Διατροφή Ελαιόλαδο στα καναρίνια

ΑΝΤΩΝΗΣ

PB Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
114
Πόλη
Λούρος
Πηράζει αν μέσα στην αυγοτροφή βάζω αντί για μουρουνελαιο ελαιόλαδο. Οποιος γνωρίζει κατι ας απαντήσει.
 
Πάντως εγω τους βάζω στην αυγοτροφή που φτιάχνω στο μήγμα ενος αυγού μια κουταλιά του γλυκού.
 
Εάν το ελαιόλαδο που θές να βάλεις δεν ξεπερνάει το ποσοστό της οξυτητάς του το 1-(μονάδα μέτρησης οξύτητας) δεν θα πάθουν τίποτα τα πουλιά και εννοείτε σε μια μικρή ποσότητα και όχι συνέχεια, διότι το ελαιόλαδο περιέχει το συστατικό ελαιοκανθάλη το οποίο ναι μέν είναι καλό συστατικό γιατί λειτουργεί σαν αντιφλεγμονόδες - αναλγητικό αλλά δεν λειτουργεί το ίδιο, όπως για παράδειγμα σε εμάς τους ανθρώπους μιας και είμαστε σαν οργανισμοί ανώτεροι, εγώ όμως θέλω να ρωτήσω είσαι σίγουρος για το πόσο οξύτητα έχει;Είναι λίγο δύσκολο να ξέρουμε τι γίνεται με τα λάδια γενικότερα, μιας και πρίν απο κάμποσο καιρό έγινε ολόκληρος ντόρος με τις νοθείες. Πέραν αυτού όμως γιατί θές να μπλέξεις με μίξεις;
 
ΑΝΤΩΝΗ συνηθιζεται η προσθηκη μικρης ποσοτητας ειτε μουρουνελαιου για βιταμινη D3(ειναι απαραιτητη για τα οστα του πουλιου αφου βοηθαει στην απορροφηση του ασβεστιου* και οχι μονο), ειτε σιτελαιου https://community.petbirds.gr/threads/Σιτελαιο-βιταμινη-Ε.2497/

που ειναι η μεγαλυτερη φυσικη πηγη βιταμινης Ε κυρια απαραιτητης βιταμινης πριν την αναπαρωγη.

Το ελαιολαδο εχει αρκετη βιταμινη Α και Ε (πολυ λιγοτερη απο το σιτελαιο και καπως λιγοτερη απο το ηλιελαιο) αλλα η D δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλη.σε μικρες ποσοτητες δεν νομιζω να προξενησει προβλημα στα πουλια αλλα δεν προκειται και να συντελεσει καποιο συγκεκριμενο ρολο οπως αυτος του μουρουνελαιου και του σιτελαιου(που και εκεινοι ειναι ανεξαρτητοι μεταξυ τους)




*γιαυτο και τα γαλατα με χαμηλα λιπαρα που" πασαρουν "στις κυριες, με περισσοτερο ασβεστιο ειναι μουφα αφου χωρις βιτ.D ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΙΠΟΣ απορροφηση ασβεστιου δεν γινεται και αποβαλλεται
 
για να παίρνουν τα καναρίνια τα λιπαρά που χρειάζονται μπορείς αντί για μουρουνέλαιο να βάλεις λάδι από σουσάμι(το σουσάμι το δίνουμε και σαν σπόρο οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε ανεπιθύμητες παρενέργειες)
 
για να παίρνουν τα καναρίνια τα λιπαρά που χρειάζονται μπορείς αντί για μουρουνέλαιο να βάλεις λάδι από σουσάμι(το σουσάμι το δίνουμε και σαν σπόρο οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε ανεπιθύμητες παρενέργειες)
τα λιπαρα που χρειαζονται τα παιρνουν κ απο τους σπορους που τρωνε.
παντως, οπως ειχα γραψει τοτε στον κωστα [στο ποστ που παρεθεσε η τζινα], ειχα ρωτησει τον γιατρο κ μου χε πει οτι δεν τους βλαπτει σε κατι, αρκει να ναι λιγο

κ υποθετω οτι δεν χρειαζεται να μπαινει κ τοσο... συστηματικα :)
 
Back
Top