Ασθένειες Ελαφρά μελανό το πόδι του καναρινιού μου

Petfriend

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
22
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας σε ένα πρόβλημα που έχει παρουσιάσει ένα από τα καναρινια μου τις τελευταίες ημέρες. Καταρχάς πρόκειται για αγόρι ( περίπου 2 χρόνων), ιδιαίτερα ζωηρό και κοινωνικό. Την τελευταία εβδομάδα παρατηρούσα ότι κατά διαστήματα χουχούλιαζε και σήκωνε το ένα του πόδι. Ωστόσο επείδη τα παρατηρώ τακτικά δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα και δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία! Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι το πόδι του αυτό ήταν ελαφρώς μελανιασμένο (όχι όμως πρησμένο). Το καναρίνι ήταν και σήμερα ιδιαίτερα ζωηρό, τρώει κανονικά, πίνει το νερό του, κάνει το μπάνιο και γενικά δεν δείχνει να έχει κάποιο σόβαρο πρόβλημα! Αν γνωρίζετε τι μπορεί να έχει το ποδαράκι του παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας!
Ευχαριστώ
 
Υπάρχει δαχτυλίδι αλλά δεν είναι πρήσμενο το πόδι!
 
Μια φωτογραφία θα μας βοηθούσε πολύ!
Παρατήρησα ξανα το ποδαράκι του και έχει επανέλθει στο κανονικό του χρώμα. Θα το δω ξανά το πρωί με φως και αν δω ότι υπάρχει θέμα θα ανεβάσω μια φωτογραφία!
Ευχαριστώ και καλό βράδυ!
 
Το σημάδι στα νύχια του #3# το παρατήρησα στο πόδι που σηκώνει το καναρίνι. Τι χρειάζεται να κάνω για αυτό?
Στο #7# αναφέρεται κυρίως στη τροφή, αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση γιατί επιλέγω απο τις καλές τροφές που κυκλοφορούν ατην αγορά και προτιμώ να αγοράζω δύο συγκεκριμένες που ξέρω ότ ιτους αρέσουν και δεν τους προκαλούν κάποιο πρόβλημα! Παρόλα αυτά θα παρατηρήσω το πρωί τισ κουτσουλιές και ίσως αυτό μας βοηθήσει!
 
Στο έδωσα για να διαβάσεις για την μελανίνη και το μελανό σημείο του ποδιού
 
Τα διάβασα και όντως το καναρίνι μου έχει ένα τετοιο μελανό σημείο στο νύχι του! Ίσως αυτό να τον ενοχλεί. Αλλά και πάλι δεν γνωρίζω τι είναι αυτό και αν αποτελεί πρόβλημα για το καναρίνι; Αν πρέπει να χορηγήσω κάποια αλοιφή; Ή αν απλά θα φύγει μόνο του;
 
Περιμένουμε τις φωτογραφίες να σου πουν όσοι γνωρίζουν
 
Σας ανεβάζω φωτογραφίες και απο τα δύο του πόδια!

Για κάποιο λόγο δεν μου τα ανεβάζει..
Θα ξαναπροσπαθίσω αλλιώς θα τα ανεβάσω άλλου και θα σας στείλω το λινκ

Τα κατάφερα έχω ανεβάσει 6 φωτογραφίες στο ιντερνετ! Σας στέλνω το λινκ και θα τις δείτε εκεί!

fmlt.jpg


δείτε τες αν μπορείτε και πείτε μου τι μπορεί να είναι..
Ευχαριστώ!
 
Ευτυχώς :D απλά με ανησύχησε επειδή το κρατούσε σηκωμένο και είδα ότι ήταν λίγο πιο μελανό από το άλλο πόδι του...
 
Back
Top