Διατροφή Εκτός από θυμάρι ποιο άλλο φυτό τρώνε τα πουλιά μας;

ΑΝΤΩΝΗΣ

PB Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
114
Πόλη
Λούρος
Σήμερα είχα όρεξη για περπάτημα.Βγήκα λοιπόν βόλτα στο βουνό.
Κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει οτι οι καρδερίνες και τα καναρίνια τρώνε το θυμάρι.
Με την ευκαιρία λοιπόν τους έφερα λίγο και οι καρδερίνες το γλεντίσανε κανονικά.
Τα καναρίνια όμως το πήραν πιο επιφυλακτικά.Ισως αυριο το πλησιάσουν με πιο όρεξη.
Η πιο πάνω ιστορία μου δίνει την δυνατότητα να ευχαριστήσω όλα τα μέλοι του φόρουμ που με τις εμπειρίες τους και με τις ανταλαγες απόψεων εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας.
Αν ξέρετε κάποιο άλλο φυτό που τρώνε τα πουλιά μας και φυτρώνει στα μέροι μας ας το αναφέρετε.
 
Αν θυμάμαι καλά ο Σταύρος δίνει γαϊδουράγκαθο στις καρδερίνες.
Εγώ δίνω ρίγανη, φασκόμηλο, αλλά στην αρχή είναι επιφυλακτικά και έτσι τους το έδινα μέσω της αυγοτροφής.
 
Θυμάρι, ρίγανη, σέλινο σε καναρίνια καρδερίνες

Με την ευκαιρία λοιπόν τους έφερα λίγο και οι καρδερίνες το γλεντίσανε κανονικά.
Τα καναρίνια όμως το πήραν πιο επιφυλακτικά.Ισως αυριο το πλησιάσουν με πιο όρεξη.
Και εγώ αυτό έχω παρατηρήσει. Τα καναρίνια δεν τρελαίνονται σε αντίθεση με τις καρδερίνες που το εξαφανίζουν εν ριπή οφθαλμού.
Αν ξέρετε κάποιο άλλο φυτό που τρώνε τα πουλιά μας και φυτρώνει στα μέροι μας ας το αναφέρετε.
Αν ξαναπάς στο βουνό μάζεψε και ρίγανη. Επίσης εάν έχεις κήπο, εκτός των άλλων κηπευτικών που τους δίνεις, δώστους και σέλινο. Αυτό το προτιμούν περισσότερο τα καναρίνια.
 
γαϊδουράγκαθο στις καρδερίνες

Αν θυμάμαι καλά ο Σταύρος δίνει γαϊδουράγκαθο στις καρδερίνες.
Δεν πρόλαβα την απάντησή σου, τη γράφαμε μάλλον ταυτόχρονα. :)

Συμφωνώ με αυτά που λες Δαμιανέ, μόνο που αυτή την εποχή δεν θα βρει γαϊδουράγκαθο. Άνοιξη, καλοκαίρι μόνο.
 
Πώς επεξεργάζεσαι το γαϊδουράγκαθο; Δίνεις τους σπόρους; Αν ναι, πώς τους αφαιρείς από το φυτό;
 
να βαλεις και βασιλικο και μαντζουρανα αν εχεις φρεσκα καλο ειναι αν δεν εχεις αποξηραμενα το τρωνε και η μαντζουρανα ειναι αντι διαρροϊκο το πινουμε και εμεις οι ανθρωποι να ξερετε
 
Βασιλικό και γλυστρίδα την τσακίζουν το καλοκαίρι. Αυτη την εποχή τη υπάρχει;
 
εγω δινω στα καναρινια εδω και αρκετο καιρο, φουντουκια αμυγδαλα καρυδια
τα χτυπαω καλα μεχρι να γινουν περιπου σαν αλευρι, φυσικα ωμα χωρις ψησιμο
και αλατι, το τρωνε παρα πολυ χωρις να υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα.
 
Gia sas,

omos i maines einai malagofagos ( MONO fruta kai entona ), kai ta kanarinia einai sporofagos. Den exei skesi to ena me to alo.

Ta foutoukia, amigsala kai karidia exoune iperboliko physiko lathi, kai me to kairo ta poulia exoune problima me to metabolismo.


Alexandros
 
Back
Top