Φροντίδα Εκτός από τις κύστεις, τι άλλες ιδιαιτερότητες έχουν τα Norwich;

-arianna-

PB New Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ καναρίνια Norwich και σε τι τιμές κυμαίνονται περίπου;(δεν ξέρω καθόλου από τιμές για καναρίνια). Επίσης πέρα από το πρόβλημα με τις κύστεις,τι άλλες ιδιαιτερότητες έχουν στη φροντίδα;
 
Κατά καιρούς κάνουν εισαγωγή τέτοια πουλιά, αλλά και από συλλόγους της περιοχής σου θα βρεις.
Εκτός από κύστες θέλουν και προσοχή στο βάψιμο.
 
Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ καναρίνια Norwich και σε τι τιμές κυμαίνονται περίπου;(δεν ξέρω καθόλου από τιμές για καναρίνια). Επίσης πέρα από το πρόβλημα με τις κύστεις,τι άλλες ιδιαιτερότητες έχουν στη φροντίδα;

Αυτο ειναι ενα σοβαροτατο προβλημα, διαβασε εδω: Κύστεις
 
Φίλη μου καλησπέρα,
εγώ γνωρίζω δύο εκτροφείς με norwich:

1) Δούκας Βασίλης : Αττικός Σύλλογος Καναρινιών Εμφάνισης (ΑΣΚΕ) - Καναρίνια Εμφάνισης | Θέσης | Ποζιτούρας | Αγριοπούλια | Ορνιθολογία | Canaries of Posture | Aviculture

2) Αχυρκίδης Χρήστος : "http://www.epam2006.gr"

Στους συνδέσμους που σου δίνω θα βρεις τηλέφωνα και διευθήνσεις.

Τώρα για τα προβλήματα που παρουσιάζει σαν ράτσα το σημαντικότερο είναι ότι η θηλυκές έχουν κατά κανόνα χάσει το μητρικό ένστικτο και δεν ταϊζουν τα πουλιά τους, για αυτό καλό θα είναι να έχεις μια παραμάνα.
Το πρόβλημα με τις κύστες μπορεί να μειώθει ή και να εξαλειφθεί αν κάνεις την κατάλληλη επιλογή γεννητόρων κάτι που όμως θα πρέπει τώρα στην αρχή αυτός που θα σου πουλήσει norwich να σου εξηγήσει και 2-3 πράγματα περί φτερομάτων.

Τιμές αν δεν κάνω λάθος ξέκινουν από 70€ εδώ στην Ελλάδα και φτάνουν έως και 1000€ στην Αγγλία για κορυφαία πουλιά που θα βελτιώσουν σημαντικά ένα κοπάδι. (μιλάμε για εκτροφή και όχι απλή ενασχόληση).


Φιλικά
 
Ξέρω ότι είναι σοβαρό πρόβλημα, εννοούσα ότι γνωρίζω γι αυτό και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν άλλα πράγματα εκτός από αυτό που θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο είδος.
 
Back
Top