Αναπαραγωγή Εκτός προγράμματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
καλησπέρα παιδιά όπως είχα αναφέρει πλέον έχω λίγα καναρίνια! Και κρατάω μόνο οσα μαρεσουν οσα μου κάνουν τα αλλά τα χαρίζω η οτιδήποτε! Φέτος έπεσα πολύ έξω όμως, και δεν υπολόγισα σωστά τα θηλυκά με τα αρσενικά προς μεγάλη κου λύπη έκανα τον έλεγχο μου σήμερα και κατέληξα ότι έχω μόλις 3 θηλυκά έναντι 9 αρσενικών, και τώρα τι κάνουμε; Ανέφικτο να πάρω πουλιά από άλλου δεν ξέρω σε τι στάδιο βρίσκονται και θέλω και καραντίνα 40 μέρες όποτε προχωράω με τρία τρία ζευγάρια;
 
Τυχερούλη, εσύ θα είσαι χαλαρός ενώ εμείς θα πήζουμε με 20-30 ζευγάρια και σέσουλες κουτσουλιών!
Άσε την καραντίνα και τα πράσινα άλογα και χώνε ότι βρεις. Δεν έχεις ακούσει για την τυραννία των αριθμών;
 
Τυχερούλη, εσύ θα είσαι χαλαρός ενώ εμείς θα πήζουμε με 20-30 ζευγάρια και σέσουλες κουτσουλιών!
Άσε την καραντίνα και τα πράσινα άλογα και χώνε ότι βρεις. Δεν έχεις ακούσει για την τυραννία των αριθμών;
Να βρω βρίσκω σίγουρα λες ν κινηθώ έτσι;
Και εγ πριν μερικά δυο χρόνια είχα πολλά ζευγάρια! Δεν βγαίνει!
 
Αφού δεν θέλεις να μεγαλώσεις την εκτροφή σου, γιατί να βάλεις όλα τ' αρσενικά σε αναπαραγωγή; Δεν παθαίνουν κάτι αν μείνουν αζευγάρωτα.
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο είδος καναρινιών;
 
Θεωρώ ότι προλαβαίνεις να πάρεις και άλλα θηλυκά πουλιά και να κρατήσεις και καραντίνα 40 ημέρες, παραλληλα με τη διατροφική τους προετοιμασία. Προλαβαίνεις οριακά φυσικά για δύο γέννες, αλλά πόσες σκόπευες να κάνεις;
Το ζήτημα είναι πόσα καναρίνια νεαρά θα ήθελες να έχεις...
Επίσης ένα πρόβλημα που ο ίδιος βλέπω είναι ότι δυστυχώς ήδη οι εκτροφείς έχουν καθορίσει τα ζευγάρια τους και αν σου πουλήσουν πουλιά, αυτά θα είναι ό,τι οι ίδιοι κατά μεγάλη πιθανότητα θεώρησαν ακατάλληλο προς αναπαραγωγή ή τέλος πάντων μη επιθυμητό. Π.χ. μια κανάρα που έχει ήδη άσπορες γέννες, που γεννά αυγά κάτω ή όπου νά ναι και τέτοια θέματα ή άρρωστα / προσφάτως αποθεραπευτέντα πουλιά. Με άλλα λόγια το ιστορικό τους έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι πιο βεβαρημένο.
Όχι βέβαια ότι οι εκτροφείς θα έδιναν με μεγάλη ευκολία τα καλύτερα πτηνά τους, ακόμα κι αν η περίοδος ήταν τον Οκτώβρη, αυτά είναι λογικό να τα κρατούν για τον εαυτό τους, οπότε κατ' αυτήν την έννοια δεν χάνεις και πολλά παίρνοντας πουλάκια...χθες.
 
Αφού δεν θέλεις να μεγαλώσεις την εκτροφή σου, γιατί να βάλεις όλα τ' αρσενικά σε αναπαραγωγή; Δεν παθαίνουν κάτι αν μείνουν αζευγάρωτα.
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο είδος καναρινιών;
Κοιτά Μαρία ν την μεγαλώσω δεν την μεγαλώνω μαρεσει η όλη διαδικασία είμαι λάτρεις! Αυτά που ανάφερομαι όχι δεν είναι ράτσας ας το πούμε έτσι αλλά προσπαθώ να βγαλω κάτι κοντά στα δικά μου μου στάνταρ! Για αυτό επιλέγω τι κρατάω και τι όχι!
Έχω καο δυο ζευγάρια μωσαικ αλλά αυτά είναι κομπλέ!
 
εμείς θα πήζουμε με 20-30 ζευγάρια και σέσουλες κουτσουλιών!
Άσε την καραντίνα και τα πράσινα άλογα και χώνε ότι βρεις.
Αυτά δεν μας τα πες :) Πότε πρόλαβες καλέ; Όλα τα λεφτά στα καναρίνια;
Άσε την καραντίνα στη θέση της. Δεν γίνονται αυτά. Να "χώσει" ό,τι να 'ναι στο κουμάσι του να τρέχει και να μην προλαβαίνει;
 
Έχω καο δυο ζευγάρια μωσαικ αλλά αυτά είναι κομπλέ!
Ένα ένα μας τα λες!
Τώρα αλλάζει το πράγμα. Να μείνεις όπως είσαι, καλός είναι ο αριθμός.
Εγω θα το θεωρούσα γρουσουζιά να μπει νέο αίμα στο κοπάδι μου τέτοια εποχή και τόσο βιαστικά.
Η απληστία μου νομίζω θα επέφερε κακές συνέπειες γενικά, στο σύνολο.
 
Γιαννη θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου αν και κοινά θα μπορούσα ν βρω με μεγάλη ευκολία! Το ζήτημα είναι ότι δεν θέλω ότι και ότι είχα πάντα κοινά απλά τα τελευταία χρόνια προσπαθώ. Ν δω κατά ποσό μπορώ να εξελίξω και ν φτάσω σε κάποιο επίπεδο για κάποιους ακατόρθωτο αλλά ποιος θα μπυ πει ν μη προσπαθώ! Από τότε που είχα την ατυχία με τα μωσαϊκά μου κρατάω πάντα μια πισινή
 
Εντάξει Παναγιώτη, τώρα κατάλαβα. Εφόσον λοιπόν έχεις κάποιον εκτροφικό στόχο, ψάξε στην αγορά κι αν βρεις κάτι που να θεωρήσεις ότι τον εξυπηρετεί, όρμα και βλέπουμε.
 
Ένα ένα μας τα λες!
Τώρα αλλάζει το πράγμα. Να μείνεις όπως είσαι, καλός είναι ο αριθμός.
Εγω θα το θεωρούσα γρουσουζιά να μπει νέο αίμα στο κοπάδι μου τέτοια εποχή και τόσο βιαστικά.
Η απληστία μου νομίζω θα επέφερε κακές συνέπειες γενικά, στο σύνολο.
Το θέμα είναι προ μωσαικ είχα από πάντα απλά με τα κοινά έχω κάτι στο μυαλό μου και πρσοσπαθω ν το εξελίξω όσο μπορώ!

Εντάξει Παναγιώτα
Αχ με κατλαβες 😀
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
και τώρα τι κάνουμε;
Ανταλλαγές με φίλους;
δεν ξέρω σε τι στάδιο βρίσκονται και θέλω και καραντίνα 40 μέρες
τρεις - τέσσερις περίπου βδομάδες πίσω.. Δε θα χαλάσεις και εντελώς τα σχέδιά σου... μια και μπορείς τις υπόλοιπες να τις κερδίσεις στην προετοιμασία φωλιάσματος.
Η καραντίνα πρέπει να εφαρμοστεί... όπως πολύ σωστά προτείνει ο Γιάννης...
Προλαβαίνεις οριακά φυσικά για δύο γέννες, αλλά πόσες σκόπευες να κάνεις;
Το ρίσκο για τα πουλιά και κυρίως τους απογόνους είναι μεγάλο... εγώ τουλάχιστο έτσι γνωρίζω...

Λύση επίσης υπέροχη είναι να κρατήσεις τα παραπανίσια αρσενικά για ζευγάρωμα του χρόνου με τα μικρά αυτής της χρονιάς...
Άλλες γραμμές.. Νέο αίμα... κι όλα καλά κι όλα όμορφα.
Εσύ αποφασίζεις
 
Ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη επειδή όπως προείπα έχω ένα στόχο ίσως να ναι αδύνατος ν συμβεί αλλά θα το προσπαθήσω! Λέω να πάρω την τελευταία εκδοχή να μείνω ως έχει
 
Μείνε ώς έχει, δεν μας πήραν και τα χρόνια όχι βιαστικές κινήσεις (εκτός αν ξέρεις σωστό εκτροφέα που μπορεί να σε βοηθήσει, αν και τέτοια εποχή όλοι έχουμε κάνει το προγραμματισμό και πλέον έχουν μπει τα πράγματα στην τελική ευθεία για φέτος ). Όσο για τους αριθμούς από τα 30 πουλάκια που έβγαλα πέρισυ τελικά βγήκαν 25 αρσενικά και 5 θηλυκά. Με αυτά θα πορευτούμε φέτος!
 
25-5 τρελή διαφορά θα θέλατε να σας βάλω φωτό για όσα είμαι αμφίβολος; Να δείτε και έσεις;
 
Back
Top