Αναπαραγωγή Εκτός απο κρέμα νεοσσών τι άλλο μπορώ να δώσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα!
Θέλω να ταΐζω μια φορά την μέρα τους νεοσσούς των καναρινιών μου όχι για κάποιο σοβαρό λόγο αλλά για να με συνηθίσουν και να μην φοβούνται... αν πάρω κρέμα νεοσσών για μια γέννα και ελάχιστο τάισμα θα μου περισσέψει όλο το κουτί... σε τέτοια περίπτωση μπορώ να τους δίνω κάτι άλλο(π.χ. λιωμένο κρόκο αυγού) για αν πετύχω την εξημέρωση ή είναι επικίνδυνο;
 
Ειναι ριψοκινδυνο γενικα να επιχειρισεις να ταισεις τα μικρακαι μαλιστα χωρις καποιο σοβαρο λογο.
Απ τη μια στιγμη στην αλλη μπορει η καναρα να ενοχληθει και να τα παρατησεικαι τοτε το εργο που θα πρεπει να αναλαβεις θα ειναι "βαρυ"...


Ποσους νεοσσους εχεις;
Εισαι σιγουρος οτι η κρεμα θα περισσεψει;
Το καλυτερο θα ηταν αφου το εχεις αποφασισει να αγορασεις κρεμα, αλλα σε περιπτωσεις αναγκης εχω ακουσει και για σπιτικη κρεμα με λιωμενο κροκο αυγου οπως ειπες ή αυγο με πτι μπερ.
 
Γιώργο καί χέρι έχεις και καλλιτέχνης είσαι θα τα καταφέρεις!
Απο την εμπειρία μου με μόνο ένα πουλάκι(15 ημερών και μετά) νομίζω δεν θα σου περισσέψει κρέμα.Αν σου μείνει βάλε τη κατάψυξη όλο και κάτι έκτακτο θα προκύψει.
Στο παρακάτω link στα σχόλια ο @ΙωαννηςΝος περιγράφει τί κάνει
https://community.petbirds.gr/media/Αχατης-οπαλ-λευκο.2114/
 
Κι εγώ προτείνω να μην το κάνεις σε σταθερή βάση χωρίς λόγο.
Η εξοικείωση των καναρινιών μαζί σου, μπορεί να γίνει με την πολύωρη παρουσία σου κοντά τους και με μια σε μεγάλη ανάπτυξη της εμπιστοσύνης τους σε σένα.
Αργότερα πάλι με υπομονή μπορείς να τους προσφέρεις τροφή στο χέρι σου που σιγά σιγά θα τιμήσουν...
 
@EiriniKt, Έχω ξαναμεγαλώσει νεοσσούς (περιστέρια και ωδικά) και ξέρω την διαδικασία
@Deukalion, απο ότι καταλαβαίνω μπορούν να δοθούν και άλλα πράγματα αλλά η κρέμα είναι η καλύτερη λύση...
 
Καλύτερα να μήν το κάνεις αφού δεν υπάρχει λόγος κράτα την επιθυμία σού για το καιρό που θα σου χρειαστεί. Τα σκευάσματα που κυκλοφορούν είναι μία χαρά. Παλιότερα διναμε και κρέμα δημητριακών ή μπισκοτοκρεμα παιδιών και όσο μεγαλονοναν εβαζες και λιωμένο μπρόκολο, αυγο, υπάρχουν και άλλες αυγοτροφες που μπορείς να φτιάξεις αλλά δεν βλέπω το λόγο!
 
Back
Top