Φροντίδα Ελαφρώς σκουριασμένο κλουβί μεταφοράς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Αnnaplat
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Αnnaplat

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2018
Μηνύματα
320
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Γεια σας, πέρυσι πήρα αυτό το κλουβι μεταφορας για τα lovebirds μου τα οποία έφυγαν. Σημερα πήγα να το καθαρίσω για να βάλω μέσα τον Cooper και το είδα ελαφρος σκουριασμένο. Το ταξίδι θα διαρκέσει 3 ώρες με αυτοκίνητο θα υπάρχει θεμα; Μετά μόλις φτάσω θα αλλάξω κλουβί και θα τον βάλω σε μεγαλύτερο αφού θα το έχω λύσει γιατί δεν χωράει(φεύγω αυριο)
rsz_20180805_174738.webp rsz_20180805_174756.webp rsz_20180805_174748.webp
Sorry οι φωτο δεν βγήκαν καλές λόγο ηλιου
 
ειναι πολλα τα σκουριασμενα σημεια;

αν οχι προσπαθησε να τα καλυψεις με καποιο παιχνιδι και να εχεις και το νου σου φυσικα
 
Το κλουβί για τη μεταφορά των πουλιών είναι μικρό (ανάλογα με το μέγεθος του πτηνού ασφαλώς) και κυρίως κλειστό και χωρίς μεγάλη οπτική ελευθερία ώστε να μην αγχώνεται.
Αυτό δεν είναι κλουβί μεταφοράς... αλλά διαβίωσης παπαγάλων.
Όλα όσα πιθανόν χρειάζεσαι να γνωρίζεις σχετικά έχουν γραφτεί στο όμορφα και προσφατα γραμμένο άρθρο του petbirds https://community.petbirds.gr/threads/Ταξιδεύοντας-με-τον-παπαγάλο-μας.33307/
Αν δεν υπάρχει δυνατότητα να αγοράσεις το κατάλληλο μπορείς να απευθυνθείς εκ νέου εδώ ώστε να βρεις την ανάλογη λύση στο πρόβλημά σου.
το είδα ελαφρος σκουριασμένο.
Οι παπαγάλοι συνήθως "δαγκώνουν" τον εξοπλισμό κι αυτό πιθανόν να σου δημιουργήσει πρόβλημα.
πήρα αυτό το κλουβι μεταφορας για τα lovebirds μου τα οποία έφυγαν.
Πως έφυγαν;
Ποιος σου πούλησε αυτό το κλουβί ως κατάλληλο για τη μεταφορά οποιοδήποτε είδους πτηνού;
 
Μια μέρα που έλειπα γύρισα σπίτι και είδα το κλουβι σπασμένο.
Στο πετ σοπ μου το έδωσαν και αύριο δεν προλαβαίνω να πάρω άλλο είναι αρκετά σημεία σκουριασμένα αλλά από λιγο

Θα υπάρχει πρόβλημα λέτε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το καλύτερο είναι να αγοράσεις είναι καινούργιο μικρό κλουβί.
Είναι δίκοπο μαχαίρι να το βάλεις μέσα σε ένα σκουριασμένο κλουβί, όση σκουριά και να έχει.

Άσε που το στρογγυλό κλουβί θα τον αγχώσει περισσότερο στο ταξίδι.
 
Τελικα αυτα τα πετσοπ πρεπει η ναχουν τονους στρογγυλά κλουβια η να τα παιρνουν τζαμπα! Δεν εξηγείται διαφορετικα η εμμονή τους
καλα αυτο ξαναπεστο!
 
Δεν μου φαίνεται πολύ σκουριασμένο. Βέβαια δεν φαίνεται και καλά στις φωτογραφίες.
Είναι όντως λίγο μεγάλο για μεταφορά, ειδικά απο την στιγμή που έχεις άλλο κλουβάκι εκεί.
Ακόμα και ένα κουτί παπουτσιών ίσως ήταν καλύτερο, απο την στιγμή που είναι ήμερο :)
 
Κατα τη διάρκεια 3ωρου ταξιδιού και στο συγκεκριμένο κλουβί νομίζω ότι από το άγχος σίγουρα θα σκαρφαλώσει στα κάγκελα και αφού λες ότι έχει σκουριάσει σε πολλά σημεία νομίζω ότι είναι παρακινδυνευμενο να το χρησιμοποιησεις. Εγώ δεν θα το τολμούσα.
 
Back
Top