχή για μικρά), αλλά εντός 1-2 μηνών.
Επιπλέον κάπου είχα δει στο φόρουμ οδηγίες για την ένωση 2 ζευγαρωστρων για δημιουργία κλουβιού και μετά δεν ξαναβρήκα το λίνκ, αν ξέρετε κάτι...
Ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημερα,Εγω αγόρασα το κοκατιλ μου από τον κύριο μάγειρα. Εκτροφειο παπαγαλων αβαντις στο fb. Μου το έφερε από Χαλκίδα μόλις απογαλακτιστικε 2.5 μηνών περίπου.
 
Tι είναι το πιστοποιητικό υγείας που ψάχνεις; Έχεις δει κάτι τέτοιο κάπου; Επίσης για να βρεις με απόδειξη αγοράς μάλλον θα βρεις μόνο απο πετ σοπ στην Ελλάδα καθώς δεν υπάρχους επαγγελματίες εκτροφείς με κοκατιλ απ'οσο γνωρίζω. Και η γνώμη μου είναι να μείνεις μακριά απο πετ σοπ για την απόκτηση πουλιών.
 
Tι είναι το πιστοποιητικό υγείας που ψάχνεις; Έχεις δει κάτι τέτοιο κάπου; Επίσης για να βρεις με απόδειξη αγοράς μάλλον θα βρεις μόνο απο πετ σοπ στην Ελλάδα καθώς δεν υπάρχους επαγγελματίες εκτροφείς με κοκατιλ απ'οσο γνωρίζω. Και η γνώμη μου είναι να μείνεις μακριά απο πετ σοπ για την απόκτηση πουλιών.

Βεβαίωση καλης υγειας (και ότι δεν φέρει ζωοανθρωπονόσο) απο κτηνίατρο (είδα πχ ενα από τα Κρητικά εκτροφεία μεγάλων παπαγάλων γράφει ότι δίνει), ώστε να μπορούμε να ταξιδεύουμε με αεροπλάνο εντός Ελλάδας (δυστυχώς τα Δωδεκάνησα είναι πολλές ώρες με πλοίο). Την απόδειξη την θελω ως ένδειξη πως είναι δικό μου το ζώο, μπορει να γίνει αλλιώς αυτό; υπάρχει κάποιο μητρώο όπου μπορω να γραφτώ οπως με τα σκυλιά; Πχ αριθμός δακτυλιδιού κ το όνομα μου ή κάτι; Ναι φυσικά και εγώ τα petshop θέλω να αποφύγω. Προτιμώ παπαγαλακι ερασιτέχνη με προσεγμένη εκτροφή από ταλαιπωρημενο ζώο εισαγωγής.
 
Καλημερα,Εγω αγόρασα το κοκατιλ μου από τον κύριο μάγειρα. Εκτροφειο παπαγαλων αβαντις στο fb. Μου το έφερε από Χαλκίδα μόλις απογαλακτιστικε 2.5 μηνών περίπου.

Ευχαριστώ για την πρόταση. Τι εντύπωση σας έκανε; ήταν ήμερο; Δαχτυλιδι ελληνικό; Εαν επιτρέπεται πόσο σας κόστισε;
 
Λοιπόν μίλησα με Χαλκίδα, εντάξει μου φάνηκε. Μάλλον θα πάρω από εκεί πουλάκι :D ευχαριστώ!
 
Λοιπόν μίλησα με Χαλκίδα, εντάξει μου φάνηκε. Μάλλον θα πάρω από εκεί πουλάκι :D ευχαριστώ!
Τέλεια! Σου εύχομαι να αποκτήσεις με το καλό αυτό που αναζητάς, για να το χαρείς! Θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς το εκτροφείο, προκειμένου να δεις τις συνθήκες διαβίωσης των τροφίμων και τις τεχνικές φροντίδας που εφαρμόζει ο εκτροφέας, για να επικυρώσεις ακόμα περισσότερο την επιλογή σου. 😉
 
Να τος! ( Έχει 2 μήνες στο σπίτι ήδη) Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από το εκτροφείο της Χαλκίδας τόσο από την επικοινωνία, την ενημέρωση, την παράδοση όσο και από το πουλάκι, με δαχτυλίδι, υγιέστατο και τελείως ήμερο ^. ^ Έχει μάθει ήδη πολλές εντολές και είναι μάλλον αρσενικός γιατί τραγουδάει-μουρμουράει πολύ!60273
 
Ευχαριστώ! Αν ζητούσα θα γινόταν dna με την αντίστοιχη χρέωση (νομιζω 15 ευρώ), αλλά δεν με πείραζε το φύλο. Χριστουγεννιατικη μπάλα είναι όντως (πλαστική οχι γυάλινη), του άρεσαν κ δεν βγαίνει κάτι να το καταπιεί οπότε στολίσαμε μια και στο πάρκο του.
 
Back
Top