Ασθένειες Εκτός εποχής πτερόροροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Γειά σας και χρόνια πολλα.
Η Ornella (red mosaic) ξεκίνησε την ετήσια πτερόρροια της αυτήν την εβδομάδα! Έπρεπε να πέσει τόσο πολύ η θερμοκρασία για να καταλάβει ότι πρέπει επιτέλους να ανανεώσει τα φτερά της. Η συγκεκριμένη κανάρα μολονότι αποσύρθηκε από αναπαραγωγές μέσα Μαίου και ζούσε με την μητέρα της στο ίδιο κλουβί συνέχιζε να κάνει αυγά που τα έβρισκα σπασμένα στον πάτο του κλουβιού ακόμη και τον Ιούνιο. Στην αρχή δεν κατάλαβα ότι δεν είχε ρίξει φτερά διότι χρωματίστηκε από την χρωστική που χορηγούσα κατά την διάρκεια του καλοκαιριού. Τον Οκτώβριο που όλα τα υπόλοιπα είχαν ντυθεί και το πτέρωμά τους ήταν γεμάτο και γυαλιστερό η συγκεκριμένη έδειχνε "τσαλακωμένη". Εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Επίσης ενώ ήταν δεινή "κολυμβήτρια" το τελευταίο διάστημα δεν έκανε μπάνιο. Την εβδομάδα που μας πέρασε άρχισα να βλέπω φτερά στο μπαλκόνι, ενώ στον σημερινό καθαρισμό ο πάτος του κλουβιού ήταν μέσα στο φτερό! Μόλις έβαλα μπανιέρα, βούτηξε πρώτη μέσα και όση ώρα την παρατηρούσα που στέγνωνε το πτέρωμά της έβλεπες τα φτερά να πέφτουν σαν βροχή. Αυτά τα νέα μας και οποιαδήποτε γνώμη ή επισήμανση ευπρόσδεκτη.
 
Νομιζω πως πτερορροια περασε εφοσον οπως αναφερεις βαφτικε, αλλα ειτε για καποιο λογο δεν ολοκληρωθηκε ομαλα ειτε τωρα περναει δευτερη μην φυσιολογικη...
 
αλλα ειτε για καποιο λογο δεν ολοκληρωθηκε ομαλα

Και εγώ αυτό πιστεύω Βασίλη. Ότι για κάποιο λόγο(πάει κάπου το μυαλό μου βέβαια...) σταμάτησε η αρχική της πτερόρροια, γιατί αλλιώς δεν θα είχε βαφτεί στους ώμους.

ειτε τωρα περναει δευτερη μην φυσιολογικη...

Αν είχε ολοκληρώσει την πρώτη πτερόρροια δεν θα έπρεπε να την είχα δει έστω για κάποιο χρονικό διάστημα "ντυμένη" σωστά προτού ξεκινήσει την δεύτερη; Επίσης, πριν από ένα μήνα είχα δώσει δείγματα περιττωμάτων από όλα τα πουλιά που έχω στην γιατρό τους και οι εξετάσεις δεν έδειξαν παθογένεια.
 
Τα περιττωματα θα εδειχναν καποια μικροβιακη λοιμωξη, αν δεν ολοκληρωθηκε σωστα η πτερορροια οφειλεται σε καποια ελλειψη βιταμινων η αμινοξεων...χωρις να ειμαι ειδικος:/
 
, αν δεν ολοκληρωθηκε σωστα η πτερορροια οφειλεται σε καποια ελλειψη βιταμινων η αμινοξεων...χωρις να ειμαι ειδικος:/

Πιθανόν, αλλά μόνο σε αυτή; Η διατροφή είναι κοινή για όλα τα πουλιά... Τι να πω. Τουλάχιστον χαίρομαι που ξεκίνησε έστω και καθυστερημένα την πτερόρροια που απ' ότι βλέπω είναι ραγδαία(από το πρωί έχασε όλη της την ουρά).
 
Μήπως φίλε μου να την βάλεις μέσα; Και να την βγάλεις έξω μόλις ο καιρός ανοίξει; Δε ξέρω... Το φοβάμαι να την έχεις έξω να αλλάζει ραγδαίως φτερά και η θερμοκρασία στη γειτονιά μας να είναι στους 9 - 10 βαθμούς... ☹
 
Έχει δίκιο η Αλίκη για μένα. Και εμένα η μια θηλυκιά πτερρόροια έχει.Βέβαια για να της έρθει την είχα φέρει μέσα τέλη Νοέμβρη για να μην ακούει αρσενικά και όντως ξεκίνησε τότε.Απλά με τέτοιο κρύο θα δυσκολευτεί πολύ έξω Στέφανε.Αυτή ήτανε και πέρυσι που είχε αργήσει;
 
Όχι απλά ρώτησα Στέφανε. Τώρα αν είναι κληρονόμικο τί να σου πω. Δεν νομίζω. Η Ορνέλλα του 15 πουλί είναι;
 
Εγώ δεν έχω μεγάλη εμπειρία Στέφανε αλλά έχω παρατηρήσει πως τα θηλυκά μπερδεύοντε περισσότερο από ότι τα αρσενικά συνήθως στην πτερρόροια και αργούν.Ίσως φταίμε και εμείς γιατί πάντα θα υπάρχει κάπου κανένα αρσενικό να κελαηδάει οπότε ίσως ξεπυρώνουνε πιο δύσκολα.Αλλά όταν τα έχεις στο μπαλκόνι όλα δεν έχεις άλλη επιλογή δεν μπορείς να τα απομακρύνεις με μάλλον αυτές τις συνέπειες τις οποίες βιώνω και εγώ τώρα.Άλλες φορες σίγουρα παίζει και η ασθένεια στο παιχνίδι η οποία μπορεί να παρατήνει την πτερρόροια.
Επίσης την 2η τους πτερρόροια παρατήρησα όχι με μεγάλη βεβαιότητα αλλά έτσι μου έχει φανεί την περνάνε λίγο πιο επώδυνα από ότι την 1η και την 3η.
 
Ίσως φταίμε και εμείς γιατί πάντα θα υπάρχει κάπου κανένα αρσενικό να κελαηδάει οπότε ίσως ξεπυρώνουνε πιο δύσκολα.

Ήθελα timbrado βλέπεις για δάσκαλο στα πιτσιρίκια...
 
Βρε παιδιά δεν νομίζω πως με 9 βαθμούς και τόσο μικρή μέρα το τραγούδι ενός τιμπράντο να επηρεάσει τόσο ένα θηλυκό και να πυρώσει; Και τι σχέση έχει η πτερόροια με το τραγούδι του τιμπράντο; 😛

Τέλος πάντως.. Στέφανε συνεχίζει να μαδάει; Θα την βάλεις μέσα ή θα την αφήσεις έξω; :)
 
Back
Top