Γενικά Ελευθερος παπαγαλος, μαλλον κοκκινη ροζελα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ryu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ryu

PB Member
Εγγραφή
20 Απρ 2008
Μηνύματα
211
μερες ακουγα ενα παπαγαλο να φωναζει κοντα στο σπιτι μου... Εδω κ λιγες μερες τον εβλεπα απο μακρια, ειναι μαλλον μια κοκκινη ροζελα..σημερα το πρωι τον ακουσα πολυ κοντα, κ μωλης βγηκα εξω πεταγε πανω απο το σπιτι μου.. Ακουει τα δικα μου, που τα εχω στον κηπο, κ ερχεται αλλα φωβαται να κατεβει λογο τον γατιων κ των σκυλιων, κουρνιαζει σε κατι ευκαλιπτους που ειναι απεναντι απο το σπιτι μου, σκεφτομαι να βαλω ενα κλουβι με φαει σε σημειο που φενεται κ δεν πανε πολυ η γατες, μηπως μπει κ το πιασω, η τουλαχιστον να εχει να τρωει... Πριν κανα μηνα ειχαμε πανηγυρη κ πουλαγανε τετοιους παπαγαλους, η θα εφυγε απο κει, η το αγορασε κανενας ασχετος κ δεν αντεχε τις φωνες του κ το ελευθερωσε...
 
πολυ καλη σκεψη... Προσπαθησε να κανεις κατι... Ειναι κριμα να μεινει εξω στο κρυο, δεν θα επιβιοσει...
δεν μπορω να σκεφτω καποιο τροπο γιατι πιθανολογο να μην ειναι εξιμερομενο
ισος φαγητο σε ψηλο σημειο να βοηθουσε...
θα μπορουσα να σε βοηθησω αλλα φευγω αυριο για Κρητη.

αν εχει φυγει απο σπιτι τοτε υπαρχει η πιθανοτιτα αν δει τον ιδιοκτητη της να κατεβει... Θα ριξω μια ματια στις αγγελιες να δω αν εχασε κανεις τετοιο ειδος πουλιου...
 
κυκλοφορεί κι εδώ σ εμάς μια κόκκινη ροζέλλα και συχνάζει σ ενα δημοτικό σχολείο αλλά επιβιώνει γιατί είναι πάνω από χρόνος που παρουσιάζεται
 
Αφου βρηκε και ευκαλυπτους θα νομιζει οτι βρισκεται και στη χωρα της... Οχι τιποτα αλλα ειναι και μονη της, αν ειχε ταιρι ισως μαζι να ειχαν περισσοτερες πιθανοτητες να επιβιωσουν. Αφηνε φαγητο οπως ειπες σε εμφανη σημεια δυσπροσιτα για τις γατες. 😉

Δημητρη οι ροζελες δεν ειναι σαν τον γκρι σου. Ξαναγυρνουν στην αγρια κατασταση πολυ ευκολοτερα απο αλλα πουλια. Η δικια μου αν και εβγαινε απο το κλουβι και ανεβαινε στο χερι μου, εχω την εντυπωση οτι αν ποτε εφευγε δεν θα ξαναγυρνουσε ουτε να με κοιταξει.
 
μπορει να ζησουν ελευθερα; Μπορει να περασει τον χειμωνα εξω; Πιστευα οτι δεν μπορουν αυτα τα ειδη ( για τα ρινκ νεκ το γνωριζω εχω δει).



Αφου βρηκε και ευκαλυπτους θα νομιζει οτι βρισκεται και στη χωρα της... Οχι τιποτα αλλα ειναι και μονη της, αν ειχε ταιρι ισως μαζι να ειχαν περισσοτερες πιθανοτητες να επιβιωσουν. Αφηνε φαγητο οπως ειπες σε εμφανη σημεια δυσπροσιτα για τις γατες. 😉

Δημητρη οι ροζελες δεν ειναι σαν τον γκρι σου. Ξαναγυρνουν στην αγρια κατασταση πολυ ευκολοτερα απο αλλα πουλια. Η δικια μου αν και εβγαινε απο το κλουβι και ανεβαινε στο χερι μου, εχω την εντυπωση οτι αν ποτε εφευγε δεν θα ξαναγυρνουσε ουτε να με κοιταξει.

σε ευχαριστω Φοιβο για την πληροφορια... Νομιζα οτι απλα δεν ειναι πολυ απαιτητικα πουλια, αλλα διατηρουσαν την συντροφικοτιτα των παπαγαλων...
θα διαβασω για να μαθω. 🙂



δεν υπαρχει αγγελεια μεχρι στιγμης...
 
μπορει να ζησουν ελευθερα; Μπορει να περασει τον χειμωνα εξω; Πιστευα οτι δεν μπορουν αυτα τα ειδη ( για τα ρινκ νεκ το γνωριζω εχω δει).

Kαι στην Αυστραλια εχουν χειμωνα. 😉
Αυτη ειναι μια αγρια crimson ροζελα στο χιονι στο Thredbo στη Ν.Α Αυστραλια.

Το θεμα ειναι να βρει καταλληλο φαγητο και να μην πεσει θυμα αρπακτκων καθοτι εχει μεγαλωσει σε κλουβι και περα απο τα ενστικτα της δεν εχει ολα τα προσοντα ενος πουλιου που εχει γεννηθει αγριο για να προστατεψει τον εαυτο της.
 

Συνημμένα

  • rosella in the snow.webp
    rosella in the snow.webp
    15,1 KB · Προβολές: 200
Σε εμας εδω στη γειτονια μας κυκλοφορει ενα ζευγαρι παπαγαλοι Macaw πρεπει να ειναι. Τα εχουμε δει πολλες φορες!
 
Σε εμας εδω στη γειτονια μας κυκλοφορει ενα ζευγαρι παπαγαλοι Macaw πρεπει να ειναι. Τα εχουμε δει πολλες φορες!

Mαλλον ρινγκνεκς ειναι, ειναι γεματη η Θεσσαλονικη. :) Τι χρωμα εχουν;
 
Εγω προσωπικα δεν τα εχω δει αλλα μου εχουν πει οτι ειναι μπλε και πρασινα! τα ρινγκνεκς ειναι συνηθως πρασινα και τα μακαο πρασινα κοκκινα και μπλε.
 
Back
Top